Това каза пред БНР политологът проф. Светослав Малинов, бивш евродепутат.
"Пеевски постъпи много умно, като освободи от своето присъствие поне състава на Министерския съвет. Защото не е популярен този тандем, дори сред избирателите на ГЕРБ."
Със сигурност до президентските избори няма да има предсрочни парламентарни, прогнозира той.
Никой не печели от тази коалиция и е естествено лидерът на най-голямата партия да е недоволен и изнервен, отчита Малинов.

Според него от тази ситуация печелят както президентът Радев, както и цялата опозиция.
"Радев изглежда все по-солидно и необходим в българската политика като партиен лидер."
Печели и антиевропейски настроената опозиция, тъй като правителството е проевропейско и пронатовско, но е отблъскващо, обясни политологът.
Новият пакет санкции срещу Русия ще бъде одобрен. Скритото вето на словашкия премиер изглежда е вдигнато, смята той.
Запитан дали очаква решение по блокираните руски активи, Малинов отбеляза, че има много сериозни възражения, и то не от политици и държави, известни с по-мекото си отношение към Русия, а поради поредица усложнения, ако този прецедент се осъществи. По думите му, става дума за невидими последствия, за които банкери и финансисти предупреждават.
В предаването "Преди всички" политологът коментира поисканата промяна в курса на ЕС, за която апелират ръководителите на 19 държави в обща позиция.
Брюксел е обща мишена, но и инструмент, който може да помогне за определени неща, посочи той и обвърза поисканите промени с политическия контекст в някои от държавите, в които има възход на крайната десница.
Проф. Малинов даде примери за теми, по които може да има ревизия – миграцията и амбициозните зелени политики на ЕС.
Според него въпросът за прекалено тежките правила в Европа е перманентен и ще остане и след войната. Европейската икономика се нуждае от реформи, за да бъде конкурентноспособна, подчерта той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Испания глоби с 5 милиона евро социалната мрежа Х. Санкцията е заради публикуване на фалшиви реклами за инвестиции в криптовалути. Решението е на испанската Национална комисия по ценните книжа. Глобата е наложена на компанията Twitter International – собственик на платформата Х, за това, че не е блокирала реклами за потенциални финансови измами,..
Фермерите, отглеждащи овце-майки и кози-майки, ще получат по 41,07 лв. подпомагане на животно за тазгодишната кампания. Ставката е определена със заповед на земеделския министър, а средствата са по Преходната национална помощ, обвързана с производството. На подпомагане подлежат близо 482 хиляди животни. Общият финансов пакет за интервенцията за 2025 г...
Американската мултинационална инвестиционна компания "Карлайл" проучва възможността да придобие чуждестранните активи на руския петролен гигант "Лукойл". Това предаде "Ройтерс", като се позова на три свои източника. "Карлайл" е на ранен етап от проучването на евентуалната покупка на активите. Първо компанията трябва да получи разрешение от американските..
Франция отбелязва с поредица от церемонии десетата годишнина от кървавите атентати в Париж, при които загинаха над 130 души, а стотици бяха ранени. Франция отбелязва 10 г. от ислямистките терористични атаки в Париж Цял ден продължава поклонението на местата, ударени от терористичните атаки преди десет години: от стадиона "Сен Дени", където..
Днес в столичния храм "Свети Седмочисленици" беше поклонението пред световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева, която почина на 9 ноември след кратко боледуване. Напусна ни световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева Преди поклонението на специална церемония в Софийската национална опера се проведе..
Парламентът прие на първо четене родителите на деца до 12-годишна възраст да могат да работят на непълно работно време или от разстояние през лятната ваканция на децата. Законопроектът за изменение н а Кодекса на труда, внесен от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители, беше одобрен единодушно със 181 гласа "за". В момента в..
МВР анализира как да се реши въпросът с фалшивите или неточни резултати от полевите тестове за наркотици и алкохол на шофьорите . Министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира след парламентарната Комисия по вътрешен ред, че през декември се очакват резултатите от работната група, създадена между МВР и министерствата на здравеопазването и на..
Лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще участват довечера в протестната демонстрация на "Правосъдие за всеки". Решението за присъединяване към..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..