Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите затегнаха режима за операторите на дронове

Снимка: Pixabay

Българските служби ще могат да спират и приземяват безпилотни летателни средства, т.нар. дронове, ако навлязат в забранена зона, а на нарушителите ще се налагат санкции, включително и за вредите, произлезли от принудителното приземяване. Това е записано в промените в Закона за гражданското въздухоплаване, приети от НС на второ четене. С измененията се затяга контролът за регистрация на оператори на дронове.

Разпоредбата няма да се прилага при експлоатация на дронове за дейности, извършвани в обществен интерес от държавни органи, като това включва охрана, отбрана, противодействие на престъпността, осигуряване на пожарна безопасност, защита при бедствия, както и за нуждите на спешната медицинска помощ. 

Председателят на Комисията по транспорт и съобщения Кирил Добрев изтъкна:

"Една от най-актуалните теми през последните седмици в Европа е т.нар. стена срещу дронове. Няма да влизам в спор какви са дроновете - руски или украински - факт е, обаче, че през последните години тези средства се превърнаха от хоби в неуловима заплаха за националната сигурност. Законопроектът няма да постави такава стена, но ще ни подготви законодателно за нея. Обекти като летища, АЕЦ,ТЕЦ и друга инфраструктура, свързана с националната сигурност, трябва да бъдат подготвени за подобен тип атаки".
 
Промените в закона забраняват създаването на смущаващи електромагнитни въздействия на средствата и системите, използвани за комуникация и навигация в гражданската авиация, както и неправомерното излъчване на радиочестотните ленти.

От "Възраждане“ изразиха одобрение за тези текстове, но са притеснени от възможността за увеличаване на цената на самолетните билети заради новите изисквания към използваните горива. 

Никола Димитров: 

"Фирмите ще бъдат длъжни да зареждат скъпо гориво с биодобавки. Ако не го правят, ще им бъдат налагани санкции в размер три пъти по-висока разлика от това, което са спестили като цена на гориво. Тази разлика ще бъде платена от всички ползватели на този вид транспорт". 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Дмитриев

Кирил Дмитриев: Срещата между Путин и Тръмп ще се състои, но на по-късен етап

Разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин вероятно ще се състоят, но на по-късен етап, заяви в интервю пред Си Ен Ен руският специален представител по инвестиционното и икономическото сътрудничество Кирил Дмитриев: "Срещата между президентите Путин и Тръмп ще се проведе, но вероятно на по-късна  дата. Мисля, че дипломатическите усилия ще..

публикувано на 25.10.25 в 02:26

Испания започва разговори с Германия за признаване на регионални езици в ЕС

Правителствата на Испания и Германия се споразумяха да започнат двустранни разговори за признаването на каталунския, баския и галисийския като официални езици в ЕС. Кабинетът на Фридрих Мерц е основният противник на инициативата. В изявлението на двамата министър-председатели се посочва, че включването на тези езици представлява съществена част от..

публикувано на 25.10.25 в 02:25

Днес е Световният ден за информираност по въпросите на малките хора

Вяка година на 25-и октомври се отбелязва Световният ден за информираност по въпросите на хората с нисък ръст - под 140 см. По данни на Националната организация "Малки български хора" в страната ни става въпрос за около 500 души.  В столицата, на улица "Кирил и Методий" 78 действа специален център за дейности в помощ на тази група според..

публикувано на 25.10.25 в 02:05

"Таймс" за усилията на българските власти да спрат трафика на хора

"На българската граница, където започва битката за спиране на лодките през Ламанша”, под това заглавие вестник „Таймс“ помества обширен материал за това как българските власти полагат усилия, подпомогнати от Великобритания, за справяне с трафика на хора и необходимото оборудване за прехвърлянето им на Острова.  На „портата към Европа“, на 2500..

публикувано на 25.10.25 в 00:36
Снимката е илюстративна

В Испания искат удължаване на експлоатацията на АЕЦ "Алмараз"

Енергийните компании, собственици на атомната електроцентрала в испанския град Алмараз, обявиха готовност за удължаването на живота на мощностите. Към момента е планирано спиране на първия реактор през 2027 година.  Искането има за цел експлоатацията на АЕЦ "Алмараз" да продължи до 2030 г.  В писмото, адресирано до министъра на енергетиката Сара..

публикувано на 25.10.25 в 00:33

Онтарио прекратява рекламна кампания, разгневила Тръмп

Канадската провинция Онтарио преустановява рекламната кампания срещу митническите тарифи на САЩ, която предизвика американския президент Доналд Тръмп да прекрати преговорите за търговско споразумение с Канада. Премиерът на провинцията Дъг Форд заяви, че е взел това решение след разговор с министър-председателя Марк Карни, така че преговорите..

публикувано на 24.10.25 в 22:59
Президентт на Колумбия Густаво Петро

САЩ наложиха санкции на президента на Колумбия

Съединените щати обявиха санкции срещу президента на Колумбия Густаво Петро като го обвиниха, че е позволил на наркокартелите в страната му да "процъфтяват" и е отказал да попречи на дейността им. "Няма да търпим изнасянето на наркотици за нашата страна," обясни финансовият министър на САЩ Скот Бесънт. Густаво Петро му отговори в социалните мрежи с..

публикувано на 24.10.25 в 22:54