Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Добруджа започна жътвата на слънчогледа и царевицата

Радостина Жекова: Намаляването на засетите с царевица площи ще продължи

Земеделците се надяват на промяна на цените на борсата и дъжд

| Интервю
Снимка: Мая Райнова

Жътвата на пролетните култури слънчоглед и царевица започна в Добруджа. До момента добивите напълно оправдават песимистичните прогнози на земеделските производители, а полета с царевица вероятно ще бъдат само почистени в подготовка за предстоящата есенна сеитбена кампания поради липса на реколта. 

Четвърта поредна година финансовите резултати в сектор зърнопроизводство са незадоволителни, а за някои стопанства дори пагубни. Причините са няколко – лошите метеорологични условия с продължителни екстремно високи температури и липса на дъждове, ниски добиви и неоправдано за повишаващите се разходи на производството ниски изкупни цени.
Към момента средният добив от слънчогледа в област Добрич е от 165 кг на декар, което е по-малко дори и в сравнение с миналата година, коментира председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.

Единствената култура, която е дала добри добиви тази година, е рапицата, споделя Илия Илиев, председател на Земеделската кооперация "Вихър" в с. Сенокос.

Допълнително затруднение за зърнопроизводителите и кредитирането занапред ще е и новото изискване на банките фермите да докажат, че са въглеродонеутрални, допълва Радостина Жекова. Тя не е убедена и доколко ще може да бъде изплатена и междуфирмената задлъжнялост предвид добивите и изкупните цени. А те са по-ниски и от миналата година, споделят Радостина Жекова и Илия Илиев.

Предвид все по-засилващата се суша и повишаването на температурите, според Радостина Жекова, намаляването на засетите с царевица площи ще продължи и през следващите години. Увеличение ще се регистрира при сеитбата на рапица, която почти изцяло липсваше през последните години.
И Радостина Жекова, и Илия Илиев са на мнение, че е напълно нормално хората да се надяват на високи ренти и през тази година, но реалността е съвсем различна. Механизмът за изчислението им е ясен от години – 30% от приходите за декар формират рентата.

Заради огромната суша, високите температури и съответно трудната обработка на земята предвижданията на земеделците са, че масовата есенна сеитба ще започне по-късно – в средата на октомври. Надеждите им са в посока промяна на цените на борсата и дъжд!

Целия репортаж на Мая Райнова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ИПБ: Нарастване на загиналите при катастрофи с 15% след въведения контрол чрез средна скорост

От Института за пътна безопасност отчитат нарастване с 15,2% на броя на загиналите при катастрофи след влизането в сила на контрола чрез средна скорост - мярка, приета от управляващите. Новите правила са в сила от по-малко от два месеца. Подобен ръст не се е случвал от 2021 г. насам, посочват от ИПБ. Заявената от правителството цел за..

публикувано на 03.11.25 в 10:12
Давид Кюранов

Давид Кюранов: Малко бащи знаят, че за тях има въведен отпуск за деца до 8 години

За 12 години постепенно татковците оценяват "длъжността си", която не е регулярна като дейности. Събираме данни и се вижда постепенна промяна в посока "разбираш, че си много важен за децата, не по-малко от майката и по своя уникален начин". Това коментира в интервю пред БНР Давид Кюранов, социолог и представител на Фондация "Родители". От..

публикувано на 03.11.25 в 10:10
Илия Вълков

Илия Вълков изследва в новата си книга отношенията между медиите и политиката

Отношенията между медиите и политиката са основен акцент в новата книга на колегата ни, главен асистент и доктор Илия Вълков, заглавието е "Медии и политика. Преплитане и влияние". Тя ще бъде представена днес в библиотеката на Университета за национално и световно стопанство, където той е преподавател.  Илия Вълков: Където е счупена..

публикувано на 03.11.25 в 09:53
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Настояваме за ваксинация срещу шарка на дребните животни, идва трета вълна

Министерството на земеделието съобщи преди дни, че ваксинация срещу шарка по дребните преживни животни няма да има. Овцевъдите обаче не харесаха решението на държавата и започнаха подписка в подкрепа на ваксинацията.  До момента са събрани 3000 подписа , обяви пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон..

публикувано на 03.11.25 в 09:47
Лъчезар Богданов

Лъчезар Богданов: Бюджетът може да "издържи", докато може да се увеличават данъци без да има реакции на хората

Бюджетът може да изкара, докато може да се увеличават данъци без да има реакции на хората, които ги плащат, каза в интервю пред БНР икономистът Лъчезар Богданов. А дали бюджетът ще "издържи" и правителството ще изпълни заявката си за пълен мандат? "В България не е особено популярно вдигането на данъците. За тези две увеличения,..

публикувано на 03.11.25 в 09:05
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Национализацията на общинските ВиК дружества би довела на места до поскъпване с 200%

Темата с такса "водомер" заглуши темата, свързана с национализацията на общинските дружества, която е по-важна. Национализацията би довела до ръст от 200% на цените на услугата в някои от общините.   Това заяви пред БНР Донка Михайлова, кмет на Троян и зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България, преди..

публикувано на 03.11.25 в 08:29

Полицията в Ловеч залови и втория избягал затворник

Полицията е успяла през нощта да установи и задържи и втория от двамата избягали снощи затворници от затворническото общежитие в града. Първият беше задържан само час след бягството, а търсенето на  другия е продължило до почти 02.00 часа, когато е открит на улица в Ловеч. Единият от двамата избягали от затвора в Ловеч още не е заловен..

публикувано на 03.11.25 в 08:08