Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната

Ева Майдел
Снимка: Европейски парламент
Чуй новината! Чуй новината:

Със сигурност групата "Европа на суверенните нации", част от които е и "Възраждане", ще гласуват против присъединяването на България към еврозоната - това каза за БНР докладчикът в Европарламента за готовността на България да приеме еврото - евродепутатът Ева Майдел от Европейската народна партия:

"Ако гледаме вота в комисия, виждаме, че "Патриоти за Европа" – част от тях гласуваха "за" приемането на България в еврозоната, една част се въздържаха". Със сигурност очакваме групата на суверенните нации да гласува "против". Групите, които са против, всъщност не дават аргументи против самия доклад и против самите конвергентни доклади, т.е. отново затвърждават своите позиции, които са антиевропейски и поради тази причина отстояват тази позиция".

Майдел нарече "преувеличени" опасенията от повишаване на цените и инфлацията след приемането на еврото:

"Наистина до голяма степен тези страхове са политически произведени и се надявам, че опасенията в следващите месеци могат да отпаднат, ако има по-добра информационна кампания".

Майдел обаче предупреди, че падането на кабинета и нестабилността на институциите биха се отразили на приемането на еврото у нас:

"От гледна точка на външни фактори, на готовността на ЕЦБ, ЕК, вярвам, че отвън това няма как да бъде повлияно, но, разбира се, процесът ще бъде силно нарушен, ако институциите в България не са стабилни. Няма никаква логика да се внасят вотове на недоверие толкова често и то най-вече, ако идват от проевропейски сили. В България в момента повече от всякога имаме нужда от предвидимост и стабилност, за да имаме един по-плавен преход към приемане на еврото".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп: САЩ ще одобрят продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп съобщи, че ще одобри продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия. Тръмп говори пред репортери в Белия дом ден преди да приеме там саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Ройтерс отбелязва, че Пентагонът вече е дал принципно одобрение за сделка с Рияд за 48 изтребителя пето поколение. Това би..

публикувано на 17.11.25 в 23:01

36 години след Нежната революция протестите са срещу Фицо и Бабиш

В Прага и Братислава с протести беше отбелязана годишнината от Нежната революция, свалила комунистическото управление на Чехословакия през 1989 година.  В чешката столица, където преди 36 години полицията помита мирен студентски поход,  днешните демонстрации събраха хиляди противници на милиардера и бивш премиер Андрей Бабиш. Неговата партия АНО..

публикувано на 17.11.25 в 22:28

Хиляди излязоха в Гърция за годишнината от бунта в "Политехника"

Хиляди излязоха по улиците на големи гръцки градове на 52-та годишнина от кървавото потушаване на студентския бунт в атинската Политехника. В цялата страна се провеждат масови демонстрации в памет на десетките загинали по време на бунта срещу военната хунта. Заедно със сегашни студенти в демонстрациите участват хора на различна възраст, включително и..

публикувано на 17.11.25 в 22:24
Европейският комисар по въпросите на демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието: Необходими са усилия за създаване на солидно досие за корупция по високите етажи на властта

"Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост за всички страни-членки зависят от това дали са изпълнили ключовите етапи" - така еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт отговори на въпрос дали е възможно да бъдат удържани средства за България и по третото плащане по плана за възстановяване и устойчивост.  Комисията ни удържа 214,5 млн...

публикувано на 17.11.25 в 21:21

Пренасочени и отменени полети заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София

Заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София полетът от Истанбул за София е бил отменен, а шест други са пренасочени. Полетите от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен са се приземили в Скопие, а от Бергамо и Варшава във Варна. Съответно заради пренасочените самолети са отменени полетите от София до Варшава, Франкфурт, Виена, Мюнхен и Истанбул...

публикувано на 17.11.25 в 21:02

Ловеч изпълнява предписаните от РИОСВ мерки, за да избегне затваряне на депото за битови отпадъци

Община Ловеч изпълнява предписаните от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен мерки, които трябваше да бъдат предприети до днес, за да не се стигне до затваряне на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци. В петък, от парламентарната трибуна, в отговор на депутатски въпрос от Николай Нанков министърът на околната среда..

публикувано на 17.11.25 в 20:19

Институциите и бизнесът в Смолянско са готови за зимния туристически сезон

Институциите и бизнеса са в готовност за зимния туристически сезон в Смолянско, чакаме първия сняг, съобщи пред медии в Смолян заместник-министърът на туризма Павлин Петров.  Той проведе работна среща при областния управител Захари Сираков с участието на представители на държавни институции, общини и туристическия бизнес в региона. На срещата..

публикувано на 17.11.25 в 19:58