Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Таков: София не може да се превърне в голям платен паркинг

Винаги се тръгва с "наказателната акция" срещу столичани, смята председателят на транспортната комисия в СОС

| Интервю
Иван Таков говори на пресконференцията на общински съветници от местна коалиция "БСП за България" преди заседанието на СОС - 14 ноември 2024 г.
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

София не може да се превърне в един голям платен паркинг.

Това заяви пред БНР председателят на транспортната комисия в Столичния общински съвет Иван Таков, който бе категоричен, че паркирането в София ще поскъпне.

"Това, което се предлага в момента, означава повече от два пъти разширение на синята и зелената зона, удължаване на диапазона на работа, включително синята зона ще работи и в неделя и удвояване на всички цени за паркиране. Това е предложението. Вчера имаше извънредно заседание на 3 комисии – транспортна, финансова и нормативна, и в трите комисии беше прието", уточни той.

БСП е против безцелното разширяване на зоните, декларира Таков в интервю за предаването "Преди всички". По думите му трябва да се подобрява инфраструктурата на паркиране чрез изграждане на паркинги, а не чрез увеличаване на зоните. Според него обаче сме много далече от такава цел.

"Първо трябваше да се изчерпят всички възможни варианти - с изграждане на паркинги, с това градският транспорт да стане далеч по-удобен и по-редовен. На мен много ми се искаше първо да изчерпим другите варианти, а след това да тръгнем с "наказателната акция" отново срещу столичани", смята общинският съветник.


Според него няма политическа воля, за да може паркингите да станат повече.

Таков напомни още, че от 1 декември започва да действа и т.нар. нискоемисионна зона:

"Вече обаче не само с тесен, а и с широк ринг. В тесния ринг вече автомобили от първа и втора категория не могат да влизат. В широкия ринг, който обхваща далеч повече от централната градска част, от първа категория не могат да влизат. Това е поредната сегрегация. Ако имаш пари да си купиш нова кола, значи можеш да влизаш зимните месеци в София. Ако имаш пари, можеш да си позволиш да паркираш в центъра на София, ако нямаш - не можеш".

Той изтъкна, че автомобилите са на пето място като замърсител на въздуха в София. По думите му има много други мерки, които могат да се прилагат през зимните месеци, които са много по-ефективни от ограничаването на влизането на коли в центъра на София. Според него първо трябва да се приложат "меки мерки", като например по-често миене на улици.

Иван Таков заяви, че твърдението на столичния кмет Васил Терзиев, че в бюджета за следващата година няма никакви субсидии за градския транспорт, не е вярно.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Иван Таков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания глоби мрежата Х за публикуване на фалшиви реклами за инвестиции в криптовалути

Испания глоби с 5 милиона евро социалната мрежа Х. Санкцията е заради публикуване на фалшиви реклами за инвестиции в криптовалути. Решението е на испанската Национална комисия по ценните книжа. Глобата е наложена на компанията Twitter International – собственик на платформата Х, за това, че не е блокирала реклами за потенциални финансови измами,..

публикувано на 13.11.25 в 21:34

Финансово подпомагане на фермерите, отглеждащи овце и кози

Фермерите, отглеждащи овце-майки и кози-майки, ще получат по 41,07 лв. подпомагане на животно за тазгодишната кампания. Ставката е определена със заповед на земеделския министър, а средствата са по Преходната национална помощ, обвързана с производството. На подпомагане подлежат близо 482 хиляди животни. Общият финансов пакет за интервенцията за 2025 г...

публикувано на 13.11.25 в 21:29

"Карлайл" проучва възможността да придобие чуждестранните активи на "Лукойл"

Американската мултинационална инвестиционна компания "Карлайл" проучва възможността да придобие чуждестранните активи на руския петролен гигант "Лукойл". Това предаде "Ройтерс", като се позова на три свои източника.  "Карлайл" е на ранен етап от проучването на евентуалната покупка на активите. Първо компанията трябва да получи разрешение от американските..

публикувано на 13.11.25 в 21:16
С камбанен звън в района на кметството на Париж протече заключителната церемония в памет на жертвите на терористичните атаки от 13 ноември 2015 г.

Камбанен звън от катедралата "Нотр Дам" в памет на жертвите на атентатите в Париж преди 10 години

Франция отбелязва с поредица от церемонии десетата годишнина от кървавите   атентати в Париж, при които загинаха над 130 души, а стотици бяха ранени. Франция отбелязва 10 г. от ислямистките терористични атаки в Париж Цял ден продължава поклонението на местата, ударени от терористичните атаки преди десет години: от стадиона "Сен Дени", където..

публикувано на 13.11.25 в 21:11
Във фоайето на Софийската опера се проведе възпоменателна церемония в памет на голямата изпълнителка Стефка Евстатиева - 13 ноември 2025 г.

Изпратихме в последния ѝ път оперната прима Стефка Евстатиева

Днес в столичния храм "Свети Седмочисленици" беше поклонението пред световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева,  която  почина на 9 ноември след кратко боледуване.   Напусна ни световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева Преди поклонението на специална церемония в Софийската национална опера се проведе..

публикувано на 13.11.25 в 20:48

НС с единодушие: Родителите на деца до 12 г. могат да работят дистанционно през лятната ваканция

Парламентът прие на първо четене родителите на деца до 12-годишна възраст да могат да работят на непълно работно време или от разстояние през лятната ваканция на децата.  Законопроектът за изменение  н а Кодекса на труда, внесен от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители, беше одобрен единодушно със 181 гласа "за".  В момента в..

публикувано на 13.11.25 в 20:06
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов говори пред депутатите от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в НС - 13 ноември 2025 г.

МВР анализира казуса с неверните полеви тестове за наркотици и алкохол на шофьорите

МВР анализира как да се реши въпросът с фалшивите или неточни резултати от полевите тестове за наркотици и алкохол на шофьорите . Министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира след парламентарната Комисия по вътрешен ред, че през декември се очакват резултатите от работната група, създадена между МВР и министерствата на здравеопазването и на..

публикувано на 13.11.25 в 19:48