Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки засиления натиск и санкциите: Военните действия в Украйна не спират

Служителки разчистват фризьорски салов в търговски център "Домино" в предградие на Киев, поразен при руска атака
Снимка: БТА

В момент на засилен натиск на западните съюзници срещу Москва и обявените нови санкции - военните действия не спират.

Най-малко двама души бяха убити, а над десет ранени при руски удари с дронове и ракети тази нощ в множество региони на Украйна.

Въпреки несъстоялата се среща Тръмп - Путин в Будапеща, продължава търсенето на дипломатическо решение.

Днес във Вашингтон пристигна руският специален представител по инвестиционното и икономическото сътрудничество, който се очаква да се срещне с пратеника на Белия дом Стив Уиткоф.

В интервю за Си Ен Ен Дмитриев заяви, че разговорите между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин вероятно ще се състоят, но на по-късен етап.

Специалният представител каза още, че Русия иска окончателно решаване на конфликта в Украйна, а не постигане на примирие, което той определи като временна мярка. Руският представител отбеляза промяната в позицията на украинския държавен глава Володимир Зеленски.

"Голям напредък от страна на президента Зеленски е това, че той призна, че става дума за фронтовите линии. Знаете, че предишната му позиция беше, че Русия трябва да се изтегли напълно. Така че смятам, че сме доста близо до дипломатическо решение, което може да бъде изработено", коментира Дмитриев.

Редица европейски страни продължават да работят с Украйна върху ново предложение за спиране на огъня по сегашната фронтова линия.

След приключилата в Лондон среща на "Коалицията на желаещите" за помощта за Украйна, на която присъства и президентът Володимир Зеленски.

Британският преимер Киър Стармър заяви: "Бъдещето на Украйна е нашето бъдеще", като обеща да блокира достъпа на руските петрол и газ до пазара, за да спре финансирането на Кремъл.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В старозагорското село Ветрен наградиха момче, върнало портмоне с голяма сума

В старозагорското село Ветрен момче върна изгубено портмоне и се превърна във вдъхновяващ пример. Преди няколко дни Йордан Цанков намира крупна сума пари и документи. "Без колебание детето ме намери и го предаде. Това е голяма постъпка! Сумата беше значителна . Достатъчна за някой, който би се изкушил. Собственикът беше изключително..

публикувано на 19.11.25 в 09:32
В община Кайнарджа беше открит нов Център за достъп до услуги

В община Кайнарджа беше открит нов Център за достъп до услуги

В община Кайнарджа беше открит нов Център за достъп до услуги – проект по швейцарско-българската програма за развитие. Той ще предлага интегрирана подкрепа за уязвими групи. Финансирането на центъра е за над 2,3 милиона лева, а договорът за дейността му е до 2028 година.  Той е създаден, за да обедини на едно място ключови услуги за жителите на..

публикувано на 19.11.25 в 09:30
Саниране

В Плевен продължават процедурите, свързани със саниране на многофамилни жилищни сгради

В Плевен продължават процедурите, свързани със санирането на многофамилни жилищни сгради. За първия етап собствениците ще ползват 100 процента безвъзмездна финансова помощ.  Одобрените проекти в Общината са на обща стойност 27 милиона 846 968 лева.   Община Плевен има одобрени за саниране 18 многофамилни жилищни сгради със средства по..

публикувано на 19.11.25 в 09:00

Димитър Георгиев: Не очаквам поскъпване на горивата

Не очаквам нов ръст на цените на горивата у нас . Това заяви пред БНР Димитър Георгиев – финансист и анализатор на международните пазари.  "Това, което видяхме, беше едно минимално поскъпване в резултат от цялата несигурност и напрежение, което се беше създало във връзка с до последно неяснотата за това как ще продължи да функционира,..

публикувано на 19.11.25 в 08:57
Атанас Кацарчев

КТ "Подкрепа" готви протести: Реалният ръст на доходите става отрицателен

Отправянето на половинчати политики не води до нищо добро. Това отбеляза Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", за предвидения държавен бюджет за следващата година. "Инфлацията към момента е 5.3 %. Ако добавим и предложението за промяна на осигурителната вноска, плюс инфлацията, която се очаква за следващата година, реалният ръст на..

публикувано на 19.11.25 в 08:50

Пожар изпепели автобуси и микробуси на паркинг край Костинброд

Пожар е изпепелил шест автобуса, два микробуса и две леки коли в автобусен паркинг на улица "Гарата" в село Петърч. От пожарната обясниха, че сигналът за огъня е бил получен минути преди 04:30 часа тази сутрин. На място първоначално са изпратени два противопожарни автомобила, като в последствие са пристигнали още два – единият от..

публикувано на 19.11.25 в 08:23
Правителственият самолет

Караджов разпореди: На търг продават правителствения "Фалкон"

Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов е разпоредил на ръководството на държавния авиационен оператор да продаде правителствения самолет "Фалкон" на търг с явно наддаване.  Решението е взето след анализ на разходите за поддръжка и експлоатация на машината за последните 10 години. Той показва, че правителственият Фалкон" струва..

публикувано на 19.11.25 в 08:06