Политическото напрежение между Испания и Израел расте след мерките, обявени от премиера Педро Санчес.
Властите в Тел Авив реагираха мигновено и наложиха ответни ограничения.
Два часа след изявлението на испанския премиер, външният министър на Израел Гидеон Саар нарече правителството в Мадрид "антисемитско" и "корумпирано" и обяви забрана за влизане в страната на вицепремиера и министър на труда Йоланда Диас и министъра на младежта и децата Сира Рего.
По думите на Саар изпълнителната власт в Испания води "враждебно антиизраелско движение с дивашка реторика, излъчваща омраза".
По-късно испанското правителство отговори на Израел с изявление, в което се посочва, че няма да бъде сплашено в защитата си на мира, международното право и правата на човека.
В изявлението израелските обвинения в антисемитизъм са описани като "неверни и клеветнически", а забраната за влизане наложена на двама министри - като "неприемлива".
По-рано днес Педро Санчес обяви, че Испания незабавно ще забрани на корабите и самолетите, превозващи въоръжение към Израел, да акостират в испанските пристанища или да влизат в испанското въздушно пространство. На този фон стана ясно, че една от жертвите на стрелбата срещу автобус в Йерусалим е испански гражданин. Загиналият е 25-годишният Яков Пинто, родом от Мелила, който е живеел в Израел.
При катастрофата, заради която е затворен участъкът от пътя София - Плевен между Луковит и Петревене, са загинали двама души. Това са мъж на 78 години и жена на 72 години, съобщи Габриела Тодорова, говорител на ОДМВР –Ловеч. "Сигнал за тежко пътно произшествие е постъпил около 12.15 часа в ОДМВР-Ловеч. По първоначална информация, на път I-3..
Десетки испанци са задържани от израелската армия при спирането на флотилията с хуманитарна помощ за Газа. Испанското министерство на външните работи привика временно управляващата посолството на Тел Авив, за да поиска спазването на правата им. Според Министерството на външните работи на Израел са задържани 30 испанци. Медиите в Испания,..
Компетентността по назначаване в момента на ръководители на служби е споделена между правителството и президента, като политическата отговорност се носи от правителството и ще има промени, за да може да се преодолее блокажът в назначенията в момента. Депутати внесоха законопроект за назначаването на ръководители на службите Йотова:..
Предстоящото на 8 октомври последно заседание на пазарджишкия общински съвет няма да се проведе, тъй като кметът на общината Петър Кулински изненадващо оттегли всички материали, вписани в дневния ред. Предполага се, че този ход е свързан с предстоящите на 12 октомври извънредни избори за нов общински съвет, след като изборът на предишния беше..
Четирима души бяха ранени в британския град Манчестър при нападение в района на синагога, съобщи полицията, цитирана от Ройтерс. Полицията е получила сигнал за шофьор, засилил автомобила си към тълпа хора и за намушкан с нож човек. Съобщава се и за прострелян мъж, за когото се смята, че е нападателят. Премиерът Киър Стармър заяви в първи..
Срокът за изготвяне на общи устройствени планове от общините се удължава с две години. Така крайният срок вече е до края на 2028 г. вместо до края на 2026 според промените в Закона за устройство на територията, които бяха окончателно бяха приети от народните представители. От парламентарната група на "Възраждане" съобщиха, че 60 общини още не са приели..
Неформален кръг от съмишленици и експерти от различни области с различни убеждения, но защитаващи основните демократични ценности, създаде наскоро Форум за демократично действие . В него вече членуват 36 души, а един от тях е писателят и рекламист Радослав Бимбалов. Пред БНР той посочи кой е общият фокус: " Желанието България да се държи..
През втората половина на октомври ще имаме хубави есенни дни , но месецът започва с ударна зимна обстановка. Това обясни пред БНР метеорологът..
Росен Софрониев е управител на рафинерия "Плама", разположена край Плевен. От 15 години той се опитва да ангажира поредния областен управител с..
Сега е безвремие и нито една тенденция не може да се види в политическата ситуация у нас. Има много събития, но няма нищо ново, коментира в..