Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложение: Военните професионални колежи да обучават и цивилни

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Министерството на отбраната предлага промени в Закона за отбраната, които да позволят във военните професионални колежи да се обучават и цивилни.

Цивилните в двата професионални сержантски колежа ще се наричат "колежани". Те ще могат да учат професионално направление "Военно дело и отбрана" за нуждите на Министерството на отбраната (МО) и на други ведомства. Колежаните ще сключват договор за военна служба за срока на обучението. Завършилите обучението колежани се зачисляват в запаса с военно звание.

Министърът на отбраната няма да може да оставя пенсионирани военни на служба. Сега с негово решение министърът може да удължи службата до три години. По данни от януари във Въоръжените сили работят 661 военнослужещи и 3079 цивилни служители, упражнили правото си на пенсия.

Отпада изискването срокът на договора за военна служба на войниците да бъде удължаван не повече от три пъти. Така военните се надяват да има по-голям кръг от потенциални кандидати за служба, което ще окаже благоприятно влияние на некомплекта, пише в мотивите.

Ще се усъвършенства системата за атестиране. Текстовете трябва да уредят и баланса между военните ангажименти и вземането на платените отпуски. Към края на 2024 г. в армията има неизползван платен годишен отпуск от близо 117 000 работни дни. А това би струвало над 18 млн. лв. Военните ще може да свалят дронове с оръжие или чрез блокиране на системите, предвиждат текстовете.

Мерките ще се предприемат за военните обекти и за системите, разположени извън тях. За обществено обсъждане на предложенията е определен поне месец.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона вече е най-високата църква в света

Базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона вече е най-високата църква в света. След поставянето на част от кръста на централната ѝ кула, височината ѝ достигна близо 162 метра. До момента титлата "най-висока църква в света" принадлежеше на църквата в Улм, Германия, която се издига на височина малко над 161 метра. А "Саграда Фамилия" продължава..

публикувано на 31.10.25 в 16:57

ОбС в Благоевград прие да бъде изменен общият устройствен план относно парк "Ловен дом"

С мнозинство от 26 гласа общинските съветници в Благоевград спряха временно намеренията на инвеститор да построи жилищни сгради със 199 апартамента в парк "Ловен дом", който се намира над централната част на града. Кметът Методи Байкушев поиска изменение на общия устройствен план, за да се защити емблематичния парк от застрояване, а бившият..

публикувано на 31.10.25 в 16:45
Екатерина Захариева

Зеленият преход и развитието на ИИ са предизвикателство, но и възможност за Европа

Зеленият преход и развитието на изкуствения интелект са едновременно предизвикателство и възможност за Европа. От нас зависи да намерим правилния баланс между иновациите и отговорното регулиране. Това заяви Екатерина Захариева, европейски комисар за стартиращите компании, научните изследвания и иновациите в рамките на международна конференция за..

публикувано на 31.10.25 в 16:44
Зам.-областният управител Айрие Ибрямова, главният секретар на администрацията Петко Бойновски и областният управител на Варна Андрияна Андреева (от ляво надясно)

Затворници разчистват дерета във Варненска област

Затворници разчистват деретата във Варненска област, които са извън урбанизираната територия на общините и населените места-това съобщи проф. Андрияна Андреева, областен управител на Варненска област, която представи резултатите от проверката на 12 обекта-дерета и речни легла в пет общини в областта. В община Аксаково рискова е река Батова,..

публикувано на 31.10.25 в 16:18

Румен Радев удостои с Почетния знак на президента изявени български творци

В навечерието на Деня на народните будители държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента изявени български творци.  На церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2 отличия получиха историкът Светлозар Елдъров, балетният артист и педагог Бойко Неделчев, читалищният деятел Мария Златкова, ученият проф. Георги Михов. "В..

публикувано на 31.10.25 в 16:15

Кризисният щаб за водата в Плевен вече ще заседава един път в месеца

Кризисният щаб за водата в Плевен вече ще заседава един път в месеца, а не както до момента - ежеседмично. Мерките остават в сила и областният управител на област Плевен Мартин Мачев ще докладва на премиера за тяхното изпълнение всеки петък. Нося отговорността за организацията и изпълнението на мерките, каза Мачев и уточни: "На база..

публикувано на 31.10.25 в 15:48

НС прие решение за временно ограничаване на износа на нефтопродукти

Народното събрание прие решение за временно ограничаване на износа и доставките на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз. Против решението гласуваха депутатите от "Възраждане" и МЕЧ. Ограничението се отнася за нефтопродукти, при които има риск от изкуствено завишаване на цените. Мотивите са свързани с необходимостта за..

публикувано на 31.10.25 в 15:24