Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал в София по случай Деня на независимостта на Украйна

Шествие в подкрепа на Украйна в София, архив
Снимка: БГНЕС

"Верига на единството" ще направят в 19 ч. участниците в провеждащия се в София Фестивал по случай Деня на независимостта на Украйна. Пред Народния театър "Иван Вазов" има панаир с украински изделия, музикална програма и представления за деца и възрастни. Един от организаторите от Интеграционно-образователния център "Украински Вулик" Юлиана Улюкина посочи:

"Мога да кажа, че това е важно събитие – да съберем украинците на едно място, всички, на които им липсва дома. И второ – да покажем на българите нашата култура и нашата традиция".

Относно веригата на единството тя обясни:

"Да застанаем българите и украинците заедно и вече започва официалната част за всички наши гости с изпълнение на украински изпълнители и след това очакваме и Васко Кръпката, който подкрепя Украйна от началото на войната. Той е много як”.

На фестивала жени продават ръчно изплетени гривни, а събраните пари ще дарят за най-необходимото на близките им, останали в Украйна.

“Ние тук да покажем, че въпреки че войната продължава, ние трябва да вървим напред. Трябва да живеем и да живеем щастливо”, казва Наталия.

Има българи, украинци, млади и стари.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

ГЕРБ предлагат 120 лева коледни добавки за пенсионерите

Партия ГЕРБ предлага българските пенсионери да получат 120 лв. като коледна добавка. Това обяви лидерът на партията Бойко Борисов в кулоарите на парламента. Предложението е направено тази сутрин на среща с премиера Росен Желязков, стана ясно от думите на Борисов, според когото проектобюджетът за следващата година е най-щедрият досега...

публикувано на 20.11.25 в 09:57

Проливни дъждове наводниха пътища и магазини в части от Гърция

Силни дъждове в Гърция наводниха пътища и магазини. Полицията приканва за внимателно шофиране. Засегната е предимно южната част на страната, най-вече планинските райони Загори и Джумерка, където пътищата са непроходими. Наложи се пожарникари да спасяват пътници от наводнени автомобили. Спасителна операция се проведе за спасяване на двама..

публикувано на 20.11.25 в 09:55
Десислава Малчева

Десислава Малчева: На пътя излизаме от нашия балон и всички сме свързани

От 22 ноември до 4 януари догодина на площад "Централен" в Пловдив може да се разгледа изложбата на финалистите от конкурса "Шофирай със сърце и разум". Той е организиран от фондация "Ани  и Явор: "Ключът е любовта". Изложбата е преминала през София и Бургас. "Стремим се във всеки град да докосваме хората чрез събития по време на откриване..

публикувано на 20.11.25 в 09:44
Илюстративно изображение

Десетки пострадали при влакова катастрофа в Чехия

Най-малко 42 души са пострадали, след като експрес се блъсна в пътнически влак в Южна Чехия днес, предаде АФП. Инцидентът е станал край град Ческе Будейовице на около 150 км южно от Прага. "40 са леко пострадалите, а двама – по-тежко", съобщи говорителката на спешната помощ Петра Кафкова. Мартин Кавка, говорител на железопътния..

публикувано на 20.11.25 в 09:33

Кипър: Увеличават се разходите за социални помощи

Правителството на Кипър увеличава разходите за социални помощи догодина, които достигат почти 700 млн. евро, като с най-голям ръст от 57% са средствата за хората с увреждания. Това предвижда бюджетът за социалното подпомагане през 2026 г., който бе обсъден в парламента. Бюджетът отразява специалното внимание на правителството към проблемите..

публикувано на 20.11.25 в 09:07
Военната академия

Тържествена дискусия "140 години от Сръбско-българската война" във Военната академия

Тържествена дискусия на тема "140 години от Сръбско-българската война 1885 г". ще се състои днес във Военната академия като заключително събитие от честванията на 140-та годишнина от Съединението и героичната му защита в последвалата война. Приветствие ще отправи академик Георги Марков, доайен на българската историческа наука и член на Съвета..

публикувано на 20.11.25 в 09:01

Пациентски организации и фондации не са съгласни с пакета здравни дейности, гарантиран НЗОК

Пет пациентски организации и фондации са изпратили писмо до министъра на здравеопазването Силви Кирилов и до ръководството на Здравната каса, в което изразяват категорично несъгласие с пакета здравни дейности, гарантиран от бюджета на Касата. Въпреки заявките от години за финансово обезпечаване на биомаркерите за онкоболните, финансово гарантираните..

публикувано на 20.11.25 в 08:59