Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев удостои с Почетен знак на президента командира на Националната гвардейска част полк. Кънчо Иванов

Президентът: Националната гвардейска част е символ на дълг, достойнство и истинско родолюбие

Снимка: Президентство, пресцентър

Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов.

Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година. За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин командир.

През годините - и особено като командир, със своята компетентност и всеотдайност полковник Иванов се справяше с всяка една задача и най-важното – водеше с личния си пример, заяви държавният глава в приветствието си на церемонията. "По време на службата на полк. Иванов гвардията се превърна във вдъхновител на хиляди български младежи, каза още президентът, като даде пример с инициативата за участието на младежи в гвардейски ученически отряди.

При посещението си във военното формирование държавният глава и върховен главнокомандващ на въоръжените сили прие почетния строй и се запозна с условията на подготовка.  

Румен Радев отбеляза усилията на полковник Кънчо Иванов за подобряване условията на труд и на социалния статус на гвардейците. Президентът изрази надежда военното формирование да се развива в тази насока и след като полк. Иванов  навърши след броени дни пределната възраст за военна служба.

"Днес Националната гвардейска част е символ на чест, дълг, достойнство, етика и истинско родолюбие", подчерта Румен Радев. Президентът се  обърна с думи на благодарност за професионализма към представителите на гвардейските батальони, представителния духов оркестър и ансамбъла на въоръжените сили, които присъстваха на церемонията.

Приемам тази награда с гордост и отговорност, защото тя не е само лична чест, а заслуга за цялостната служба и отдаденост на целия личен състав на гвардията, заяви от своя страна полк. Кънчо Иванов. Командирът допълни, че връченото му отличие е символ на волята, верността и мисията пред Родината.


Полковник Кънчо Иванов е роден в Троян на 8 август 1969 г. През 2001 г. е назначен в Националната гвардейска част, където до 2019 г. заема длъжностите: заместник-командир на Гвардейски полк, заместник-командир на Гвардейско поделение, началник на отделение "Планиране и обучение", началник на щаба на Националната гвардейска част и заместник-командир на Националната гвардейска част.

На 14 април 2019 г. полковник Кънчо Иванов е назначен за командир на Националната гвардейска част.  През годините на своята служба полковник Иванов е награждаван със знак "За вярна служба под знамената" – III степен, знак "За отлична служба" – I степен и знак "За доблестна служба" – I степен.

Снимки -  пресцентър на администрацията на президента.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Логото на приложението Трут соушъл.

Тръмп коментира в енигматично послание случая с дроновете в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..

публикувано на 10.09.25 в 20:56
Снимка от терена.

Община "Изгрев" започна проверка по сигнал за незаконна сеч, но без да я спре

Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..

публикувано на 10.09.25 в 20:52

Закъснява полет от София за Бристол на нискотарифна авиокомпания заради проблем със самолета

Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят.  Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците  са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..

публикувано на 10.09.25 в 20:21

Протест срещу “Добродетели и религия” в училище

Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ.  Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете:  "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..

публикувано на 10.09.25 в 20:18
Испанският премиер Педро Санчес и съпругата му Бегоня Гомес , архив.

Съпругата на испанския премиер на разпит в съда

Съпругата на испанския премиер Бегоня Гомес даде показания по обвинението срещу нея за предполагаемо присвояване на публични средства Повдигнаха обвинения срещу съпругата на Педро Санчес Целта на разследването, водено от съдия Хуан Карлос Пейнадо, е да стане ясно дали бившият съветник на Гомес – Кристина Алварес, е превишила правомощията си, за..

публикувано на 10.09.25 в 19:59
Елена Йончева

Йончева призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало проблеми с полета ѝ до България

Елена Йончева, независим евродепутат, избрана с листата на ДПС, призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало пробив в сигурността на полета ѝ на 31 август, когато посети България. FT: Руска намеса може да е довела до смущения в GPS сигнала на самолета на Урсула фон дер Лайен до Пловдив ЕК: Не сме твърдели, че в случая със самолета..

публикувано на 10.09.25 в 19:51
Протестиращи се събират на митинг срещу мерките за строги икономии след призив за действие

Новият френски премиер обеща да разговаря с всички партийни и синдикални сили, за да търси решение за бюджета

Новият френски премиер Себастиен Льокорню, който е натоварен да постигне компромис за бюджета на Франция,  встъпи в длъжност в разгара на общонационална протестна акция, блокади и стачки.  Себастиен Льокорню поема поста премиер на Франция на фона на мащабен протест Протестът "Да блокираме всичко" във Франция се разгаря. Премиерът: Ще се..

публикувано на 10.09.25 в 19:45