Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С военни почести и поднасяне на венци отбелязаха 148-мата годишнина от Шипченската епопея

Снимка: Велина Махлебашиева

С военни почести и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на свободата на Старопланинския връх Свети Никола беше отбелязана 148-та годишнина от Шипченската епопея. Величавите моменти от отбраната на прохода бяха пресъздадени пред дошлите да се преклонят пред саможертвата на бранителите на Шипка.

Хора от различни краища на страната, семейства с деца, туристи от пешеходните походи, сред тях и група деца от Петрич, които за поредна година идват да почетат годишнината, се събраха в подножието на Паметника на свободата.

Направи впечатление, че хората, изкачили се до върха, бяха по-малко от други години, когато пространството около монумента на връх Свети Никола се изпълваше с дошли за честването.


Снимка: БТА

Председателят на НС Наталия Киселова прие военния строй и приветства дошлите на честването като в словото си се спря на героичните моменти от времето на Руско-турската освободителна война.

"И днес, когато се изкачваме на този връх, ние не просто гледаме отвисоко на България - на север и на юг. Ние се покланяме - прекланяме се пред героизма, пред подвига и пред духа на един народ, който възкръсна от паметта. Вечна слава на героите, оставили костите си по тези склонове, подчерта Киселова.

Официални гости на тържествата бяха депутати, областни управители, висши военни.


Снимка: БТА
По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на туризма в Кипър - под знака на грижата за природата

Кипър става „зелен“ за Световния ден на туризма, който се отбелязва в събота.  Провеждащата се днес кампания за почистване на острова е под надслов „Туризмът се грижи: да се обединим за по-чист Кипър“.   В екоакциите, организирани днес в много райони на острова, участват над 70 компании и професионални групи в туристическата индустрия в Кипър. Така те ще..

публикувано на 26.09.25 в 03:19

Вечери на Италия и Куба в края на седмицата в Сливен

Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат днес и утре в центъра на Сливен.  Организатор на проявите e сдружение „Ти си Сливен“.    Петъчната  вечер е посветена на Италия. Тя ще предложи на посетителите кулинарни работилници за пица, дегустация на италиански вина, запознаване с кафе културата, кино на..

публикувано на 26.09.25 в 02:26
Тони Блеър

Предлагат Тони Блеър за ръководител на преходна администрация на Газа

Белият дом подкрепя план, според който бившият британски премиер Тони Блеър ще оглави временна администрация на ивицата Газа, първоначално без прякото участие на Палестинската администрация, пише вестник „Гардиън“, позовавайки се на израелски медии.   Съгласно предложението, Тони Блеър ще оглави орган, наречен Международна преходна администрация на Газа,..

публикувано на 26.09.25 в 02:08

Дискусия в ЕП за границите на изкуствения интелект

Изкуственият интелект може да бъде много опасен, ако използването му, особено в сферата на отбраната, не бъде овладяно. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията "Границите на изкуствения интелект и рисковете от цифрова интелигентност", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел.  Според флотилен амдирал Калин Калинов,..

публикувано на 26.09.25 в 01:42

Десетки университети и компании участват в Кипър в Европейската нощ на учените

В Кипър днес е най-големият годишен празник на науката, изследванията и авангардните технологии.  Над 70 университета, центрове за върхови постижения, иновативни компании се представят в 19-ото издание на Европейската нощ на учените. В продължение на 14 часа днес - от сутринта до късно вечерта, събитието събира в Никозия изследователски екипи, учени,..

публикувано на 26.09.25 в 00:14

Росен Желязков: Компанията Meta има интерес да инвестира в България

Компанията-майка на Фейсбук (Facebook) - "Мета" (Meta) има интерес да инвестира в България, заяви министър-председателят Росен Желязков след срещата си с представители на технологичния гигант. Според премиерът Желязков основна тема на разговора му с представителите на „Мета“ са били възможностите, които може да предостави нашата страна...

публикувано на 25.09.25 в 22:20
Георг Георгиев и Марко Рубио

Георг Георгиев e разговарял с държавния секретар на САЩ Марко Рубио

Министърът на външните работи на Георг Георгиев e разговарял с Държавния секретар Марко Рубио в рамките на трансатлантическа вечеря, организирана от Държавния департамент на САЩ. Двамата първи дипломати са обсъдили ключови въпроси, свързани със сигурността в Черноморския регион, енергийната устойчивост на Европа и укрепването на..

публикувано на 25.09.25 в 22:05