Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановяват осветлението на пътя Кюстендил-Ябълково

Предпазната оградна мрежа беше монтирана по-рано тази година в участъка от път I-6 Кюстендил – Ябълково.
Снимка: АПИ

Започва възстановяването на спряното още през 1984 година осветление на 2-километровия път Кюстендил - Ябълково, където в края на миналата година при ПТП с безстопанствени коне загина 18-годишната Андреа, а две нейни връстнички бяха ранени.

Месеци наред в града вървят протести с искане наред с другите мерки за обезопасяването на пътя да бъде пуснатото отново и осветлението.
Възстановяването на осветлението ще се извърши с пари на Общината - около 28 хиляди лева, и от неин екип. Първо бяха санирани 31 стълба за осветлението в двукилометровия участък. Поръчано беше производството, доставката и монтажа на нови "рогатки".
Агенцията възстанови електрическите стълбовете, а Община Кюстендил има ангажимент да осигури осветителните тела и кабелите, както и свързването им с електроразпределителната мрежа.

Възникнал обаче нормативен проблем - ако Общината преведе парите на АПИ, те отиват в бюджета и могат да бъдат осигурени отново едва догодина. Затова е решено друго, коментира градоначалникът инж. Огнян Атанасов:

"Община Кюстендил започва подмяната на осветлението по републиканския път I-6 между Кюстендил и Ябълково със собствени средства от името на АПИ и ще го дари на АПИ. Прави се с цел да стане бързо и качествено (...). Преди първия учебен ден трябва да е готово.  До 2031 г. го плаща АПИ осветлението, след това ние ще продължим да плащаме сметките", каза кметът.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Лазарова

Ива Лазарова: Важно е обществото да бъде информирано за имущественото състояние на депутатите

Важно е обществото да бъде информирано за имуществените подробностите от декларациите на депутатите. Това обясни пред БНР Ива Лазарова, Институт за развитие на публичната среда. "Това е един от механизмите за осигуряване на обществен контрол  и начин да се засили доверието на гражданите в тяхната работа". Институтът за развитие на..

публикувано на 30.09.25 в 08:20
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Дефицитът е изпуснат, бюджетът е пробит

За 2025 г. дефицитът е изпуснат, бюджетът е пробит . Целта да бъде поддържан 3% дефицит вече се изплъзва от ръцете на правителството. Това мнение изрази пред БНР Мартин Димитров от ДБ, председател на подкомисията за контрол на публичните разходи в Народното събрание. Явно новата цел е до 4,2% , което няма да бъде считано от ЕК за..

публикувано на 30.09.25 в 08:03
Министърът на енергетиката Жечо Станков

На конференция с Желязков, Станков и Петкова: Обсъждат развитието на стратегически проекти в енергетиката

Развитието на стратегическите проекти в българската енергетика в контекста на националната ни сигурност и геополитическата ситуация, ще бъде тема на конференция с участието на премиера Росен Желязков, на енергийния министър Жечо Станков и министъра на финансите Теменужка Петкова. Заедно с експерти и представители на бизнеса ще се търсят..

публикувано на 30.09.25 в 07:53
Язовир

Без вода са Перник и другите населени места, захранвани от язовир "Студена"

От тази сутрин без вода са Перник и другите населени места, които се захранват от язовир "Студена" - това са град Батановци и селата Ярджиловци, Богданов дол, Мещица, Дивотино, Люлин и Големо Бучино. Причината е превключване на част от съществуващ довеждащ водопровод към новоизградено трасе по водния цикъл. От ВиК-Перник съобщават,..

публикувано на 30.09.25 в 07:52

Двама български граждани и възрастна палестинка са успешно евакуирани от Ивицата Газа

Трима души са били успешно евакуирани от Ивицата Газа благодарение на координацията на дипломатическите мисии, съобщиха от българското външно министерство.  Оттам уточняват, че операцията е започнала в ранните часове на 29 септември и е продължила повече от денонощие. Успешно са били изведени двама български граждани и възрастна палестинска..

публикувано на 30.09.25 в 07:47

Посрещаме волейболните национали от 17:30 ч., самолетът им каца около 10:00 ч.

Около 10 часа днес на летище "Васил Левски" в София се очаква да кацне мъжкият национален отбор по волейбол, който спечели вицешампионската титла на световното първенство във Филипините, съобщиха от пресцентъра на МС.  Волейболните герои се прибират с правителствения самолет От 17:30 ч. е церемонията по посрещането на..

публикувано на 30.09.25 в 07:41

Зарязана на релсите кола спря движението на влаковете "София – Силистра" и "Силистра – Самуил"

Малко преди шест тази сутрин влаковите диспечери бяха уведомени за инцидент край Дулово.  Лек автомобил е зарязан върху релсите след моста на околовръстния път, на място без жп прелез.  Колата е със сериозни повреди, като е блокирала едната релса. Няма пострадали хора в нея.  В неизвестност е и водачът на автомобила.  Полицията е пристигнала..

публикувано на 30.09.25 в 07:37