Кметът Васил Терзиев внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията, съобщават от Столичната община.
Главната цел е повече ефективност, яснота и визия за развитие на София, ще има нов заместник-кмет в направление "Градско планиране и развитие", който да съчетава визия и експертиза, залага се и нова нова култура за хоризонтално взаимодействие, става ясно от съобщението.
Всички изменения се извършват без увеличаване на общата численост на администрацията, чрез оптимизация на съществуващия ресурс:
"Тази структура е резултат от внимателен анализ на процесите. Предлагаме модел, който не обслужва конкретни хора, а обществения интерес, и търсим устойчивост – модел, който ще работи еднакво добре и след този мандат. Не искаме временни, оперативни решения, а управленска рамка, която да носи резултати във времето", заявява кметът на София Васил Терзиев.
Една от ключовите промени в новата структура е създаването на позицията заместник-кмет по градоустройство – фигура, която ще има стратегическа роля за интегриране на всички процеси, свързани с планирането и развитието на София, посочва кметът.
Целта е да възстанови баланса между политическата отговорност и експертната независимост в градоустройството и да се постигне ясно разграничение на функциите: политическото ниво да определя визията и приоритетите, а експертното – да гарантира качеството и спазването на закона.
Новият зам.-кмет ще взема стратегическите решения и ще носи политическата отговорност за резултатите: "Така, както е във всички модерни европейски столици", отбелязва кметът Терзиев.
В същото време главният архитект запазва и ще продължи да упражнява своите експертни правомощия по Закона за устройство на територията – издаване на разрешения за строеж, одобряване на проекти и контрол върху законосъобразността и качеството на строителството.
"През годините в София се стигна до изкривяване на баланса, при което главният архитект се превърна във властова фигура – позиция, каквато законодателят никога не е предвиждал. Главният архитект трябва да бъде експерт, избран с конкурс, който гарантира професионализъм и независимост, но не и човек, който определя политиката на развитие на града. С тази реформа възстановяваме справедливия ред, при който кметът и заместник-кметът носят политическата отговорност, а главният архитект – експертната", аргументира се кметът на София Васил Терзиев.
Новата структура предвижда създаването на ново направление "Сигурност", звено за стратегически комуникации, инспекторат за противодействие на корупцията и административна единица за поддръжка на изградените обекти.
Предлаганите промени не предвиждат увеличаване на щатните бройки - Столична община ще работи със същия брой служители, но по-ефективно. Чрез по-добра координация и вътрешна организация общината ще може да реализира повече проекти, с по-малко бюрокрация и по-бързи резултати за гражданите, посочва Васил Терзиев.
С новата структура се въвежда чисто разграничение между стратегическите, експертните и административните функции, като се създават по-преки линии на отчетност и контрол. Промяната въвежда и нов модел на сътрудничество между различните направления – екипна работа по общи проекти и интегрирани решения в интерес на гражданите на София, посочва още столичния кмет.
Докладът за новата структура ще се разглежда на заседание на Столичния общински съвет на 13 ноември.

20 национално представени организации от хранително-вкусовата промишленост, земеделието и животновъдството настояват за промени в проектобюджета на България за 2026 година. Според тях той обрича на фалити реалните производители на храни в България. В настоящия си вид Законът за бюджета поставя под въпрос оцеляването на производителите на българска..
Националният център за сигурност на въздушното пространство в Белгия да започне да функционира напълно от 1 януари - това е едно от решенията, взети на заседанието на Националния съвет за сигурност. То се проведе в резултат на зачестилите случаи на дронове във въздушното пространство на кралството, в т.ч. на летищата в Брюксел и Лиеж. Този..
Украинският президент е предложил на премиера Росен Желязков сътрудничество в областта на отбраната. Това написа Володимир Зеленски в социалната мрежа "Екс" след телефонен разговор с Желязков. Украинският лидер уточни, че механизмът на Евросъюза SAFE дава възможности за съвместни производства и че той е предложил на българската страна..
Служител на водоснабдителното дружество "Йовковци" е загинал днес при отстраняване на авария по водопроводната мрежа в Лясковец. Екип на водоснабдителното дружество днес е отстранявал втора тежка авария на една и съща улица в Лясковец, когато се е случил смъртният инцидент, разказа за БНР кметът на Лясковец Васил Христов: "В късния..
Българската армия се превъоръжава с нови пистолети - 9-милиметрови "Springfield Armory 4.5", съобщи командирът на Сухопътните войски генерал Деян Дешков на полигона Люляк край Стара Загора. Там се проведе състезание по стрелба за журналисти и за акредитирани у нас военни аташета по случай 147-ата годишнина на Сухопътните войски и 140-ата от..
Блок в столичния квартал "Хаджи Димитър" беше евакуиран по заповед на кмета на район Подуяне Кристиян Христов, защото е констатирано напукване по конструкцията. Според живеещите в блока хора това е станало заради строежа на метрото. Осигурена е финансова помощ за домакинствата, за които това е единствено жилище, за да излязат на свободен..
Увеличението на данъка "дивидент" и на пенсионно-осигурителната вноска са били основна тема на среща в Министерството на финансите на представители на работодателски организации и министър Теменужка Петкова. Параметрите на бюджета за следващата година събраха спешно двете страни, след като вчера бизнесът бойкотира заседанието на Националния съвет за..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Малка част от дълга е за покриване на стари дългове, друга за покриване на дефицита, губят се около 5,4 млрд. евро – около 10 млрд. лв., с които..
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е..