Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъжът, задвижил дерайлиралия трамвай в София, действал "по пиянски подбуди"

Заместник градският прокурор на София Вихър Михайлов на брифинга във връзка с инцидента с трамвай на столичния градски транспорт - 3 септември 2025 г.
Снимка: БТА

22-годишен мъж с условна присъда за кражба е обвинен и задържан за вчерашния инцидент с дерайлиралия трамвай от софийската линия 22. Той е обяснил пред разследващите, че го е направил "по пиянски подбуди".
Както вече стана известно, до инцидента се стигна вчера сутринта, след като ватманът на трамвая спира срещу зала "Универсиада", затваря вратите за пътници и отива да си купи кафе от денонощен магазин.

Какво се случва след това се вижда от камерите на превозното средство, преразказано от заместник градския прокурор на София Вихър Михайлов и шефа на СДВР Любомир Николов:

"Виждат се първоначално две лица около мотрисата, на този етап без да има влизане вътре, а по-скоро манипулация през страничен прозорец. Бъркат и привеждат трамвая в движение през ръчка, която се намира на около метър и 50 см от земната повърхност".

Трамваят тръгва и спира след метър ход. След това е направен втори опит за задвижване на ръчката и следващото спиране на превозното средство е в подлеза срещу посолството на Румъния.

След анализ на камерите е разпознат 29-годишен мъж, който е задържан: 

"Признава за извършеното деяние от неговия приятел и показва чат комуникация, която по безспорен начин доказва това, че неговият приятел е извършил деянието. В чат комуникацията става ясно, че извършителят безкрайно съжалява за случая и че го е направил под въздействието на доста голямо количество изпит алкохол"

Любомир Николов обясни, че веднага след това е започнало издирването и на реалния извършител и със секретни постове на единадесет, свързани с него адреса, снощи също е арестуван:

"След проведена беседа с него същия призна за извършеното престъпление. Мотивът му е "пиянски подбуди", ако мога така да се изразя. По данни на колегите, малко преди да настъпи това деяние, те са си взели по една бутилка водка от съседен денонощен магазин".

29-годишният мъж е без обвинение и след разпит пред съдия е един от основните свидетели.
 
Може ли да се стигне до обвинение и за ватмана, обясни прокурор  Вихър Михайлов: "Ако се установи, че не са изпълнени някакви задължения по служба, ще бъде проведено разследване и в тази посока". 
Прокуратурата ще иска постоянен арест за обвинения за предизвикване на повреди по подвижен железопътен състав.

Ако бъде признат за виновен, той ще трябва да изтърпи ефективно и присъдата си за кражба, която е от април тази година.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Властите в Кипър излизат с нови планове в покрепа на безработните

Четири плана на стойност 18 млн. евро в подкрепа на безработни одобри правителството на Кипър в сряда. С тях то засилва политиките си за постигане на пълна заетост в страната. Новите програми ще стимулират наемането на хора от специфични групи, все още изключени от производствения процес. Целта е присъединяването им към пазара на труда и..

публикувано на 04.09.25 в 03:29

Напусналите войници в британската армия са повече от новопостъпилите

Във Великобритания повече млади хора се присъединяват към редовните въоръжени сили, но новите попълнения все още не са достатъчни, за да запълнят празнините, оставени от напусналите войници, разкриват данни, публикувани от Министерството на отбраната и съобщени от вестник  "Таймс".   Петстотин повече военнослужещи са напуснали редовните..

публикувано на 04.09.25 в 03:25
Разбилият се вагон на фуникуляра в Лисабон

15 души загинаха след дерайлиране на фуникуляр в Лисабон

Днес е ден на национален траур в Португалия след като 15 души загинаха, а други 23-ма бяха ранени при дерайлирането на  влакче от популярната линия на фуникуляра "Глория" в Лисабон. Петима от пострадалите са в тежко състояние.  Кметът на португалската столица Карлуш Моедаш  от своя страна обяви три дни траур на местно ниво заради трагедията. Сред..

обновено на 04.09.25 в 02:22
Доналд Тръмп и Карол Навроцки

Тръмп е готов да разположи още военнослужещи от САЩ в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна днес в Белия дом полския си колега Карол Навроцки и заяви, че ще обсъди търговията и други въпроси по време на разговорите си с него, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това е второ посещение на консервативния полски лидер в Овалния кабинет и първо, откакто встъпи в длъжност в началото на август...

публикувано на 03.09.25 в 21:00

194,5 км от Троян до Сливен за 4 часа, 30 минути и 13 секунди

Лоренцо Каталдо от отбора на Гриняно спечели четвъртия най-дълъг етап на Международната колоездачна обиколка на България. Той измина разстоянието от 194,5 км от Троян до Сливен 4 часа, 30 минути и 13 секунди. Каталдо взе втора етапна победа в тазгодишната обиколка, след победата му в първия етап Приморско - Бургас. Никифорос Араваниту остава водач в..

публикувано на 03.09.25 в 20:48

Постоянна мярка "задържане под стража" за двама младежи за обир на златарски магазин в Дупница

Районният съд в Дупница постанови мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо обвиняемите И.Б., на 18 години и Ж.Б., на 16 години, по досъдебно производство за извършена кражба от бижутериен магазин. Определението може да се обжалва пред Окръжен съд-Кюстендил. Маскирани и след като хвърлиха димки пред магазина, двамата задигнаха 22..

публикувано на 03.09.25 в 20:41

Комисията по демографската политика в НС одобри на първо четене законопроект на МС за промени в ЗПУО

Парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството одобри на първо четене законопроекта на кабинета за промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), с който се въвежда задължителноизбираем предмет "Добродетели и религии", и забрана учениците да използват телефони в училище. Законопроектът вече бе..

публикувано на 03.09.25 в 19:50