Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Желязков в Кишинев: България и Молдова споделят едни и същи ценности

Премиерите на България и Молдова Росен Желязков и Дорин Речан в Кишинев, 27 юли 2025 г.
Снимка: БТА

България и Молдова споделят общи ценности. В това мнение се обединиха  премиерите на двете страни. Българският Росен Желязков декларира в Кишинев пред домакинa си Дорин Речaн, че може да разчита на подкрепата на страната ни в процеса по присъединяването си към ЕС. Хибридните атаки на Русия са обсъдени на двустранната среща на високо ниво, стана ясно от коментарите след нея.

Общото европейско бъдеще, общите европейски ценности и отношенията към българската общност са основополагащите за добрите взаимовръзки между България и Молдова, каза от своя страна премиерът Росен Желязков. И изтъкна ангажимента на страната домакин да финансира обучението на молдовски граждани, които да се обучават в Тараклия във филиала на Русенския университет "Ангел Кънчев" официално от тази пролет. Премиерите споделят общи тревоги, свързани с войната в Украйна.

"Хибридните заплахи, на които са подложени и гражданите на Република Молдова, така и българските граждани. Ако наблюдавате или се интересувате от процесите, бихте забелязали силната хибридна атака по отношение приемането на България в еврозоната, в което ние сме сигурни. Имаме данни за руско участие в това. По отношение на въздействието аз мисля, че подобни прийоми се използват и по отношение на българската общност в Тараклия и най-вече въздействие чрез езика. Затова и нашето желание е българите в Тараклия да говорят колкото се може повече на български. И затова усилията са ни насочени към образованието и към възможностите, които образователната система дава".

Страната ни категорично подкрепя европейската перспектива на Кишинев, допълни Желязков.

По думите му Вертикалният газов коридор ще е ключов за независимостта на Молдова.

"Изграждането на вертикалния газов коридор ще даде структурна гаранция както за източниците, така и за пътя за доставка на природен газ, което ще намали зависимостта на Молдова, но и на Европейския съюз като цяло за доставките на руски газ. Споделяме едни и същи ценности и тези ценности са основата за нашия двустранен диалог".


По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Трекляно

Община Трекляно отпуска до 300 лв. парични помощи за болни и самотно живеещи хора

Най-малката община в България - Трекляно, чието население в 19-те села е намаляло до около 320 жители, отпуска до 300 лева еднократна парична помощ за болни, самотно живеещи и хора в затруднения, каза кметът Радко Петрунов. Това се прави за поредна година въпреки оскъдния бюджет, добави той. Еднократна помощ ще получат над 40 души, които..

публикувано на 23.08.25 в 19:38
ГКПП Златоград-Ксанти

От понеделник до 13.09 преминаването през ГКПП Златоград-Ксанти ще бъде временно ограничено

От понеделник до 13 септември преминаването през граничния пункт Златоград-Ксанти ще бъде временно ограничено, заради ремонтни дейности на пътя от гръцка страна, съобщава БТА. Движението по пътя от граничния пункт към Ксанти ще бъде спирано в дните от понеделник до неделя от 07.00 до 19.00 часа.   В неделните дни трафикът по трасето..

публикувано на 23.08.25 в 19:12

Запалено незаконно сметище е било причина за пожара в гората над сливенския квартал "Комлука"

Запалено незаконно сметище е причината за пожара в гората над сливенския квартал "Комлука". Според живеещите в близките къщи хора, деца са запалили огъня, но за сега няма официална информация от полицията. Пожарът е потушен. Изгорели са между 60 и 80 декара гора, сухи треви и храсти. Огънят в гората над квартал "Комлука" тръгва в обедните..

обновено на 23.08.25 в 18:25

Петима души пострадаха след предполагаем палеж в ресторант в Източен Лондон

Петима души са хоспитализирани, трима от които с опасност за живота, след предполагаем палеж в ресторант в Източен Лондон, съобщи Би Би Си. Полиция, парамедици и пожарникари са били извикани на мястото на пожара в източния лондонски квартал Илфорд. Съдейки по името ресторантът е индийски. Три жени и двама мъже са били ранени при пожара и..

публикувано на 23.08.25 в 18:24

Разраства се разпространението на шарка по овцете в Гърция

Разраства се разпространението на шарка по овцете в Гърция. Властите констатират неспазване на мерките от фермерите. Наказват ги с високи глоби. Министерството на аграрното развитие в Атина съобщава, че причината за разпространение на шарката по овцете е неспазване на наложените мерки. Това налага властите да вземат още по-драстични..

публикувано на 23.08.25 в 18:05

Най-малко 61 души убити и 308 ранени в Ивицата Газа при израелски атаки през последните 24 часа

Най-малко 61 души са били убити и 308 ранени в Ивицата Газа при израелски атаки през последните 24 часа. Ден след като Обединените нации официално обявиха в свой доклад, че жителите на Ивицата Газа са изложени на масов глад, обвинявайки Израел за „систематично възпрепятстване“ на помощта, днес болниците в анклава регистрираха осем нови смъртни..

публикувано на 23.08.25 в 17:48
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Украйна няма да даде земите си на окупатори, заяви Зеленски в Деня на националното знаме

Украйна отбеляза Деня на националното си знаме на фона на продължаващите бойни действия с Русия. Москва продължава да напредва в украинската Донецка област, където обяви, че е превзела още селища. Украинският президент Володимир Зеленски поздрави украинския народ по случай Деня на националното знаме и заяви, че Украйна няма да даде земите си..

публикувано на 23.08.25 в 17:37