Министерството на земеделието започва подготовката за изграждане на мрежа от наземни генератори, използващи сребърен йодид за борба с градушките.
Пилотната площадка ще бъде в Карнобат, като предстои газовата инсталация да бъде одобрена от националните контролни институции и да служи като модел за следващите площадки.
България ползва опита и добрите практики на Испания и Франция, където успешно се прилагат наземни генератори, управлявани дистанционно.
Ключов етап от процеса е правилното проектиране и изграждане на газовите инсталации за генераторите, които трябва да отговарят на националните нормативи и европейските стандарти, за да бъдат безопасни и ефективни.
Населените места, в чиято близост ще бъдат разположени генераторите, вече са определени и през октомври ще бъдат проведени срещи с местните власти и земеделските организации за уточняване на конкретните позиции.
България все още има бели петна в противоградната карта на страната, тъй като не навсякъде е възможно да се ползват ракетния и самолетния способ.
Надеждите са с помощта на генератори - тези бели петна да бъдат покрити.
Генераторният способ със сребърен йодид не е използван в България, той не дава 100% гаранция за разбиване на облака, но възможността за намаляване на силата на градушката е голяма, казват експертите.
Институциите и бизнеса са в готовност за зимния туристически сезон в Смолянско, чакаме първия сняг, съобщи пред медии в Смолян заместник-министърът на туризма Павлин Петров. Той проведе работна среща при областния управител Захари Сираков с участието на представители на държавни институции, общини и туристическия бизнес в региона. На срещата..
Заради силен вятър редовните полети за София тази вечер от Варшава, Франкфурт и Мюнхен са пренасочени към Солун, показва справка на сайта на столичното летище. Пътници от самолета от Варшава съобщиха за силна турбуленция, която не е позволила кацане в София. Очаква се решение на авиокомпаниите дали от Солун пътниците ще бъдат транспортирани до София с..
България ще получи 35 милиона евро за проекти за достъп до правосъдие, противодействие на домашното насилие и инвестиции за подобряване на условията в затворите по линия на Норвежкия финансов механизъм - това стана ясно след срещата на министъра на правосъдието Георги Георгиев с изпълнителния директор на механизма Рагна Фидестол. Министър Георгиев..
Разкриха организирана престъпна група от Врачанско, която е разпространявала наркотици в цялата страна чрез дистанционни продажби. При акция на ГДБОП под надзора на прокуратурата в офис на куриерска фирма в град Вълчедръм, община Монтана, миналия четвъртък, соченият за ръководител на групата (В.С. на 27 години) е направил опит да изпрати 86 пратки..
Дружествата на руската петролна компания "Лукойл" ще продължат да работят при пълна прозрачност и доставките на горива няма да бъдат прекъсвани. Това се казва в съобщение на центъра за връзки с държавите институции и с обществеността на компанията, подписано от встъпилия днес в длъжност особен търговски управител Румен Спецов. Румен Спецов..
Премиерът на Валенсия в оставка даде показания пред Конгреса на депутатите за действията си по време на наводненията миналия октомври. Карлос Масон отново отхвърли от себе си отговорността за смъртта на 229 души. Специална комисия ще разследва причините за смъртта на 237 души при наводненията във Валенсия Карлос Масон подаде оставка като..
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изпрати писмо до правителствата на страните членки на Европейския съюз, в което описва три варианта за покриване на финансовите нужди на Украйна, ангажимент за което поеха лидерите на 27-те. Подкрепа, финансирана от държавите членки, чрез грантове, използвайки гъвкавостта на общия..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..