"Умен Кипър" /"SmartCyprus"/ се нарича мащабният проект, който ще бъде изпълнен в средиземноморската страна. Започващата му първа фаза е на стойност 35 млн. евро, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от правителството.
"Умен Кипър" е един от най-амбициозните дигитални проекти в историята на страната, който се стреми да я постави начело на интелигентните технологии и устойчивото развитие в ЕС, обяви заместник-министърът на научните изследвания, иновациите и цифровата политика Никодимос Дамяну.
Той подчерта, че инициативата има стратегическа роля, тъй като е насочена към радикално преобразяване на Кипър. Целта ѝ е да засили неговия модерен, зелен, цифров и устойчив модел на развитие.
Това ще стане чрез разработване и прилагане на технологични решения за "умни" градове, общини и малки общности. Чрез тях държавните и местните власти ще могат да управляват по-ефективно ресурсите, за да подобрят качеството на оказваните на гражданите услуги и обществената сигурност.
Обявеният първи етап на проекта включва внедряването на три интелигентни системи - за осветление, паркиране и управление на отпадъците. Ще бъде създадено и приложение за мобилни устройства, което ще улесни връзката между гражданите и властите.
Министерството на земеделието започва подготовката за изграждане на мрежа от наземни генератори, използващи сребърен йодид за борба с градушките. Пилотната площадка ще бъде в Карнобат, като предстои газовата инсталация да бъде одобрена от националните контролни институции и да служи като модел за следващите площадки. България ползва опита и добрите..
Отсечки от повече от 1 200 км от пътната мрежа ще бъдат обект на контрол за средна скорост, съобщи директорът на Националното тол управление Олег Асенов. По думите му от 12:00 ч. на 6 септември ще има 22 точки на контрол. В средата на октомври пък ще започне и контролът за претоварване на пътя от тежкотоварните камиони. На сайта на..
В Плевен продължават усилията и мерките, за да се създадат близки до нормалните условия за новата учебна година. След като от общината обявиха, че не се обмисля онлайн вариант на обучение, бяха обсъдени варианти. В условията на сегашното частично бедствено положение ще бъдат поискани необходимите количества бутилирана вода от Държавния резерв...
23 милиона евро са щетите от присвоените евросубсидии в Гърция. Властите блокираха банкови сметки и недвижими имоти на заподозрените за фалшифициране на документи. Министърът на гражданската защита Михалис Хрисохоидис призна пред медиите, че около хиляда фермери са присвоили неправомерно евросубсидии за приблизително 23 милиона евро...
Прокуратурата ще иска постоянен арест за 22-годишния криминално проявен мъж, обвинен за вчерашния инцидент с дерайлиралия трамвай на кръстовището на столичния бул. "Михай Еминеску" и ул. "Иван Асен II" , който се блъсна в подлеза край посолството на Румъния. Трамвай излезе от релсите при Румънското посолство Катастрофиралият сутринта..
Сигнал за заснет черен леопард в района на село Крайници е подаден днес до Община Дупница и полицията. Районът на Горно поле се проверява, на място е оставен и патрул за наблюдение. Сигнал за черна пантера край Тутракан вдигна на крак институциите Жител на селото подал сигнала за забелязана голяма черна котка - животно, което..
Китай демонстрира военна и геополитическа мощ с най-големия военен парад в историята си. Пред погледите на президентите на Китай, Русия и Северна Корея на площад "Тянанмън" в Пекин маршируваха над 10 000 войници и бяха показани модерни оръжейни системи, които Китай произвежда. Повод за внушителния военен парад е 80-ата годишнина от капитулацията..
Охлаждането на имотния пазар е неизбежно . Това обясни пред БНР Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика, след като от данни на БНБ стана ясно,..
Пеевски прозира навсякъде. Приемането на стратегията на Новото начало във Варна би било перла в короната на Пеевски. Това каза в интервю за БНР..