Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Гуцанов заяви, че демографската политика е приоритет за правителството

Борислав Гуцанов
Снимка: БТА

Демографската политика и стимулирането на раждаемостта е приоритет за правителството и може да се превърне в обединителна национална цел. 

Това каза по време на парламентарния контрол министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в отговор на въпрос на депутати от "ДПС-Ново начало".

Според Гуцанов данните на НСИ са тревожни. През м.г. са родени по-малко от 54 хиляди деца и техният брой е значително по-нисък от починалите, разликата е минус 47 хиляди.

Освен отрицателния прираст, намалява броят на жените във фертилна възраст, задълбочават се регионалните диспропорции, една четвърт от населението е на над 65-годишна възраст.

Затова още в бюджета за догодина ще бъдат заложени мерки за справяне с демографската криза, посочи Гуцанов:

"Целта е през 2026 година размерът за обезщетенията на майчинството през втората година за отглеждане на дете до двегодишна възраст да се повиши в размера на около минималната работна заплата, както и да стимулираме майките да се върнат на работа и да бъдат повишени тези средства от 50 процента, ако се върнат на работа, на 75, при което ще влязат приходи в Бюджета".

По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хърватия забранява смартфони и в междучасията

Предстоящите изменения в наредбите предвиждат забраната за използване на мобилни телефони в началните училища в Хърватия да се отнася не само за учебните занятия, но и за междучасията, освен когато телефоните се използват за образователни цели или поради здравословни нужди.  В момента училищата са единствените места, където на децата е забранено да..

публикувано на 28.10.25 в 06:15
Снимката е илюстративна.

Десетки вторични трусове след земетресението в Турция, усетено и у нас

Над 40 вторични труса с различна сила е имало след снощното земетресение в Турция от 6,1 по скалата на Рихтер.   Eпицентърът е бил близо до град Съндъргъ във вилаета Балъкесир.   Министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая съобщи, че три двуетажни сгради и един магазин са били разрушени.  Сградите са били необитаеми. Няма информация за..

публикувано на 28.10.25 в 05:31

В НС ще обсъждат увеличението на заплатите на младите лекари

Увеличението на заплатите на младите лекари ще бъде тема на извънредното заседание на парламента, насрочено за 13 часа.  Извънредното заседание на НС беше свикано от председателя Наталия Киселова, след като по инициатива на "Продължаваме промяната" бяха събрани необходимите подписи.  Искането за извънредно заседание с една-единствена точка в..

публикувано на 28.10.25 в 04:47

България и "Райметал" подписват договора за изграждане на завод за барут и артилерийски снаряди

България и водещият германски отбранителен концерн "Райметал" подписват стратегическия проект за изграждане на завод за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски  снаряди по натовски стандарти у нас.   Инвестицията  в съвместното дружество е за близо 1 милиард лева, новите мощности ще са на  територията на най голямото ни държавно..

публикувано на 28.10.25 в 04:34

"Гугъл" ще рестартира атомна централа, за да захранва инфраструктурата си за ИИ

"Гугъл" обяви планове за възстановяване на дейността на затворената атомна централа в щата Айова, която да захранва инфраструктурата на компанията за изкуствен интелект. Според съобщението централата "Дуейн Арнолд", която престана да работи през 2020 година, ще поднови работа през 2029 година, за да помогне за снабдяването с енергия на..

публикувано на 28.10.25 в 04:07
Дан Йоргенсен

Еврокомисарят за енергията Дан Йоргенсен пристига на посещение у нас

Еврокомисарят за енергията и жилищата Дан Йоргенсен идва на посещение в България. У нас той ще се срещне с енергийния министър Жечо Станков и ще се запознае с напредъка на проекта за Вертикалния газов коридор за пренос на газ от юг на север с възможност за достигане и до Украйна.  Дан Йоргенсен и Жечо Станков ще се запознаят на място с..

публикувано на 28.10.25 в 03:55
Изглед към Барселона

Властите в Каталуния с мерки срещу жилищната криза

Регионалното правителство на Каталуния обявиха нови мерки срещу жилищната криза.  Кабинетът на Салвадор Иля предлага създаването на регистър на собствениците на 5 и повече жилища.     Ако бъдат приети новите правила, текстовете ще изискват хората с повече от пет имота да се регистрират задължително, под заплаха от глоби между 9000 и 90 000 евро.  Базата..

публикувано на 28.10.25 в 03:42