Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нито един от двамата лидери обаче не разкри детайли, свързани с разговорите

След срещата на върха САЩ-Русия: Значителен напредък, но още без окончателна договореност

Президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин в Анкъридж, Аляска - 15 август 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Няма сделка, докато няма сделка", заяви президентът Доналд Тръмп след срещата му в Анкъридж, Аляска, с руския му колега Владимир Путин, посветена търсене на решение за прекратяване на войната в Украйна. 

След продължилата близо три часа среща президентът Тръмп и руският президент Владимир Путин заявиха, че е постигнат значителен напредък към споразумение за потенциално прекратяване на войната в Украйна, но че все още не е постигната окончателна договореност.

Путин, който говори пръв на съвместната пресконференция, определи разговорите като проведени в "конструктивна атмосфера на взаимно уважение". Руският президент заяви, че са постигнати "споразумения":

"Виждаме стремежа на администрацията на Съединените щати и лично на президента Тръмп да съдействат за решаването на украинския конфликт, желанието му да вникне в същината му и да разбере неговите причини. Неведнъж съм казвал, че събитията в Украйна са свързани с фундаментални заплахи за нашата национална сигурност", посочи Владимир Путин.

Доналд Тръмп заяви, че срещата на върха е била "изключително продуктивна" и добави:

"Имаше много, много точки, по които постигнахме съгласие, по повечето от тях, бих казал. Има няколко важни, по които нямаме голям прогрес, но постигнахме известен напредък", каза Тръмп.

И още: "Няма сделка, докато няма сделка", отбеляза американският президент.

Нито един от двамата лидери обаче не разкри детайли, свързани с разговорите, като на репортерите не беше дадена възможност да задават въпроси.

В края на изявленията Доналд Тръмп се обърна към Путин с думите:  "Вероятно ще се видим отново много скоро...Още веднъж, господин президент, бих искал да ви благодаря. Ще говорим и вероятно ще се видим много скоро. Благодаря ви, Владимир", каза Тръмп. "И следващият път - в Москва", отговори руският президент.

Тръмп заяви и че ще се обади на украинския президент Володимир Зеленски, както и на лидерите на НАТО, за да обсъдят съдържанието на разговора му с Путин. Той ясно заяви, че се надява следващата стъпка да бъде лична среща между Зеленски и Путин, въпреки че не е ясно дали е постигнат напредък в планирането на подобна среща.

В срещата на върха взеха участие и държавният секретар на САЩ Марко Рубио, както и специалният пратеник на президента Стив Уиткоф – отклонение от първоначално описаната среща на четири очи между двамата лидери. В руската делегация влизаха съветникът по външната политика на Путин Юрий Ушаков и министърът на външните работи Сергей Лавров, който пък пристигна в Аляска, облечен с пуловер с надпис "CCCP". 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата в Перник повдигна обвинение на шофьорка с 3,31 промила алкохол в кръвта

Районна прокуратура в Перник повдигна обвинение на 52-годишна жена, която шофирала по улиците в града с 3,31 промила алкохол в кръвта, посочват от пресцентър на прокуратурата. На 15 август е спряна за проверка, като е било установено наличие на алкохол в издишания от водача въздух. Лицето, управлявало лекия автомобил, дало кръвна проба за..

публикувано на 17.08.25 в 16:19
Горски пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция

Втори ден горят горските пожари край Чанаккале, Западна Турция. Валията на Чанаккале Йомер Тораман съобщи, че са евакуирани жителите на 5 села, предаде БТА. "Общо 251 граждани са евакуирани в безопасен район. 211 от тях са настанени в младежкото общежитие в Еджеабат", посочи валията в профила си в "Х". В гасенето на пожарите участват близо..

публикувано на 17.08.25 в 16:00
Хеликоптер

Хеликоптер се включи в битката с пожара край Дебелец

Вертолет "Кугар" от авиобазата в Крумово се включи в потушаването на пожара в района на Дебелец. По-рано неизправен ТИР предизвика пожар на три места в района на Велико Търново и западния вход на Дебелец.  По пътя Велико Търново - Килифарево горят сухи треви Двете огнища в района на Дебелец са локализирани.  Екипите се борят с третото огнище -..

публикувано на 17.08.25 в 15:51

Атракционният бус до Хисарлъка - с удължено работно време

Удължено е работното веме на атракционния бус от пл. "Велбъжд" до Хисарлъка заради многото желаещи да посетят парка или някое събития на сцена "Базиликата" до Римската крепост от 4 в., казаха от Общината.  Бусът пътува до 22 в съботните дни и когато има програма или някое събитие, а те са почти през вечер. Взема трите километра за около 15-20..

публикувано на 17.08.25 в 14:44

По пътя Велико Търново - Килифарево горят сухи треви

По пътя Велико Търново - Килифарево, в участъка от бензиностанция до разклона за Габрово горят сухи треви, предаде БТА. Районът на бензиностанцията не е застрашен, посочиха от полицията. За локализиране на пожара се включват и булдозери, които проправят просеки. Има заподозрян за пожара, по информация на свидетели това е водач, който е..

публикувано на 17.08.25 в 14:30
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е обсъдил по телефона срещата Тръмп-Путин с колегите си от Русия и Украйна

Турският външен министър Хакан Фидан е обсъдил по телефона снощи срещата Тръмп-Путин в Аляска и войната в Украйна с руския си колега Сергей Лавров, както и с украинския си колега Андрий Сибига, като е подчертал, че Турция е готова да помогне за постигането на мир, предаде Анадолската агенция. Според турски дипломатически източници Фидан и..

публикувано на 17.08.25 в 14:12

Пожар на пътя Велико Търново - Килифарево

По пътя Велико Търново - Килифарево, в участъка от бензиностанция до разклона за Габрово горят сухи треви. Районът на бензиностанцията не е застрашен, посочиха от полицията. За локализиране на пожара се включват и булдозери, които проправят просеки. Има заподозрян за пожара, по информация на свидетели това е водач, който е шофирал неизправен тежкотоварен..

публикувано на 17.08.25 в 14:05