Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омбудсманът се заема със замърсяването на въздуха от завода на "Кроношпан"

Заводът на "Кроношпан"
Снимка: Снимката е предоставена на кореспондента Здравка Маслянкова

Омбудсманът Велислава Делчева също се заема с проблемите на великотърновци със замърсяването на въздуха от завода на "Кроношпан" за преработка на дървесина. След намесата на министъра на околната среда и водите Манол Генов тази седмица Регионалната екологична инспекция спря незаконно работеща поточна линия в завода. Председателят на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов поиска в 7-дневен срок регионалните здравна и екологична инспекция да предложат мерки за трайно решение на проблема. 

В институцията на омбудсмана сигнали за замърсявания на въздуха във Велико Търново от дървопреработвателния завод има от 2022 година, заяви Велислава Делчева и посочи, че на днешната приемна граждани са ѝ дали съвети как да се намеси. В момента тече процедурата по промяна на комплексното разрешително за работа на завода.

"Да следим как това ще се случи да се намалят емисиите на замърсяване на въздуха. Бих могла да поема това като ангажимент. Поех като ангажимент да отправя препоръка, когато се разглежда комплексното разрешително да бъде направено обществено обсъждане с гражданите на Велико Търново. Това не е задължително по закон, но много би успокоило гражданите", посочи Делчева.  

За 11 октомври във Велико Търново е насрочен общоградски протест срещу замърсяването на въздуха от "Кроношпан".
По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Израел трябва да спре бомбардировките на ивицата Газа, за да започнат преговори

Израел незабавно трябва да спре бомбардировките на ивицата Газа, за да започнат преговори за прекратяване на огъня. Това заяви американският президент Доналд Тръмп, след като радикалното палестинско движение "Хамас" по-рано обяви, че е съгласно да преговаря, предадоха световните агенции. Тръмп добави, че според него изявлението на "Хамас" е знак, че "те..

публикувано на 04.10.25 в 01:50

Втората статуя от Хераклея Синтика беше върната в музея в Петрич след реставрация

Втората статуя, открита миналата година в големия канал на Хераклея Синтика, беше върната на историческия музей в Петрич след сложна реставрация. Екипът на професор Людмил Вагалински отчете един от най-силните си археологически сезони.  Точно след една година втората статуя, която беше намерена в Клоака Максима на древните хераклейци, се завърна у дома и..

публикувано на 04.10.25 в 01:47

"Хамас" обяви, че ще освободи всички израелски заложници съгласно предложението на Доналд Тръмп

Палестинското радикално движение "Хамас" обяви, че ще освободи всички израелски заложници - живите и телата на мъртвите - съгласно предложението на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. В изявлението си групировката потвърждава и готовността си незабавно да започне преговори чрез посредниците, за да бъдат обсъдени подробностите по..

обновено на 04.10.25 в 01:45
Алваро Гарсия Ортис

През ноември започва съдебен процес срещу главния прокурор на Испания

Върховният съд в Испания ще съди главния прокурор на страната между 3 и 13 ноември. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за разкриване на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. По време на процеса ще бъдат изслушани 40 свидетели, включително Алберто Амадор, партньор на премиера на автономната област Мадрид Исабел Диас Аюсо, както и нейният..

публикувано на 04.10.25 в 01:39

Отново бяха затворени двете писти на международното летище в Мюнхен

Двете писти на международното летище в германския град Мюнхен бяха затворени за втори път за по-малко от 24 часа, предаде Ройтерс. Пилотът на самолет, чийто полет за Лондон е бил отменен, е съобщил на пътниците, че отново са забелязани дронове. Той е добавил, че хеликоптери на полицията са вдигнати във въздуха. Говорител на летищната полиция е..

публикувано на 04.10.25 в 01:24
Протест на жп гарата в Генуа на 03.10.2025 г.

Над 2 млн. души в Италия участваха в демонстрации в подкрепа на палестинците

В Италия се проведе 24-часова общонационална стачка, като имаше протести в обществения и частен сектор. Организирани бяха от профсъюзите в подкрепа на Газа и на Глобалната флотилия "Сумуд", която беше прехваната от израелските власти заради готовността ѝ да достави  хуманитарни помощи за ивицата Газа. В шествията из цялата страна участваха..

публикувано на 04.10.25 в 00:47

Лекари в Испания стачкуваха срещу нова наредба за условията им на труд

Лекари в цяла Испания стачкуваха срещу проект за нова наредба, регулираща условията на труд на здравния персонал. Протестът не спря работата на медиците в отделенията по диализа, спешните служби, реанимация, интензивно лечение и редица други дейности. Въпреки минимално осигурените здравни услуги, хиляди пациенти не са били прегледани, или часовете им..

публикувано на 03.10.25 в 23:06