Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фон дер Лайен: Вноските на държавите за следващия бюджет няма да се променят

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Два трилиона бюджет или средно 1,26% от брутния национален доход на ЕС предлага Европейската комисия за периода 2028-2034-та година, съобщи председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. Същевременно изчисленията по предложената схема показват, че става дума за 1.816 трлн. евро.

Цифрата 2 трилиона бе обявена и от фон дер Лайен, и преди това от комисаря по бюджет Пьотър Серафин пред бюджетната комисия в ЕП:

"Следващата многогодишна финансова рамка ще бъде амбициозен проект на ЕС с общ размер от 2 трлн. евро".

Според предложението на Комисията, бюджетът се крепи на пет основни стълба - "Национални и регионални планове за партньорство" с 865 милиарда евро, "Европейски фонд за конкурентоспособност" с 410 милиарда евро, програмите "Еразъм" и "Агора" с 49 милиарда; "Глобална Европа" с 200 милиарда и "Други" с 292 милиарда. Проверка показва, че общата сума е 1.816 трлн. евро.

Фон дер Лайен увери, че националните вноски няма да се повишават, тъй като се предлагат 5 нови собствени ресурса.

Парите за отбрана, които ще бъдат в рамките на фонда "Конкурентоспособност", ще се увеличат 5 пъти, каза фон дер Лайен. По-рано същото потвърди и еврокомисар Серафин:

"Нека наблегна върху значимостта на инвестициите в отбраната и сигурността. В рамките на фонд "Конкурентоспособност" ще увеличим пет пъти наличните ресурси за тези цели, така че да станат 131 млрд. евро. Това ще бъде вноската ни за отбрана в този фонд".

В рамките на националните и регионални планове са заложени над 300 млрд. евро за фермерите и рибарите, тоест двойно повече, отколкото в настоящия бюджет. Пак там са заложени 218 млрд. евро за най-слабо развитите региони. 

Предстоят две години, през които предложеният бюджет ще се обсъжда заедно с Европейския парламент и Съвета на ЕС, преди да бъде гласуван. Вече обаче се появиха остри критики срещу него.

Докладчиците в парламента Зигфрид Мурешан и Карла Тавареш определиха началната му точка като "удивителна липса на амбиция" и подчертаха, че в него няма достатъчно средства за критични приоритети като конкурентоспособност, кохезия, земеделие, отбрана, адаптация на климата и инвестиции, необходими за устойчива икономика в полза на всички.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зеленски назначи военна администрация в Одеса след отстраняването на кмета

Президентът Володимир Зеленски издаде указ за създаване на военна администрация в Одеса. Тя ще бъде оглавена от Серхий Лисак, който бе губернатор на Днипропетровска област, след като президентът отне гражданството на досегашния кмет на черноморския град Генадий Труханов за предполагаемото му притежание на руски паспорт. С това решение на държавния..

публикувано на 15.10.25 в 15:19

Едва 15% от незрящите в трудоспособна възраст у нас имат работа

Едва 15% от незрящите в трудоспособна възраст у нас имат работа . Това отбеляза председателят на Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928" Йордан Младенов.  По случай  Международния ден на белия бастун от читалището направиха представяне на млади специалисти със зрителни дефицити , сред които и ИТ специалистът Джовани..

публикувано на 15.10.25 в 15:18
Германски войници товарят военна техника за транспорт до Литва в база на Бундесвера в Мюнстер, архив: АП/БТА.

Германия: Политически сблъсък между управляващите заради военната служба

В Германия се разгоря остър политически сблъсък между управляващите социалдемократи и опозиционния Християндемократически съюз заради проектозакона за възстановяване на военната служба. Ще има ли скоро реформа в германската армия, с която да бъдат попълнени липсващите над 60 000 войници? Германският министър на отбраната Борис Писториус..

публикувано на 15.10.25 в 15:07
Боец от

Израел съобщи, че едно от предадените от "Хамас" тела не е на заложник

Семействата на израелски заложници потвърдиха самоличността на три от четирите тела, предадени от "Хамас" днес. Телата на 20-годишният Тамир Нимроди, 53-годишният Ейтан Леви и 35-годишният Уриел Барух са част от последната група върнати заложници. Четвъртото тяло не е на никой от известните заложници, заявиха израелските власти, съобщи..

публикувано на 15.10.25 в 15:06
Илия Вълков

Илия Вълков: Където е счупена демокрацията и не работи държавата, там са счупени медиите

Монографията "Медии и политика. Преплитане и влияние" на журналиста Илия Вълков ще бъде представена на 13 ноември т. г. в 18.30 часа в Клуба на фотографа в София. Авторът е преподавател в УНСС и водещ на предаването "РадиоТочка" всеки петък от 17 часа. "Идеята за написването на книгата беше да поставим в идеална рамка демокрацията и..

публикувано на 15.10.25 в 14:49

Депутатите от ГЕРБ от Благоевград се срещат с партийния актив и гражданите

Народните представители от ГЕРБ от Благоевград се активизираха и в спешен график организират срещи с партийния актив и с гражданите в по-големите градове в областта. Това се случва след като вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска от тях да отидат по родните си места и да видят "какво е останало от партията". Борисов: Няма да счупим..

публикувано на 15.10.25 в 14:47
Снимката е илюстративна

Над 90 % от хотелиерите в България срещат трудности при наемането на персонал

Над 90 % от хотелиерите в България срещат трудности при наемането на персонал, а най-търсени са позициите за готвачи, камериерки и сервитьори. Това показват данните от проучване на Български хотелски форум. В Националния дворец на културата се провежда 10-тата конференция за инвестиции и управление на хотели у нас. Отсъствието на мотивация за..

публикувано на 15.10.25 в 14:38