Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върви се към закриване на КПК. Ще настъпи тотален хаос в действията срещу корупционната престъпност, предупреди бившият вътрешен министър

Проф. Веселин Вучков: Груба грешка е да се променят закони заради конкретни имена

"Овладяването на ДАНС означава и овладяване на бъдещите антикорупционни действия от страна на държавата"

| Интервю
Веселин Вучков
Снимка: Силвия Великова
Чуй новината! Чуй новината:

Вече 10 години функционират закони в сферата на сигурността, обмисляни много подробно. Четвърт век нашите служби работеха без закони. Не бива да се променя така установената процедура по назначаване на ръководителите на служби – с указ на президента по предложение на Министерския съвет.

Това каза пред БНР проф. Веселин Вучков, преподавател по наказателно право, бивш министър на вътрешните работи и част от екипите, работили по сегашните правила.

"Единствено при НСО сме записали, че началникът се назначава с указ след предварително съгласуване с МС", уточни той.

"Месеци наред тази тайнственост за широката публика мен изключително много ме притеснява", изрази позиция проф. Вучков във връзка с конкретни служби и постове и очакваните назначения - сред тях са председател на ДАНС и главен секретар на МВР.  

"Всичко се прави заради конкретното име на конкретния президент в конкретно историческо време. Не желая да се променя тази процедура. След година и два-три месеца президентът ще бъде друг. Сега, ако тръгнат да променят законите - беше направена такава податка, би било груба политическа грешка, която не бива да се допуска", заяви бившият министър на вътрешните работи.

Според него дори "да се постигнат титуляри с известно съгласуване, надцакване" и напрежение за пред публиката, е важно да не се пипа сегашната процедура.

"В момента ДАНС има временно изпълняващ длъжността – човек, удобен на статуквото. Въпросът е какво се случва с Антикорупционната комисия", подчерта проф. Вучков, който смята, че се върви към закриване на КПК.

Внесен е законопроект, който предвижда голяма част от правомощията, оперативно-издирвателните, тази дирекция отново да се върне в ДАНС. Това е дирекцията, която подхранва разследващите органи с предварителна информация, поясни експертът в предаването "Преди всички".  

По думите му "овладяването на ДАНС означава и овладяване на бъдещите антикорупционни действия от страна на държавата".

Ще настъпи тотален хаос в действията срещу корупционната престъпност, прогнозира Веселин Вучков в случай че се реализират обявените законодателни предложения от ДПС – Ново начало.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Гаджев

Христо Гаджев: Ще има огромен пазар и презапасяване с боеприпаси

Германският концерт "Райнметал" ще изгради два завода у нас – за барут и 155-милиметрови снаряди. Предложението за инвестиции е сред най-големите в отбранителната ни индустрия за последните години. По изграждането на мощности за барут се работи от 2024 г. , обясни за БНР Христо Гаджев, председател на парламентарната комисия по отбрана...

публикувано на 27.08.25 в 08:31

Влязоха в сила допълнителните американски мита върху всички стоки от Индия

Индийските износители се подготвят за сериозни затруднения, след като от днес влязоха в сила допълнителните американски мита от 25% върху всички стоки с произход от Индия. Очаква се мярката значително да засили търговския натиск на САЩ върху азиатската държава, предаде БТА като се позова на Ройтерс. Така общите американски мита за индийски стоки могат..

публикувано на 27.08.25 в 08:10

Гръцки съд спря депортирането на четирима суданци

Първоинстанционният административен съд в Атина е приел искането на четирима судански граждани и временно е спрял изпълнението на решението за депортирането им от Гърция, съобщи неправителствената организация "Гръцки съвет за бежанците“.  Те са били лишени от правото да подадат молби за убежище заради наложения от правителството тримесечен мораториум..

публикувано на 27.08.25 в 08:09
Протест заради безводието в Самораново

Започва подмяна на ВиК мрежата в дупнишкото село Самораново

Днес ще бъде направена първа копка в подмяна на ВиК мрежата на село Самораново. От години там има протести заради водоснабдяването, а проблемът се изостри след като в селото беше построен нов затвор за 400 мъже и комплексът също трябваше да бъде снабден. Очаква се да присъства министър на Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван..

публикувано на 27.08.25 в 08:07

Успешен тест на мегаракетата "Старшип"

Американската компания "Спейс Екс" извърши успешен тест с разработената от нея мегаракета "Старшип" след поредица технически неуспехи. 120-метровата ракета излетя от "Старбейс" - частната стартова площадка на "Спейс Екс" в щата Тексас - малко след 2:30 ч. българско време.  Пореден неуспешен тест на ракетата "Старшип" По-късно се приводни успешно..

публикувано на 27.08.25 в 08:01
Киър Стармър тръгва от Даунинг стрийт 10 към парламента в Лондон  за седмичната сесия с въпроси към министър-председателя, 5 март 2025 г.

Киър Стармър не е съгласен с идеята на Фарадж за депортиране на мигранти

Британският премиер Киър Стармър заяви, че идеята на Найджъл Фарадж Обединеното кралство да напусне Европейската конвенция за правата на човека ще постави страната в същия лагер с Русия и Беларус. Коментарът на Стармър бе по повод на обявените от Фарадж планове да депортира 600 000 мигранти в рамките на пет години, ако "Реформирай Обединеното..

публикувано на 27.08.25 в 08:01
Васил Николов

Васил Николов, БТС: Всеки отвсякъде се опитва да отчупи някакво парче

Българският туристически съюз отбелязва 130 години организиран туризъм. През 1895 г. Алеко Константинов и 300 любители на природата правят първото организирано туристическо пътуване у нас, като изкачват Черни връх. Основава се и Българското туристическо дружество, чийто председател е Иван Вазов. На 30 и 31 август, събота и неделя , БТС..

публикувано на 27.08.25 в 07:58