Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франция: Льокорню се среща с Макрон в търсене на изход от политическата криза

Френският президент Еманюел Макрон
Снимка: АП/БТА

Френският премиер в оставка Себастиан Льокорню заяви, че вероятността парламентът да бъде разпуснат вече изглежда по-далечна. Льокорню демонстрира оптимизъм след разговори с политическите партии във Франция по казуса за приемането на бюджета.
В същото време лидерът на крайната десница Марин Льо Пен заяви, че ще блокира всеки опит за сформиране на ново правителство в рамките на сегашния френски парламент.

След разговорите му с политическите партии подалият оставка премиер Себастиан Льокорню посочи, че дискусиите са показали наличието на всеобщо желание до края на годината да бъде одобрен бюджет. 

"Тази готовност създава импулс и консенсус, които очевидно отдалечават перспективите за разпускане на парламента.  В крайна сметка това не е достатъчно, разбира се, от съществено значение е този бюджет да включва определен брой параметри, които дават възможност Франция да се развива", заяви Льокорню в изявление пред официалната премиерска резиденция - двореца "Матиньон"

От думите му стана ясно, че след днешните разговори ще станат ясни и отстъпките, на които биха били склонни социалистите и Зелените, за да подкрепят бюджетно споразумение.
Льокорню ще се срещне тази вечер с президента Еманюел Макрон, за да обсъдят резултатите и да видят дали е възможно постигане на сделка.

Президентът е изправен пред многократни призиви от опозицията през последните дни да свика предсрочни парламентарни избори или да подаде оставка, за да сложи край на политическата криза.

Лидерът на крайната десница Марин Льо Пен днес заяви, че нейната партия "Национален сбор" ще блокира всеки опит за сформиране на ново френско правителство в рамките на сегашния парламент. 

Льо Пен заяви, че очаква разпускане на правителството или оставка. Според нея е абсолютно необходимо да бъдат произведени нови избори:

"Това, което се случва с политическата класа показва договорките между огромното мнозинство от партиите... Ние искаме да има избори, защото френският народ е суверенът, от него зависи да разреши кризите."
По-късно тази вечер се очаква изявление на Льокорню, за да информира обществеността какво е успял да постигне по пътя на преговорите. 

Въз основа на разговорите досега той заяви, че се надява да бъде постигнато споразумение за намаляване на бюджетния дефицит на Франция до между 4,7 и 5%, от целевите 5,4% през 2025 г.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър има силен ръст на социалните предприятия

Кипър отбелязва силен ръст на социалните предприятия, а една трета от кипърците са получили помощ от организации за социална икономика, най-често в образованието, заетостта или предоставянето на стоки, бе обявено на икономически форум в Никозия. Над 1 000 организации, деклариращи социална мисия, действат в страната през тази година,..

публикувано на 25.11.25 в 04:47

Брекзит струва на Великобритания 90 милиарда паунда годишно

Брекзит струва на Обединеното кралство около 90 милиарда паунда годишно под формата на загубени данъчни приходи, показва нов анализ, публикуван от "Индипендънт", само дни преди минстърът на финансите Рейчъл Рийвс да представи изключително важния за страната бюджет, в който се очакват увеличение на данъците.  Мрачният анализ допълва, че..

публикувано на 25.11.25 в 04:43
Сградата на Община Ямбол

В Ямбол отбелзват Международния ден за борба с насилието над жени с шествие и дискусия

В Ямбол Международният ден за борба с насилието над жени ще бъде отбелязан общоградско шествие и дискусия.  Инициативите са на местния "Инър Уийл клуб", с подкрепата на общината.  По повод 25 ноември активистите приканват гражданите да "Оцветят света в оранжево", като  от 12:00 часа, те ще се съберат пред сградата на общината, откъдето  по..

публикувано на 25.11.25 в 04:37

"МЕЧ" искат още пари за напояване в бюджет 2026

До момента само една партия в парламента предлага пари за напояване в проектобюджета за 2026 г.  Партия "МЕЧ" настоява между двете четения на план-сметката на държавата за догодина да бъдат заложени очакваните от земеделците милиони за реконструкция на напоителните съоръжения в страната.  В предложението за промени в националния бюджет за..

публикувано на 25.11.25 в 04:31

Заседание по делото за смъртта на Сияна в Плевен

В Окръжния съд в Плевен е насрочено заседание по делото "Сияна" - 12-годишното момиче загина, а неговият дядо бе тежко ранен при катастрофа край Телиш.  55-годишният обвиняем Георги Александров до момента не се признава за виновен. Той е в ареста с постоянна мярка "задържане под стража“. По делото, което започва в 10 часа, ще бъдат изслушани вещи лица..

публикувано на 25.11.25 в 04:17

Ловеч организира "Хоро на светлината" против насилието срещу жени

Ловеч ще се включи с "Хоро на светлината" в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета, която  се организира днес.  Инициативата се организира от "Интернешънъл Инър Уийл клуб" - Ловеч, в партньорство с Община Ловеч, и ще се проведе от 12:00 до 13:00 часа пред Драматичния..

публикувано на 25.11.25 в 03:57
Киев

Руски дронове атакуваха Киев

Руски дронове са атакували украинската столица Киев тази нощ. Според "Ройтерс" е поразена цивилна инфраструктура - предизвикани са пожари в най-малко две жилищни сгради.  Кметът Виталий Кличко, поясни в Телеграм, че едната е многоетажна сграда, евакуирана след като е била ударена в район "Печерск" в центъра на града. Кличко съобщи и за..

публикувано на 25.11.25 в 03:47