Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: България трябва да ускори разширяването на газохранилището в Чирен

Снимка: Ива Антонова

България трябва да ускори разширяването на капацитета на газохранилището в Чирен на 1 милиард кубически метра, се казва в доклада на Европейската комисия за състоянието на Енергийния съюз през 2025 г. Той разглежда напредъка на ЕС и отделните страни членки към целите в сферата на енергията и климата, които трябва да бъдат изпълнени до 2030 г. 

Страната ни трябва също така да подкрепи модернизирането на интерконектора, който я свързва с Гърция.

Цените на тока и газа за домакинствата в България са били сред най-ниските в ЕС през 2024 г. въпреки лекото си повишение, се казва в доклада. Същевременно цените на едро на тока у нас – 102 евро за киловатчас, са четвъртите най-високи в Общността. Докато цените леко са паднали на фона на поевтиняването на газа, те са се покачили първо през пролетта и лятото, а след това и през есента, като са се отклонили от тенденцията на пазарите в Централна Европа.

България все още не се е отказала изцяло от руските горива, но е положила усилия. Тя обаче е положила и усилия за укрепване на сигурността на доставките и диверсифицирането на източниците на природен газ чрез инвестиции в инфраструктурата. След изтичането на руско-украинското споразумение за транзита на газ България остана единственото място в ЕС, откъдето в Общността постъпва руски газ по тръбите. След завършването на интерконектора на границата с Гърция, страната участва в завършването на терминала за втечнен природен газ в Александруполис през 2024 г. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ може да спрат финансирането на службата на Радио Свободна Европа в Унгария

Администрацията на президента Доналд Тръмп е обещала да закрие финансираната от САЩ служба на Радио Свободна Европа/Радио Свобода в Унгария, в опит да подкрепи премиера Виктор Орбан, предаде Франс прес.  „Парите на американските данъкоплатци не трябва да отиват за радиопрограма, която подкрепя глобализацията. Тя е съюзник на НАТО и глобалистите мразят..

публикувано на 07.11.25 в 21:50
Пийт Хегсет

Хегсет: Американските войски в Румъния остават

Американските войски ще останат разположени в Румъния, но ще има някои промени в начина, по който САЩ ротира войниците си. Това заяви тази вечер шефът на Пентагона Пийт Хегсет. В края на октомври Румъния съобщи, че е уведомена от Вашингтон, че САЩ ще намалят броя на американските войници, разположени по източния фланг на НАТО. Румъния..

публикувано на 07.11.25 в 20:56

Тръмп към Орбан: Войната в Украйна може да приключи в не твърде далечно бъдеще

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в петък, че чувства, че "ще приключим с тази война в Украйна в не твърде далечно бъдеще". Тръмп приветства Орбан в Белия дом По време на двустранния обяд с унгарския премиер Виктор Орбан в Белия дом, Тръмп заяви, че двамата лидери са обсъдили срещи с руския президент Владимир Путин, но "ще..

публикувано на 07.11.25 в 20:22

Премиерът Желязков: В тези трудни времена ние се уповаваме на българската армия

Премиерът Росен Желязков участва в тържествените чествания на 140-ата годишнина от Сръбско-българската война в Сливница. Желязков прие строя на почетния караул и произнесе тържествено слово в знак на почит към героизма и саможертвата на българските воини. Церемонията се състоя на площад "Съединение" в Сливница и завърши с тържествена..

публикувано на 07.11.25 в 20:06

Прокуратурата повдигна обвинение на мъжа, който нападна с нож жена в Благоевград

Окръжна прокуратура – Благоевград повдигна обвинение на 33-годишния мъж, направил опит за умишлено убийство на жена в заведение в центъра на града. Пострадалата е в тежко състояние, но стабилизирана, заявиха лекарите от областната болница. Престъплението беше извършено днес преди обед на централния площад в Благоевград. Жертвата е била със..

публикувано на 07.11.25 в 19:46

Търсят финансиране за възстановяване на разрушеното водохващане "Елешница" в Рила

Междуведомствените комисии по бедствия и аварии на общините Рила и Кочериново търсят начин за финансиране на разрушеното от пороите преди десетина дни водохващане "Елешница", което осигурява допълнително вода за селищата от Рилското корито. По предварителни разчети ще са необходими минимум 400 хил. лева, за които ще се кандидатства по фонд..

публикувано на 07.11.25 в 19:34

С панихида бе почетена паметта на избитите от комунистическия режим русенски интелектуалци

С панихида в местността Бальов дол между селата Щръклево и Нисово, Русенско, бе почетена паметта на избитите от комунистическия режим русенски интелектуалци. За трета поредна година в местността Бальов дол бе отдадена почит към жертвите на комунистическия режим, убити в началото на ноември 1944 г. "Тук, в тази гора, скрито и тайно са докарали невинни..

публикувано на 07.11.25 в 19:34