Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

| Репортаж
6
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия
Снимка: Chainreaction Bike Convoy for Ukraine
14 линейки пристигнаха днес в Лвов. Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра. Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден. Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески инициативи в помощ на Украйна, които се организират в Германия. Един от организаторите е Себастиян Херман, журналист от "Зюддойче цайтунг", запален колоездач и за пети път участник и организатор в акция в подкрепа на украинците. 

"Фокусът не е велопоходът, а организирането на помощ за украинците. Първоначалната ни цел беше да съберем средства за 10 линейки, накрая събрахме пари за 14. Познавам много хора, членувам в различни любителски клубове на велосипедисти и реших, че ако разпространя идеята сред тях може би ще успея да намеря съмишленици за дарителската кампания. Когато обаче искаш да спечелиш вниманието на колоездачи, трябва да им предложиш нещо в замяна и така стигнах до идеята да придружим линейките с велопоход от Мюнхен до Лвов". Това каза пред БНР запаленият колоездач на ръба на изтощението след близо 250 километра през карпатските гори между Краков и Пршемисъл.

Другият основен организатор е Катя Шнайдерс, студентка по медицина, а сега - шофьор на една от линейките. Тя е част от доброволческата организация "Бамберг Украйна", основана първоначално като културно сдружение от украински студенти в Германия, но след 24-ти февруари 2022 година всичко се променя. "От тогава се концентрираме върху хуманитарната помощ", разказва Катя.

"Ние поддържаме контакт с партньори в Украйна, от тях научаваме от какво имат нужда и организираме дарителските кампании, закупуването на техниката, логистиката, оформянето на митническите документи. Събрахме парите за линейките от частни дарители, от фирми, фондации и други организации. Организирахме няколко събития, на които присъстващите ни помогнаха със средства, защото подкрепят нашата кауза. На някои от тези събития успяхме дори да съберем парите за няколко линейки накуп".


На финала на дарителската кампания се включва и Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия. Научава случайно за дарителската кампания и бързо решава да се включи като шофьор на една от линейките.

"Пред очите ми са кадрите от първия ден на руската инвазия в Украйна и тогава изпитвах едно чувство на безпомощност. Ние в България имаме повече опит с руското отношение към бивши съветски републики, изобщо към бившия Източен блок, но това някак си преля наистина чашата. Подпомагал съм по някакъв начин Украйна след войната, но не по този активен начин и съм изключително горд и щастлив, че мога активно да участвам в едно такова нещо. Когато се обединим, резултатът е, че ще доставим 14 линейки. Всяка една линейка спасява средно 5 човешки живота на ден".


Вечер, когато пристигнат в следващия град по маршрута, всички признават, че страхът от руски удари пътува с тях, особено след като Русия след дълго време тази седмица отново нанесе масирани удари по Западна Украйна.

"Имам три деца - разбира се, че ме е страх. За пети път пътувам до Лвов. Миналата година пак имаше ракетни удари, трябваше да пренощуваме в скривалището на хотела, слава Богу нямаше пряка заплаха за нас, но сега ми се струва, че е малко по-опасно от друг път", казва Себастиян Херман, но пак би тръгнал".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Весела Владкова.

По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03