Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Аз обичам децата и те ме обичат!"

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Виолин Неделчев
Снимка: Иван Русланов

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев.

Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". 

В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. 

Виолин три пъти получава престижното отличие "Учител на годината". Заедно с учениците си той организира иновативни изложби, които винаги са с някаква смислена кауза. 

"Дори и през лятото се чувам с моите ученици и планираме нови изложби, за мен ваканциите не са период за почивка, обичам да съм зает с нещо винаги. 

С мен децата се забавляват, а и аз се забавлявам с тях, това е моята формула на преподаване - да сляза на тяхното ниво и тогава се получава една симбиоза, ставам повече от приятел с тях. 

Рисуваме, споделяме си, обяснявам им, че в живота трябва да изглеждат добре външно, но и да могат да се разбират с хората, тоест - да имат етика в общуването и естетика във външността, разказа за "Хоризонт" учителят по рисуване от 143-то Основно училище  "Георги Бенковски" в столицата - Виолин Неделчев. 

"Днешните деца обаче се раждат психолози - знаят къде са слабите места на учителя, на хората изобщо, но аз съм го усетил това и знам кога да поставя бариерата, за да знаят те къде е този предел. 

Учениците обичат да се държиш с тях добре, когато им се радваш и те ти се радват, тогава те заобичват, когато си по-строг и повече ги "натискаш" - на тях не им е приятно, казват си - този учител не ни харесва... Но все пак ние не сме в училище да се харесваме...

Въпреки това аз обичам да им обяснявам нещата, не да им чета само от учебника. Любимите ни неща за рисуване са пейзаж, любим анимационен герой, семейството, като често се опитвам да излизам от рамките на учебния материал - например как се рисува човешкото тяло, какви са пропорциите... Така децата по-лесно възприемат и запомнят", каза още Виолин Неделчев. 

Препратките към миналото, как се е рисувало при различните древни народи и давайки пълна свобода на децата, те по-лесно разбират защо е хубаво да рисуваш. Защото това може да наведе някои от учениците да започнат да се занимават сериозно с рисуването, а в бъдеще да станат и художници. 

Неделчев разказва още как се става художник, как и защо трябва децата да се поощряват, а не да се "набеждават, че от тях нищо няма да стане", защо е важно да включваш учениците в различни конкурси и пърформанси, защо е важно ученикът да бъде стимулиран, уважаван, да бъде изявен - това го прави оценен и харесван и му помага да се развива и занапред. 

"Трябва да нахъсаш ученика, категоричен е учителят. 


Още слушайте в интервюто на Иван Русланов с Виолин Неделчев в "Нощен Хоризонт". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03