Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Здравко Манолов

В рубриката "Помните ли" на предаването „Алегро виваче“ почитаме един много уважаван български музикант от средата и втората половина на ХХ век - Здравко Манолов - композитор, педагог и теоретик. На 5 август се закръгли век от неговото рождение.

Потомък е на легендарни фигури - внук е на композитора Емануил Манолов, един от основоположниците на професионалната ни музикална култура и автор на първата българска опера „Сиромахкиня“, и син на Христо Манолов - създателя на първия български балет „Змей и Яна“. Самият Здравко Манолов е роден и израснал в Пловдив, където на 8-годишна възраст започва да учи пиано при Ангел Букурещлиев. Завършва Музиалната академия в класа по композиция на Парашкев Хаджиев. 

Сред многото музикантски дейности на Здравко Манолов особено ярка е педагогическата. Той започва преподавателската си работа през 1952 г. в Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София) като асистент по полифония, а става професор по тази дисциплина през 1970 г. Бил е завеждащ катедра „Теория на музиката“ в Консерваторията, а през 1979 г. става заместник-ректор на учебното заведение. Преподавал е също във Висшия музикално-педагогически институт в родния си град (днес Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив).

През 1960 г. е издадено теоретичното му изследване „Теория и употреба на аугментацията в полифонията“. И досега се носят легенди за изключителна ерудиция на проф. Здравко Манолов, за неговия професионализъм от най-висш порядък и  безкомпромисност в изискванията, въпреки приятелските отношения, които той създава със своите студенти. Всеки, учил при него, ще ви разкаже как след бохемски сбирки с възпитаниците му, на сутринта в аудиторията той е свръхвзискателен към същите тези студенти, с които се е веселил до ранни зори - и често дори ги е късал на изпитите. Поколения изявени музиканти са негови ученици. 

Творчеството на Здравко Манолов е разнообразно. В него има камерна, симфонична и хорова музика, преработка на балета „Змей и Яна“ по музика на неговия баща Христо Манолов. 

Здравко Манолов работи и като композитор на Мъжки камерен хор "София", ръководен от друга голяма личност - проф. Димитър Русков. Именно по време на голямо турне на този състав Здравко Манолов умира в Ню Йорк - на 25 септември 1983 г. Хористите носят урната с праха му по време на цялото пътуване. Тогава Здравко Манолов е едва на 58 г.

Рубриката "Помните ли..." с изказвания на ученици и съмишленици на проф. Манолов и с музика, създадена от него, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Делчев (1949 - 2025)

В памет на цигуларя Петър Делчев

Петър Делчев - един от изявените български цигулари, завърши житейския си път на 24 октомври 2025 г. в Италия - страната, в която живя в последните години.  Той остава в историята на българското цигулково изкуство като носител на награди от престижни международни конкурси - първа на „Ян Коциян“ в Чехословакия и двукратен носител на четвърта награда..

публикувано на 07.11.25 в 15:32

Пианистката Светлина Бояджиева с нов албум в Италия

Младата българска пианистка Светлина Бояджиева представя втория си албум, наречен  "Истинската аз", който е записан в Италия, където тя от няколко години учи, живее и работи.  Към днешна дата той вече е в разпространение както на физически носител, така и в дигиталните платформи, под егидата на издателство  EMA Vinci . Програмата включва Соната..

публикувано на 07.11.25 в 15:07

Конкурсът "Васко Абаджиев" 2025 ще представи лауреатите си в галаконцерт

Международният конкурс за цигулари "Васко Абаджиев" е сред  вдъхновяващите събития за млади таланти на класическата сцена в столицата. Осмото издание ще се проведе от 20 до 23 ноември в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, а кулминацията ще бъде тържественият галаконцерт на лауреатите – на 23 ноември от 18:30 ч...

публикувано на 06.11.25 в 18:34

Започна новият сезон на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк бяха открити за 21-ви пореден път с гала в зала "Уайл" на Карнеги хол - една от най-престижните сцени за класическа музика в света. Концертът се състоя на 29 октомври и беше в чест на Лиан МакАлистър, която от години подкрепя български културни инициативи в Ню Йорк. Организацията, която е продължение на..

публикувано на 06.11.25 в 16:58
 Добрин Добрев-Финиотис

"Добрата съдба - песни през сълзи" за Верка Сидерова и Димитрина Кунева

Разказваме за песента като съдба, за гласовете, които носят в себе си земята и небето на Добруджа . За силата на народната песен, която не остарява, а се предава от уста на уста, от сърце на сърце. Песента, която пази паметта, обича, лекува и ни напомня кои сме. Наш специален гост е Добрин Добрев-Финиотис - певец, поет, писател и изследовател,..

публикувано на 06.11.25 в 15:19
Български класически концерти - Лос Анджелис

Започват Български класически концерти в Лос Анджелис

Цигуларката Благомира Липари и композиторката Пенка Кунева са в центъра на организацията, която приема за своя мисия популяризирането на българската музика в мегаполиса Лос Анджелис, САЩ.  Концертната поредица "Български класически концерти - Лос Анджелис" започва на 6 ноември 2025 г. с програма, наречена "Български будители". Ще прозвучат пиеси от..

публикувано на 06.11.25 в 10:43
Иван Янъков

Иван Янъков ще представи всички клавирни концерти от Бах в Добрич

На 5 ноември в Огледалната зала на Добрич Българският камерен оркестър ще изнесе първия от три концерта в рамките на два сезона, в които ще представи пред публиката всички клавирни концерти на Йохан Себастиан Бах. Идеята е на диригента на състава Арто Чифчиян, който кани пианиста с успешна международна кариера Иван Янъков не само да солира, но и да..

публикувано на 05.11.25 в 16:52