Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баскетболистките ни до 20 години са на полуфинал в Унгария

Национален отбор за жени до 20 години
Снимка: БТА

Националният ни отбор по баскетбол за жени до 20 години се класира на полуфиналите на Европейското първенство в дивизия "Б" в Мишколц (Унгария). Селекцията, водена от старши треньора Маргарита Маринкова, се наложи над Украйна с 66:60 в последния си мач от група "Е" от втората фаза на турнира.

Националките приключиха с 2 победи и 1 загуба в тази група, което ги постави на второ място в подреждането. По този начин те продължават битката си за място сред най-добрите в надпреварата и класиране в дивизия "А". На полуфиналите на Европейското първенство тимът България ще се изправи срещу домакините от Унгария. Срещата ще бъде изиграна на 9 август (събота). 

Българките започнаха стабилно срещу Украйна и водени от Ивана Бонева дръпнаха 19:9 до края на първия период. През вторите 10 минути националките поддържаха преднината си, а чрез добри изяви на Деница Манолова, Яна Карамфилова и Ивана Бонева стигнаха до 35:26 на почивката.

След паузата украинките намалиха дистанцията, но българките не се огънаха и с помощта на Яна Карамфилова, Ивана Бонева, Деница Манолова и Гергана Маданкова натрупаха аванс от 51:40 след 30 минути игра. В последната четвърт отборът на Украйна увеличи оборотите и чрез серия от 12:4 се доближи до 52:55. Деница Манолова, Ивана Бонева, Яна Карамфилова и Гергана Маданкова обаче подпечатаха победата на България за крайното 66:60.

Ивана Бонева допринесе с 26 точки и 5 асистенции за успеха. Яна Карамфилова бе много полезна и оформи "дабъл-дабъл" - 21 точки и 12 борби. Деница Манолова завърши с 10 точки. За Украйна Елина Синякова бе най-резултатна със 17 точки и 7 борби.


По публикацията работи: Илиян Христов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Олимпиакос и Везенков с нова победа в Евролигата

Отборът на Олимпиакос, с Александър Везенков в състава си, победи гостуващия Жалгирис (Литва) с 95:78 (28:14, 22:22, 24:17, 21:25) в мач от 10-ия кръг на Евролигата и записа трети пореден домакински успех. Българският национал се разписа с 14 точки, 8 борби и 2 асистенции за 28:30 минути на паркета. Гръцкият тим доминираше от началото до края на..

публикувано на 13.11.25 в 06:12

Синер стигна полуфиналите в Торино

Яник Синер си осигури място на полуфиналите на Финалния турнир на АТП в Торино, след като победи Александър Зверев за трети път в рамките на 17 дни. Защитаващият титлата си италианец спечели с 6:4, 6:3 срещу германеца, демонстрирайки стабилна игра през целия двубой. Той направи по един пробив в двата сета, за да спечели мача. Синер има..

публикувано на 13.11.25 в 06:10

"Уембли" ще приеме финала на Европейското първенство по футбол през 2028 г

Финалът на Европейското първенство по футбол през 2028 година ще се проведе в Лондон на стадион „Уембли“, съобщиха от Футболната асоциация на страната. Мачът за трофея ще се играе на 9 юли. „Уембли“ ще бъде домакин и на двата полуфинални мача. Откриващият двубой, насрочен за 9 юни, ще се състои на стадиона в Кардиф. В турнира ще участват..

публикувано на 13.11.25 в 06:09
ВК Левски

Левски отново победи хърватския Мурса в квалификациите на Шампионската лига

Волейболистите на Левски се класираха за последния квалификационен кръг на Шампионската лига . Първенецът на България победи с 3:0 гейма  хърватския шампиона МОК Мурса (Осиек)    в среща-реванш от втория квалификационен кръг в зала “Левски София”. “Сините” спечелиха преди седмица гостуването си в Осиек с 3:2 гейма, а днес стигнаха до категоричен..

публикувано на 12.11.25 в 21:45

Рилски спортист не успя при гостуването си на полския Старт Люблин

Шампионът на България Рилски спортист допусна поражение от Старт Люблин със 73:76 (18:25, 8:17, 25:15, 22:19) като гост в Полша в двубой от петия кръг в група А на баскетболния турнир ФИБА Къп при мъжете. Загубата беше трета поредна и общо четвърта за Рилски спортист, който се намира на последното, четвърто място в класирането, докато полският състав..

публикувано на 12.11.25 в 21:25

Юношеският национален отбор на България (до 19 години) завърши наравно с Унгария на старта на Европейските квалификации

Юношеският национален отбор на България (до 19 години) завърши наравно 1:1 с Унгария в първия си мач от група 2 на Европейските квалификации в своята възраст.  Срещата се игра в Дьор (Унгария), където ще се проведе и целия турнир. Марто Бойчев откри преди почивката, когато България имаше тотална доминация.  В началото на втората част Барна Пол..

публикувано на 12.11.25 в 20:27
Марица Пловдив

Марица (Пловдив) ще участва в групите на Шампионската лига за девети сезон

За девети пореден сезон Марица (Пловдив) ще играе в групите на най-авторитетния европейски клубен волейболен турнир – Шампионската лига, след като "жълто-сините" спечелиха и реванша срещу хърватския Динамо (Загреб) в решаващия кръг за влизане в груповата фаза на надпреварата.  Възпитаничките на старши треньора Ахметджан Ершимшек постигнаха нов успех с..

публикувано на 12.11.25 в 20:02