Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия и Беларус приключват съвместните си военни учения "Запад 2025"

Автор:
Президентът на Русия Владимир Путин (вдясно), придружен от министъра на отбраната Андрей Белоусов (на втори план вдясно), инспектират военна техника по време на съвместните руско-беларуски военни учения "Запад 2025" на полигона Мулино, област Нижни Новгород, Русия, 16 септември 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въоръжените сили на Русия и Беларус проведоха учение за изстрелване на тактическо ядрено оръжие на петия и последен ден от съвместните маневри "Запад 2025", съобщиха от Минск.

Изпробвана е била и хиперзвукова ракета "Орешник", каквато бе използвана за първи път миналия ноември по индустриален комплекс край украинския град Днипро.

Екипажите на стратегически бомбардировачи Ту-160 са отработвали изстрелването на крилати ракети по време на 4-часов полет над Баренцово море, североизточно от Скандинавия.

Учебни стрелби с крилати ракети са провели и кораби на Балтийския флот на Руската федерация под прикритието на изтребители.

Държавните медии в Русия показаха и президентът Владимир Путин да се среща с висши военни край Нижни Новгород.

Според официалната информация в ученията, за които Москва и Минск твърдят, че не застрашават никого, са участвали общо 100 000 военнослужещи на двете страни с 10 000 единици бойна техника -  самолети, хеликоптери, дронове, бронетранспортьори и др.

Индия, Иран и други съюзници на Москва от Азия и Африка също са участвали в съвместните военни учения "Запад 2025, провеждани от Русия и Беларус:

"В коалиционните сили влизат специализирани части и военни контингенти от въоръжените сили на Народна република Бангладеш, Република Беларус, Република Индия и Ислямска република Иран", се казва в официално изявление на Кремъл.

В маневрите са се включили също войници от Буркина Фасо, Конго и Мали.

Двама офицери от ВВС на САЩ бяха поканени като наблюдатели.

Москва и Минск страни твърдят, че целта им е да тестват бойната готовност и отбранителните си способности, въпреки че ученията предизвикаха загриженост сред съседните страни на фона на продължаващия конфликт в Украйна.

Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че Москва и Минск подхождат отговорно към въпросите, свързани с потенциалното използване на ядрени оръжия, предаде Ройтерс, като се позовава на агенция Интерфакс.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Индия Нарендра Моди (вляво) и президентът на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом - архивна снимка от 14 февруари 2025

Тръмп честити рождения ден на индийския премиер и го похвали

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи благодарност към министър-председателя на Индия Нарендра Моди за подкрепата му за "прекратяване на войната между Русия и Украйна". В публикация на социалната платформа Truth Social Тръмп съобщи, че е провел "чудесен" телефонен разговор с индийския лидер, за да го поздрави по случай рождения му ден и похвали Моди,..

публикувано на 16.09.25 в 22:04

Многолюден протест в Братислава

Многохиляден протест се състоя тази вечер в Братислава срещу правителството на Роберт Фицо, предаде "Франс прес". Според организаторите на протеста от опозиционната партия "Прогресивна Словакия" на призива им са откликнали 18 хиляди души. Демонстрантите се събраха пред правителствената сграда с възгласи за оставка и затвор за премиера.  Недоволството е..

публикувано на 16.09.25 в 21:56

Вотът на недоверие влиза за обсъждане в парламента

Петият вот на недоверие към правителството влиза в парламента. Росен Желязков: Предстоящият вот е в противоречие с Конституцията Вотът на недоверие е за провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие. Според вносителите - 59 народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България“, МЕЧ и АПС, провалът..

публикувано на 16.09.25 в 21:38
Министърът на икономиката, търговията и бизнеса на Испания Карлос Куерпо

Прогнозата на правителството за икономиката Испания: БВП ще се повиши с 2,7%

Правителството на Испания повиши прогнозата си за икономическия растеж на страната. Според изпълнителната власт БВП ще се повиши с 2,7% през настоящата година. Данните показват, че инвестициите и частното потребление са се превърнали в основните двигатели на икономическия растеж, измествайки износа и публичното потребление, които са били ключови за..

публикувано на 16.09.25 в 20:34
Роберт Фицо

ПЕС ще изключи партията на словашкия премиер Роберт Фицо

Партията на европейските социалисти е взела решение за окончателно изключване на словашката партия "Смер“, ръководена от премиера Роберт Фицо. Това съобщават четири независими източника, запознати с вътрешните обсъждания, цитирани от Politico. Решението е било взето единодушно на среща на ръководството на партията миналия четвъртък и предстои да..

публикувано на 16.09.25 в 20:10
Петър Петров

Депутат от Монтана настоява за спешно обезопасяване на главния път Е79 край с. Долна Вереница

Депутат от Монтана настоява за поставянето на стационарна камера за скорост на опасен участък от международния път Е79 край село Долна Вереница. Петър Петров от ПГ на "Възраждане" е поискал да се поставят колчета в определени участъци в отсечката от Долна Вереница до Смоляновци. С цел намаляване на пътния травматизъм по главния път Е79 край Монтана..

публикувано на 16.09.25 в 20:06
Президентът на Беларус Александър Лукашенко.

Беларус освободи още 25 затворници

Президентът на Беларус Александър Лукашенко е помилвал 25 затворници, включително обвинени в екстремизъм, съобщават държавни медии, цитирани от "Ройтерс". Според агенция "Белта" става дума за 13 мъже и 12 жени.  Миналата седмица Минск освободи 52-а политически затворници в замяна на което Съединените щати отмениха санкциите над беларуската авиокомпания..

публикувано на 16.09.25 в 20:05