Пожарите могат да бъдат прогнозирани в голяма степен и ако се вземат мерки навреме, да бъдат потушавани и локализирани по-лесно. Това обясни пред БНР инж. Петър Дишков, лесовъд и експерт към Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
"Трябва да намалим горивното вещество. Това са сухи дървета, паднали. Когато горите са стопанисвани, тогава има по-малко натрупване на дървесно вещество, което бързо се разгаря".
За справяне с пожарите горските стопани имат ясно разписани правила, обясни експертът в предаването "Преди всички".
"На книга са много добри, на практиката-голяма част вече не се спазват. Сред тях е изграждането на различни съоръжения, най-вече инфраструктура. Ако пожарът бъде локализиран в рамките на час-два и започне пожарогасене, той много лесно може да бъде овладян. За да се случи това, трябва да има път и подходяща техника.
Много се спекулира и с летателната техника. Тя е спомагателна и изключително скъпа. В ЕС има механизми за подпомагане.
Другото, което се пренебрегва, е, че около 50% от страната ни вече е демографска пустиня, а за борбата с тези пожари е много важно да има население и доброволци, които също да се включат активно в гасенето".
Щетите от горските пожари са недооценени, отбеляза инж. Петър Дишков в предаването "Преди всички".
"Не се остойностява загубата на растения, на екосистеми. При един такъв пожар гората се връща с 50 до 100 години назад в развитието си. Когато нямаме гора, тръгват бедствия".
Горското стопанство е в доста сериозна криза в момента, посочи той още един аспект на проблема, свързан с увеличаващия се брой на пожарите у нас.
"Нашите гори са трайно застарели. Затова и съхнат масово.
Има вълна от фалити в дървообработващата и мебелната промишленост. А тази индустрия поддържа работни места в планинските и полупланинските места".
Милен Данков, Национална асоциация на доброволците в България, се съгласи с инж. Дишков, че обезлюдяването на селата е сред причините за бързото разрастване на пожарите.
"Къщите и дворовете не са почистени".
Непрекъснато се отлагат някакви неща, свързани с превенцията, обясни още той.
"Да се образова населението и от ранна възраст да покажем на децата как да се отнасят с природата".
От голяма полза ще бъде по-модерното и по-добро оборудване както на пожарната, така и на доброволците, посочи Данков.
"Необходимо е да се осъществяват и съвместни обучения на професионалните пожарникари с доброволците".
Той разказа за доброволното формирование към Столична община, което ръководи.
"През последните години сме доста активни. Наброяваме 85 човека. Успяваме да си намерим работа и извън София".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Протестно автошествие с искане за оставката на правителството, организирано от партия "Възраждане", потегли от Плевен към Ловеч. За да се включат в протеста, към 13:00 часа пристигнаха автомобили от Плевен и от Ловеч. По-късно в шествието се включиха протестиращи и от области в Южна България. Около 20 автомобила формираха протестната колона...
Асен Василев е избран за председател на "Продължаваме промяната" на Общото събрание в София, съобщиха от пресцентъра на партията. ПП избира свой председател Василев е избран единодушно с 289 гласа. Той благодари за доверието: "Искам страшно много да ви благодаря за доверието. И както ви обещах - ще се борим докрай. Сега е моментът да изберем..
Във филипинската столица Манила се игра финалът на Световното първенство по волейбол за мъже между отборите на България и Италия. Първите два гейма бяха спечелени от италианците, а третият - от нашите национали. Четвъртият гейм отново беше за италианския отбор, който с това стана световен шампион, а българските момчета се окичиха със среброто. Втори..
Ключовите за европейското й бъдеще парламентарни избори в Молдова преминават при по-висока избирателна активност спрямо предишния вот през 2021 г. Към 14.00 ч. до урните са отишли 30% от имащите право на глас. Президентът на страната Мая Санду призова за мобилизация, за да бъде спрян външният натиск и намеса върху изборите. А бившият президент и лидер на..
12-годишно момиче е сред жертвите на руската атака срещу Киев, предаде АФП. Украинската столица бе подложена тази нощ на масирана нападение с дронове и ракети, при което загинаха най-малко четирима души, а десетки бяха ранени. Президентът на Украйна Володимир Зеленски написа тази сутрин в Телеграм, че страната му е атакувана с 500 дрона и..
Земетресение с магнитуд 5,4 по Рихтер е регистрирано днес в Западна Турция, според ревизирани данни на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център (EMSC). Трусът е регистриран в 12:59 часа местно време и е бил на дълбочина 9 километра, сочат данните, публикувани в сайта на EMSC. По-рано днес центърът съобщи, че земетресението е било с..
Президентските избори ще бъдат ключови за оформянето на политическия пейзаж. Това зяви пред БНР бившият евродепутат Петър Витанов. ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие към правителството, искан от "Възраждане" заради водната криза Той определи политическата картина в момента като "трагедия". "Ефектност, фасада и нищо по..
Чехословакия беше научното страшилище на волейбола в света от средата на миналия век . Това каза в предаването "Събота 150" Асен Минчев, един от..
Когато става дума за власт, пари и политика, интелигентните хора не биват допуснати. Много интелигентни хора нямат политическо представителство, нямат..
Нека продължат по същия начин и да се борят точка за точка от край до край със същата концентрация и със същото желание! Това каза в предаването..