Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гръцки евродепутати се обърнаха към ЕК за арестите на протестиращи срещу израелски туристи

Снимка: БТА

Гръцките евродепутати комунисти поискаха Еврокомисията да се произнесе срещу арестите, които гръцката полиция извършва на протестиращи срещу израелските туристи. Евродепутатите от гръцката Комунистическа партия смятат арестите за незаконни.

Протестите на гръцките острови срещу посещението на израелски туристи създадоха напрежение в страната. Гърците протестират срещу войната в Газа в подкрепа на палестинците. В Атина също често има протестни митинги през израелската дипломатическа мисия.

На островите обаче напрежението се разраства. Круизни кораби с израелски туристи се посрещат с жива верига на пристанищата, с палестински знамена и с плакати "Спрете войната в Газа. Там умират деца". Полицията не успя да прекрати такива протести на Крит, Родос и Самос. Настроенията и на другите острови са антиизраелски, според анкети на медиите.

Правителството взе мерки, като срещу демонстрантите се прилага закона за расизъм. Полиция арестува и съди участници в протестите.

Евродепутатите от гръцката Комунистическа партия отнесоха въпроса до Еврокомисията с обвинение, че гръцкото консервативно правителство прилага незаконни мерки срещу граждани, които не са съгласни с политиката на Израел.

"Това е пропагандна кампания в подкрепа на израелската агресия", посочват гръцките евродепутати.


По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнесът бойкотира бюджета, а МС днес го приема и внася в НС

Очаква се още днес правителството да приеме на извънредно заседание бюджетните закони за следващата година и да ги внесе за окончателно одобрение в парламента.  Това ще стане, въпреки повторната отмяна на заседание на Националния тристранен съвет заради отказа на бизнеса да участва в работата му.  Четирите работодателски организации категорично..

публикувано на 13.11.25 в 05:10

Възможностите за трудова заетост на бежанци и мигранти ще бъдат обсъждани в София

Бизнес, синдикати и експерти ще обсъждат възможностите и перспективите за трудова заетост на бежанци и мигранти по време на конференция в София.  Събитието се организира в рамките на проект на Столичната община, реализиран съвместно от районите "Красно село", "Връбница" и "Нови Искър", и Фондация за достъп до права. Целта на конференцията е да..

публикувано на 13.11.25 в 04:40

"Киномания" започва с филма на Стефан Командарев "Made in EU"

39-то издание на "Киномания" започва тази вечер в зала 1 на НДК с прожекцията на най-новия филм на Стефан Командарев "Made in EU".  Лентата, чиято премиера беше на кинофестивала във Венеция, третира съвременната форма на робство в шивашките фабрики в Родопите.  "В тези цехове и цехчета, които шият дрехи за известни световни брандове, експлоатацията..

публикувано на 13.11.25 в 04:18

Протест пред ВМА: По-строги наказания за насилие над животни

Протест под надслов: "Справедливост за Мая" с искане за по-строги наказания за насилие над животни ще се проведе в 16:30 ч. пред централния вход на Военномедицинската академия.  Поводът за гражданското недоволство е, че мъж прегази куче в столицата. Вследствие на причинените тежки увреждания животното беше евтанизирано.  В началото на седмицата..

публикувано на 13.11.25 в 04:10

Край на най-дългата бюджетна парализа в САЩ

Камарата на представителите в Конгреса одобри законопроекта за край на бюджетната парализа. Това стана факт, след като с 222 на 209 гласа контролираната от Републиканската партия долна камара на американския парламент гласува да бъде възобновена продоволствената помощ, да се плати на стотици хиляди държавни служители и да се съживи системата на..

обновено на 13.11.25 в 04:04

НС обсъжда повторно промените във върнатия от президента закон "Лукойл"

Народното събрание ще обсъди повторно промените в закона, които се отнасят до назначаването на особен търговски управител на рафинерията на "Лукойл" в Бургас, след като бяха върнати от държавния глава Румен Радев.   Очаква се точката да бъде включена извънредно още в началото на днешното пленарно заседание.    Президентът наложи вето върху разпоредби от..

публикувано на 13.11.25 в 03:55

СОС ще гласува нови цени в зоните за платено паркиране в София

Столичният общински съвет ще гласува днес нови цени на синята и зелена зона за платено паркиране в София.  Кметът Васил Терзиев предлага вместо 2 лева на час в синята зона цената да скочи двойно - до 4 лева на час. А в зелената зона вместо 1 лев на час паркирането вече да струва 2 лева.  Цената за годишен винетен стикер за първа кола в зелена зона ще..

публикувано на 13.11.25 в 03:33