Франция ще привика американския посланик Чарлз Къшнър в Париж заради критично писмо, което той изпрати на президента Еманюел Макрон.
В него Къшнър отправя критики, че Макрон не прави достатъчно, за да противодейства на антисемитизма, който според него е във възход в страната. В писмото американският посланик отбелязва, че няма ден без нападения срещу евреи на улицата или появата на надписи на омраза по стените на свързани с общността сгради.
Според френското външно министерство твърденията на дипломата са неприемливи. От ведомството отбелязват, че писмото противоречи на международните закони и най-вече на задължението за ненамеса на дипломатически представители във вътрешните въпроси на една държава. Освен това заявеното не отговаря на качеството на отношенията между Франция и Съединените щати и на доверието, което би трябвало да има между съюзници, пишат още от министерството.
Франс прес отбеляза, че думите на Чарлз Къшнър повтарят критиките на израелския премиер Бенямин Нетаняху по-рано заради намерението на Макрон да признае палестинска държава през септември, ако войната в Газа не бъде прекратена.
Писмото на посланика на Съединените щати в Париж Чарлз Къшнър е с дата 25 август - деня, в който се навършват 81 години от освобождението на Париж от нацистките окупатори. Франс прес отбелязва, че Къшнър няма опит в дипломацията. Той е строителен предприемач и бивш адвокат, изключен от колегиите в няколко щата поради двегодишен престой в затвора заради незаконни партийни дарения, данъчни измами и други престъпления. Синът му Джаред е съпруг на Иванка Тръмп, дъщеря на президента Доналд Тръмп.
Евродепутатите гласуваха резолюция, в която насърчават всякакви единни действия срещу нарушаването на въздушното пространство на ЕС, в т.ч. и "сваляне на въздушни заплахи“. Те приветстват инициативите за създаване на стена от дронове и за наблюдение по източния фланг, като обаче подчертават необходимостта да се гарантира цялостен обхват на всички..
Заместник-председателят на Върховния административен съд Мариника Чернева е дала съгласие да бъде определена за изпълняващ функциите председател на съда през следващата половин година и то вече е изпратено на Висшия съдебен съвет, научи БНР от съда. ВСС пита съдиите от ВАС иска ли някой да поеме временно ръководството на институцията Предстои..
С 14 гласа "за", 4 "против" и 1 "въздържал" се Комисията по конституционни и правни въпроси прие предложените от ИТН промени в Наказателния кодекс. Те предвиждат затвор до 6 години и глоби, които започват от 2000 до 8000 лв. за всеки, който чрез медии, електронни информационни системи или по друг начин разпространява информация за личния..
Само трима български евродепутати подкрепиха исканията за оставка на Урсула фон дер Лайен, показва проверка в поименния списък. И при двата вота "за" гласуваха тримата ни представители от "Възраждане" и крайнодясната група "Европа на суверенните нации". Шестимата ни евродепутати от Европейската народна партия, тримата от "Обнови Европа" и..
Повече от 11 години се бави Общият устройствен план на старата част на Велико Търново, което спира над 100 преписки за консервация и реставрация на знакови културни и исторически обекти. Това заяви във Велико Търново заместник-министърът на културата Тодор Чобанов. Той посочи, че министерството е дало указания на Националния институт за..
"Президентът Тръмп е нетърпелив. Той иска да получи Нобелова награда, дори успехът му да се отнася само до първата фаза от Плана за прекратяване на войната в Газа". Това обясни пред БНР журналистът Мохамед Халаф, след като американският държавен глава обяви, че Израел и "Хамас" са подписали въпросната първа фаза от неговия план. Върху..
Испанският парламент одобри Закон за устойчива мобилност. Текстовете предвиждат редица мерки, свързани с декарбонизация на транспорта и дигитализация на сектора. Ограничаване на вътрешните полети на кратки разстояния, изграждане на мрежа от зарядни станции за електрически автомобили по пътищата и регулиране и насърчаване на постепенното..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
Няма сухи дерета, щом са дерета, там е текла и пак ще тече вода . Това каза пред БНР доц. д-р инж. Петър Филков, декан на Хидротехническия факултет и..