Съединените щати са одобрили продажба на повече от 3000 ракети с увеличен обсег, предназначени за Украйна, съобщи "Уолстрийт Джърнъл". За да отговаря на всекидневните руски бомбардировки обаче, Киев е принуден да разчита само на собствените си дронове, тъй като употребата на американско далекобойно оръжие по обекти на руска територия е блокирано от месеци от администрацията на президента Доналд Тръмп, сочат източниците на изданието.
Ракетите могат да бъдат заредени на украинските изтребители и според различните модификации са с обсег на действие между 240 и 450 км. Те са част от оръжеен пакет на стойност 850 милиона долара, финансиран главно с европейски средства. Доставката им в Киев се очакват до месец и половина. Бил е одобрена едва тази седмица след срещите на Тръмп с Путин в Аляска и с европейските съюзници на Вашингтон.
Но и след като получи ракетите, Киев ще може да ги използва само в окупираните части на Украйна. За бомбардировки на руска земя ще бъде нужно специално разрешение от Пентагона. С наложените ограничения администрацията на Тръмп на практика отменя решението на предшественика му Джо Бйдън. Байдън разреши на украинците да използват балистичните ракети ATACMs миналата есен в отговор на изплащането на севернокорейски войски в битката край Курск.
Междувременно украинският президент Зеленски заяви по-рано днес, че Украйна напоследък използва собствени оръжия, за да нанася удари дълбоко на територията на Русия, и не се консултира по този въпрос с Вашингтон.
Сегашната американска администрация се надяват, че като ограничи използването на ATACMs ще предразположи Москва към мирно решение на конфликта, обясняват от "Уолстрийт джърнъл".
Изданието припомня, че преди дни Тръмп обвини Байдън в некомпетентност заради отказа му да позволи на украинците да отвърнат на руските удари и отбеляза, че "много трудно, ако не и невъзможно, да се спечели воля, без да се напада страната на нашественика".
Висш служител на Белия дом, твърди пред вестника, че президентът може да одобри разширени украински офанзивни операции срещу Русия.
Промяната вече може да е факт. Според управителя на руската Брянска област, в четвъртък вечерта украинците са използвали американски системи HIMARS за удара по помпената станция край град Унеча, в резултат на което бе прекъснато подаването на руски петрол за Унгария и Словакия по тръбопровода "Дружба".

От партия "Възраждане“ обвиниха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че като премиер през 2018 година е пуснал "Кроношпан“ да направи завода си във Велико Търново. Местните хора винят дружеството за непрекъснато обгазяване на града и замърсяване на въздуха. Междувременно заместник-председателят на парламента професор Костадин Ангелов от ГЕРБ даде..
16-годишен младеж дневно е продавал по около 50 грама марихуана на непълнолетни в училищата в Горна Оряховица и Лясковец. Повдигнато му е обвинение, а прокуратурата ще иска от съда постоянното му задържане под стража. Законът предвижда лишаване от свобода до три години. Разследващите стигат до 16-годишния дилър от Горна Оряховица вчера след..
През декември делото за побоя над директора на русенската полиция Николай Кожухаров ще влезе в съда. Това съобщи окръжният прокурор на Велико Търново Христо Христов. Месец след инцидента от септември разследването беше прехвърлено от Русе във Велико Търново. Окръжната прокуратура във В. Търново поема разследването за побоя над директора на..
До края на месеца Общинската избирателна комисия (ОИК) във Варна ще излезе с решение има ли основание да се иска прекратяване на мандата на кмета Благомир Коцев заради отсъствието му. ОИК на свое заседание обсъди документите, получени от Община Варна, Националната агенция по приходите и Общинския съвет - Варна, свързани с двата сигнала на граждани, с..
Днес Конституционният съд е образувал дело ( конституционно дело №17/2025 г.) по искане на 53-ма народни представители от 51-вото Народно събрание за установяване на противоконституционност на измененията на чл. 14, ал. 1, 2 и 3, чл. 15, ал. 1, чл. 16, ал. 2, ал. 3, ал. 4 в, т. 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 от Закона за Държавна агенция "Разузнаване" и чл. 7,..
България бе официално определена като една от държавите в ЕС, изложени на риск от миграционен натиск. По тази причина страната ни ще има правото да поиска пълно или частично освобождаване от вноските си към бъдещия Фонд за солидарност. Това се казва в първия годишен доклад за управление на миграцията и убежището на Европейската комисия. Документът..
Генералният директор на Би Би Си (ВВС) Тим Дейви заяви пред персонала на корпорацията, че "трябва да се борят за тяхната журналистика", след като Доналд Тръмп заплаши да съди корпорацията за 1 милиард долара заради начина, по който е била монтирана негова реч в предаването "Панорама". Председателят на BBC Самир Шах се извини за "грешка в..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
"Във всички случаи ще има сътресения на пазарите , най-вероятно и в цените, но това е единственият изход рафинерията да остане в експлоатация след..