Ръководителят на контролираната от Русия област Донецк в източна Украйна заяви, че водната криза, която принуждава хората да чакат на опашки пред водоноски, може да бъде решена само ако Русия поеме пълен контрол над областта, включително и над жизненоважен воден канал.
В момента Москва контролира около 75% от региона на Донецк, а руските сили срещат ожесточена съпротива от страна на Украйна, докато се опитват да завземат останалата част.
Сериозният недостиг на вода в контролираната от Русия част, който според местните жители затруднява извършването на елементарни ежедневни задачи, се превърна в главоболие за Москва, която иска да покаже, че присъствието ѝ подобрява живота на хората.
В интервю за Ройтерс в град Донецк, където според него питейната вода е налична само за няколко часа на всеки три дни, Денис Пушилин, назначеният от Русия ръководител на региона, описа недостига като "чувствителен".
Пушилин, който се появи по руската държавна телевизия този месец на среща в Кремъл с Путин, който го разпитваше за недостига, каза, че са били мобилизирани цистерни за вода и ремонтни екипи от Москва и е построена водопроводна тръба, за да се достави вода от река.
Единственият начин да се реши проблемът е Русия да поеме контрола над останалата част от Донецк, включително канал от съветската епоха, който е от решаващо значение за водоснабдяването, предложи той.
"Най-важното и вероятно единствено решение, което бойците се опитват да постигнат, е да освободят Славянск и околните територии, за да могат да започнат възстановяването на канала Сиверски Донец-Донбас, който ще осигури на региона необходимата вода", заяви Пушилин.
Построен през 50-те години на миналия век, каналът с дължина 135 км, който свързва две реки, започва североизточно от Славянск, който е под контрола на украинските сили, и тече на юг, завършвайки североизточно от град Донецк, в район, контролиран от руските сили.
Пушилин обвини Украйна, че налага "водна блокада", но украинските власти твърдят, че части от канала са били повредени по време на войната, а други се намират в райони на фронтовата линия.
Италианските власти обвиниха 57-годишен мъж за малтретиране на животни, след като той изкъпал кучето си на автомивка. Ежедневникът "Ла Стампа" и регионални за област Пиемонт електронни издания съобщиха за смайващата инициатива на мъж от град Биела да сепогрижи за домашния си любимец по този начин. Случаят стана достояние благодарение на..
Бившият британски премиер Тони Блеър е във Вашингтон, за да съветва Доналд Тръмп за неговия "всеобхватен план" за бъдещето на Газа след призива на американския президент за превръщането й в "ривиера на Близкия изток", съобщи вестник "Таймс". Твърди се, че бившият премиер вече работи от месеци с Джаред Кушнър, зет на Тръмп и бивш мирен посредник..
Изпълнителният директор на германския отбранителен концерн "Райнметал" Армин Папергер потвърди пред българските медии, че до 3 - 4 седмици ще са готови документите с офертата към България у нас да се изгради първо съвместна фабрика за производство на 155-милиметрови артилерийски снаряди, а след това и фабрика за производство на барут...
21 са набелязаните мерки за подобряване на водоснабдяването на Плевен. Определени са точни срокове и са достъпни на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Те включват дейности, които ще бъдат реализирани в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период, отговорните институции и източниците на..
Пожар е избухнал в жилищен блок в столичния квартал "Стрелбище". От пожарната уточниха, че сигналът е подаден минути преди 19 часа. На място са изпратени 3 противопожарни автомобила. Установено е, че огънят е избухал в апартамент в блок 11. Няма данни за пострадали. Огънят вече е локализиран.
Локализиран е пожарът, който избухна в една от махалите на благоевградското село Селище и се разрасна към близката гора. Няма пострадали хора, но три стари и необитаеми къщи изгоряха. Огънят е пламнал около 16 часа в махала Белашовска, близо до реката на селото. Сигналът е подаден от случаен свидетел до пожарната и до кмета на Селище...
Двe деца - на 8 и 10 години са били убити, при стрелба в католическа църква в американския град Минеаполис, щата Минесота. Ранени са 17 души, 14 от които са деца, предаде Ройтерс. Властите съобщиха, че стрелецът е бил обезвреден, а след това медиите съобщиха, че той е мъртъв. Все още не са ясни мотивите му. Стрелбата е станала в..
Българската школа по художествена гимнастика е призната от световни специалисти за велика . Българският стил е бърз, динамичен, техничен - имаме..
Премиерът Росен Желязков, който днес вдигна жълт картон на областния управител на Плевен, би трябвало да го вдигне на своите патрони - Бойко Борисов..
По данни на лекарите в Бургас майката на малкия Мартин е в мозъчна смърт. Вчера медицинският хеликоптер транспортира от Бургас детето, което..