Спешно трябва да се направи анализ на оборудването на АЕЦ "Белене", може ли да се ползва от друга европейска държава. Този проект трябва да бъде развиван, препоръча инж. Богомил Манчев, член на УС на Българския атомен форум "Булатом", в интервю пред БНР.
"До 2051 г. в България трябва да имаме работещи 4 големи ядрени блока. 7-и и 8-и на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" ще компенсират енергията от въглищни централи. Приемам, че ще задържат работещите блокове до 2038 г., но 2047 и 2051 г. трябва да приключат 4 и 5 блок на АЕЦ "Козлодуй", защото по договор приключва експлоатацията им", обясни той в предаването "Преди всички".
Богомил Манчев посочи, че 6-ти енергоблок на Козлодуй работи на 100% и нашите блокове са лидери в света, защото 6-ти направи 10 годни без сработване на аварийна защита.
Той обясни, че 7-и и 8-и блок не са АЕЦ Козлодуй, а друго дружество – АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" и там са налети достатъчно пари. Изграждането им ще е около 14 – 15 млрд. долара, а по негово мнение общо ще е 18 – 19 млрд. долара.
Те ще се строят от "Уестингхаус" и южнокорейци - "Хюндай", и има процедура за подписване с третия консултант – технически, след като са подписали с правен и финансов.
За да се върне инвестицията, 7 и 8 блок трябва да работят 30 години при себестойност на тока 25 – 30 евро за мегаватчас.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Средставата по Националната програма за финансиране на общинските проекти не са спрени и ще бъдат изплатени със закъснение, заяви по врема на блиц парламентарния контрол вицепремиерът Атанас Зафиров в отговор на въпрос на "Продължаваме промяната - Демократична България". Той потвърди, че в момента на строителните фирми, които се финансират по..
Руското черноморско пристанище Новоросийск е спряло износа на петрол след украинска атака с дронове, а петролният тръбопроводен монополист "Транснефт" е преустановил доставките на суров петрол към терминала. Това съобщават два източника пред Ройтерс. От "Транснефт" са отказали коментар. По-рано стана ясно, че украински дронове са..
Европейската комисия е поставила временно на "пауза" процеса на предварителна оценка на искането на България за третото плащане по националния План за възстановяване и устойчивост, възлизащо на 1,6 милиарда евро, съобщиха за БНР информирани източници. От Комисията са одобрили последните изменения в българския план на 5 ноември. Предстои..
Блицконтролът в парламента се провежда без участието на премиера Росен Желязков. Причината е спешното свикване на Съвета по сигурност към Министерския съвет във връзка с посочване и предложения до правителството за избор на особен търговски управител на "Лукойл" Бургас. Това обяви в пленарната зала председателят на Народното събрание Рая..
САЩ включиха две гръцки крайнолеви групировки в списъка си с терористични организации. Според информация на гръцките медии американската администрация ги обвинява в участие в глобален тероризъм, а Държавният департамент подчертава, че усилията са насочени към неутрализиране на международни екстремистки мрежи. Едната организация -..
В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че още днес България може да получи дерогация за 6 месеца. Отговорът му дойде след въпрос дали се обмисля закупуването на "Лукойл" от Българския енергиен холдинг: "Има много време, нека назначат особен управител. Виждате колко са динамични събитията в света. Вече се..
" Често институциите виждат младите хора като проблем, а не като ресурс, който могат да използват за разрешаването на проблеми. Не се търси гласа и подкрепата на младите хора". Това коментира пред БНР Атанас Радев - председател на Националния младежки форум. "По-скоро ние сме тези, които търсим политиците. Когато започнат да се правят..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..