Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремъл: Новите схеми за западни военни доставки за Украйна отдалечават мира

Дмитрий Песков
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Според Кремъл, новите схеми за западни военни доставки за Украйна отдалечават Киев от мирните преговори. Това обяви говорителят на руското президентство Дмитрий Песков, след като и тази нощ страната му нанесе много на брой удари по украински градове.

В началото на седмицата стана ясно, че Съединените щати ще продават оръжие на страни от НАТО, които на свой ред ще снабдяват Украйна. Част от схемата до момента са Германия, Швеция, Норвегия и други страни.

Някои европейци обаче не искат да участват, изтъкна днес Песков, като даде за пример Франция и Чехия. Никой не е спирал доставките за Украйна, въпросът е кой плаща за тях, заяви Песков за решението на Доналд Тръмп да снабдява Киев чрез посредници и без да ощетява бюджета на страната си.

Песков изрази надежда, че администрацията на Тръмп оказва натиск върху украинската страна за мирни преговори, защото снабдяването с оръжия ще удължи войната. Сред руските условия за мир е Москва да запази завзетите територии през войната.

А самият Тръмп съобщи, че противовъздушни системи "Пейтриът" вече пътуват за Украйна, но и също, че няма да изпраща далекобойни ракети на Киев. Така той отхвърли и твърденията, че е попитал украинския си колега дали може да удари Москва и Санкт Петербург.

Русия се страхува от САЩ - това заяви Володимир Зеленски в телевизионно интервю, като посочи намаляването на атаките спрямо Киев по време на визитата на американския пратеник Кийт Келог.

Най-малко 15 души бяха ранени след руски удари по други региони тази нощ. Според Украйна, по нея са изстреляни 400 дрона и една балистична ракета, като основните мишени са били градовете Харков, Кривой рог и Виница. 


По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиян Йончев, БСП

БСП: Британската дерогация за "Лукойл" показва, че действията на НС и правителството са правилни

Решението на Великобритания да свали санкциите и да даде дерогация до 14 февруари категорично показва, че действията на НС и на правителството са правилни. Така депутатът от БСП Илиян Йончев коментира избора на Румен Спецов за особен управител на рафинерията на "Лукойл" и преодоляното вето на президента върху закона, разширяващ правомощията на този..

публикувано на 14.11.25 в 18:17

Авария спря топлоподаването в столичния квартал "Дружба-2" и "Цариградски комплекс"

Авария наложи спиране на топлоподаването в столичния квартал "Дружба-2" и "Цариградски комплекс", съобщават от Топлофикация София. Пробивът е на магистрален топлопровод. Аварията няма общо с текущия ремонт, който се извършва в квартала. Участъкът е обезопасен, екипи на дружеството са започнали работа за отстраняване на пробива.

публикувано на 14.11.25 в 17:42
Българска агенция по безопасност на храните

Агенцията по храните разпореди унищожаване на 9 т хранителни продукти

Агенцията по храните (БАБХ) разпореди да бъдат унищожени 9 тона хранителни продукти. Те са открити в нерегистриран обект на столичната борса "Слатина". Инспектори на Областната дирекция по безопасност на храните в София, по искане на Главна дирекция "Фискален контрол" към Националната агенция за приходите, са извършили проверка на обект, разположен на..

публикувано на 14.11.25 в 17:12
Атанас Запрянов

МО поиска разсрочване на едно от плащанията по договора за вторите изтребители F-16

Министерството на отбраната поиска разсрочване за 2028 г. на едно от големите плащания по договора за вторите F-16. Депутатите от ресорната комисия одобриха тази корекция в бюджета за отбрана за догодина. Разсрочване с 361 милиона евро от плащането на вноската за вторите F-16 за 2026 г. ще иска Министерството на отбраната. Министърът на отбраната..

публикувано на 14.11.25 в 17:02
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов (вторият отляво надясно) и Хидеаки Мачида – временно управляващ посолството на Япония у нас

В Плевен започнаха Дните на японската култура

В Плевен започнаха Дните на японската култура. С богата програма за всички възрасти Общината се присъединява към традиционната инициатива в България, чиито организатор е посолството на Япония у нас. В двата дни се включват ученици от ОУ "Валери Петров“, които имат занимания по японистика, във зала “Катя Попова“ са организирани различни..

публикувано на 14.11.25 в 16:45
Красимир Вълчев

Министър Вълчев: В началото на 1. клас да има тестове за нивото на владеене на български език

В началото на 1. клас да има тестове за нивото на владеене на български език. Такива промени са предвидени в Закона за предучилищната и училищната подготовка, обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчевна среща с образователни медиатори от Пловдивска област.  Подобен изпит ще има и за децата, които се връщат в България, но не..

публикувано на 14.11.25 в 16:44

Как да кандидатстваме за лечение в чужбина и при какви условия то се покрива от НЗОК?

При лечение на дете в чужбина, заплатено от Здравната каса, могат да се покрият също разходите за транспорт и престой на детето и един негов придружител.  Това разясни пред БНР Нели Бадалова, главен експерт в НЗОК. Здравната каса заплаща лечение в чужбина, когато то не може да се осъществи у нас. Не се заплащат експериментални..

публикувано на 14.11.25 в 16:40