Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Москва съобщи, че руските войски напредват в Покровск

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министерството на отбраната на Русия съобщи, че силите му са напреднали в украинския град Покровск и се опитват да изтласкат войските на Киев от града.

Москва твърди, че превземането на Покровск, описван в руските медии като "вратата към Донецк", ще ѝ осигури платформа за настъпление на север към останалите два най-големи града под украински контрол в Донецка област - Краматорск и Славянск.

Русия цели да завземе целия регион Донбас, който включва Донецка и съседната Луганска област. Украйна все още контролира около 10% от Донбас, което е територия от около 5000 квадратни километра.

Русия предприема нападения срещу Покровск вече повече от година, Киев признава, че ситуацията там се е усложнила през последните дни, но твърди, че украинските войски все още се сражават и отрича те да са обкръжени.

Руското министерство на отбраната съобщи, че през последните 24 часа са били превзети 64 сгради в града, където някога са живели 60 000 души, и са били отблъснати украински атаки от запад.

Руските сили настъпват и към украинските части в Купянск в Харковска област. Руската армия твърди, че контролира над 19% от територията на Украйна, или около 116 000 квадратни километра. 


По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

В Гърция адмирират проекта за високоскоростна железопътна връзка между Атина и София

Изцяло положителни са отзивите в Гърция за европейския проект за високоскоростна железопътна връзка между Атина и София. План на ЕК предвижда: С влак от София до Атина за 6 часа Според гръцки бизнесмени пътуването между двете столици само за шест часа ще бъде истински пробив за икономиката в региона. Евтиният и бърз трансфер на стоки ще намали..

публикувано на 06.11.25 в 21:03

Берковица на протест за запазване на общинското ВиК дружество

В Берковица се проведе мирен протест за запазване на общинското ВиК дружество. Демонстрацията, която е подкрепена от местната власт, е против приетия на първо четене Закон за водите, който задължава Общините да прехвърлят водоснабдителните услуги и инфраструктура към областните ВиК оператори.  С плакати "Берковица - единна за своята вода" и "Не си..

публикувано на 06.11.25 в 20:53
Д-р Валентин Атанасов

Д-р Валентин Атанасов е определен за временен изпълнителен директор на БАБХ

Д-р Валентин Атанасов е определен за временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните. Той е назначен със заповед на премиера след внезапната смърт на директора Светлозар Патарински. До момента д-р Атанасов заемаше длъжността заместник-директор на Агенцията с ресори здравеопазване на..

публикувано на 06.11.25 в 20:51

"Екобулпак": Причината за спирането на разделното събиране в 16 района е в Столичната община

Трудно е било взето решението от "Екобулпак" да бъде преустановено разделното събиране на отпадъци от 16 района на София, пише в позиция до БНР от организацията по оползотворяване на отпадъците. Причината за това обаче е в Столичната община. В нарушение на постигнатите договорености директорът на Столичното предприятие за третиране на..

публикувано на 06.11.25 в 20:32

Организации в хранителния сектор: Бюджетът обрича на фалит реалните производители в България

20 национално представени организации от хранително-вкусовата промишленост, земеделието и животновъдството настояват за промени в проектобюджета на България за 2026 година. Според тях той обрича на фалити реалните производители на храни в България.  В настоящия си вид Законът за бюджета поставя под въпрос оцеляването на производителите на българска..

публикувано на 06.11.25 в 20:16
Началникът на белгийските ВВС ген.-майор Герт Декер (вляво) и министърът на отбраната на Белгия Тео Франкен (вдясно).

Националният център за сигурност на въздушното пространство на Белгия ще функционира напълно от 1 януари

Националният център за сигурност на въздушното пространство в Белгия да започне да функционира напълно от 1 януари - това е едно от решенията, взети на заседанието на Националния съвет за сигурност.  То се проведе в резултат на зачестилите случаи на дронове във въздушното пространство на кралството, в т.ч. на летищата в Брюксел и Лиеж.  Този..

публикувано на 06.11.25 в 20:02
Володимир Зеленски и Росен Желязков

Премиерът Желязков и Володимир Зеленски обсъдиха сътрудничество в енергетиката и отбраната

Украинският президент е предложил на премиера Росен Желязков сътрудничество в областта на отбраната. Това написа Володимир Зеленски в социалната мрежа "Екс" след телефонен разговор с Желязков. Украинският лидер уточни, че механизмът на Евросъюза SAFE дава възможности за съвместни производства и че той е предложил на българската страна..

публикувано на 06.11.25 в 19:51