Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Асен Диамандиев

Проф. Асен Диамандиев (1915-2009)
Снимка: АМТИИ - Пловдив

Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент, педагог, той е автор на ценна образователна литература, най-вече по солфеж, с която се обучават поколения музиканти.

Огромна е заслугата му за създаването на Висшия музикално-педагогически институт в Пловдив като филиал на Българската държавна консерватория в София през 1964 г. В него десетилетия наред се подготвят кадри предимно за общообразователните училища. През 1972 г. учебното заведение става самостоятелно, разраства се и включва нови специалности.

Асен Диамандиев е роден през 1915 г. в Пловдив - на 2 ноември по стар стил (или 16 ноември по нов стил). Приет е за студент в Държавната музикална академия в София през 1936 г. Обучава се при светилата в музикалното изкуство в онова време - при проф. Димитър Ненов по пиано, при проф. Никола Атанасов по солфеж и хармония, при проф. Веселин Стоянов по музикални форми и оркестрация. А също и при професорите Иван Цибулка, Тодор Въжаров и Камен Попдимитров. 

Дипломира се през 1940 г. и работи като учител в Свиленград, после е помощник-диригент в хора на Ансамбъла на Българската народна армия и помощник-диригент в хор „Кавал“. С тази стабилна база знания и умения Асен Диамандиев се завръща в родния си град през 1946 г. и става диригент на Пловдивското певческо дружество. Полага усилия за обучението на певците и се занимава с образованието им по солфеж и вокална подготовка. Работи с този състав в продължение на 12 години - от 1946 до 1958 г. Под неговото ръководство смесеният хор става представителен и изнася стотици концерти.

Асен Диамандиев е силно запленен от българския фолклор. Той е инициатор през 1948 г. в Пловдив да се създаде първия в България професионален ансамбъл за народни песни и танци, който включва смесен хор, танцова група и оркестър от народни инструменти.

През 1946 г. Асен Диамандиев започва работа като преподавател в Музикалното училище в Пловдив, чийто директор тогава е големият цигулков педагог Трендафил Миланов. След заминаването на Миланов за София, за да оглави Интерната за даровити деца, Асен Диамандиев става директор на училището. От педагогическата му практика, контактите му с най-авторитетните личности в музикалния свят в онова време, от обичта му към българския фолклор и необходимостта от подготвени кадри за учители по музика в общообразователните училища, изкристализира идеята в Пловдив да се създаде филиал на Българската държавна консерватория. 

В книгата на проф. д-р Юлиан Куюмджиев „Спомени“, посветена на личността и делото на проф. Асен Диамандиев, четем изреченото от основателя на пловдивското учебно заведение: 
„Тук е мястото да спомена, че идеята ми за създаване на едно висше учебно заведение с три основни специалности - музикална педагогика, музикален фолклор и хореография (хореографска режисура) у мене се роди още през 1952 година. Всъщност това беше идеята за едно тричастно голямо произведение с първа част музикална педагогика, а втора и трета част - музикален и танцов фолклор.“ 

На 5 октомври 1964 г. в Пловдив се открива филиалът на Българската държавна консерватория с декан, а по-късно и ректор, именно Асен Диамандиев. От 1972 г. учебното заведение става самостоятелно. Нарича се Висш музикално-педагогически институт /ВМПИ/. По-късно към обучението на класически и фолклорни музиканти се добавят и други изкуства, както и нови специалности. Името е променено на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство /АМТИИ/.

Като композитор той пише хорови пиеси - обработки на народни песни, Концертино за цигулка и оркестър, Музика за оркестър, произведения за пиано, за цигулка и за различни камерни формации.

Проф. Асен Диамандиев завършва земния си път на 24 февруари 2009 г. на 93-годишна възраст. 10 години по-късно, през 2019 г., идва решението Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в родния му Пловдив да носи неговото име.

Чуйте в звуковия файл изказвания на Асен Диамандиев, както и части от клавирния цикъл „Леки пиеси за пиано“, предназначени за деца. Заглавията са: Песничка, Гоненица, Приспивна песен, Етюд, На разходка с кукла. Изпълнението е на пианиста Константин Ганев. Студиен запис за БНР от 1981 г.
По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Трио

Трио "Бронте" представя дебютния си компактдиск

В рубриката "Нов компактдиск" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме удоволствието да направим българската радиопремиера на дебютния албум на Трио "Бронте".  Ансамбълът, избрал за име фамилията на три талантливи и смели писателки от първата половина на XIX век - сестрите Шарлот (1816–1855), Емили (1818–1848) и Ан (1820–1849) Бронте - е..

публикувано на 14.11.25 в 18:58
Стефка Евстатиева

В памет на оперната прима Стефка Евстатиева

Силен отзвук предизвика скръбната вест, че на 9 ноември, след кратко боледуване, в софийска болница е починала певицата Стефка Евстатиева – една от най-уважаваните личности в оперния свят.  След повече от три десетилетия в САЩ, неотдавна тя се завърна в Родината - с неотменната усмивка, земна и щедра, каквато всички ще я запомним.  Съкрушени..

обновено на 14.11.25 в 18:24

Български композитор и бродуейски режисьор разкриват "Тайната на музиката"

Отваря се нова страница в музикалния театър у нас! - така организаторите от  Fest Team определят новия проект на творческия екип, който стои зад мюзикъла  „Тайната на музиката“  с музика на Любомир Денев-син по либрето на Александър Чобанов и текстове от Михаела Филева. Певицата ще бъде и една от звездите на сцената, заедно с  Владимир Зомбори,..

публикувано на 14.11.25 в 13:53
КласикАрт и Емануил Иванов

КласикАрт и Емануил Иванов за първи път заедно - с премиери

В събота, 8 ноември, в зала „България“ се роди едно музикантско партньорство. За първи път заедно на сцена застанаха музикантите от ансамбъла „КласикАрт“ към Софийската филхармония и много изявеният млад пианист Емануил Иванов, който ни радва с успехите си у нас и по световните сцени, и с изключително интензивното си развитие. За първата си..

публикувано на 13.11.25 в 18:13
Фани Вовони

Инструментална музика от времето на Галилей ще звучи в София

„Модерни инвенции - инструментална музика от времето на Галилей“ е наречен концертът, който ще привлече почитателите на фестивала „Изкуството на барока“ на 12 ноември в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" от 19:30 ч. Гостите, поканени от артистичния директор Зефира Вълова, този път са от Гърция, което прави събитието особено..

публикувано на 12.11.25 в 15:54

Поклонение пред оперната прима Стефка Евстатиева

Поклонението пред оперната прима Стефка Евстатиева ще се състои на 13-и ноември /четвъртък/ от 11 ч. в столичния храм “Свети Седмочисленици” . Същата сутрин от 10 до 10.30 ч. във фоайето на Софийската национална опера ще се състои кратка възпоменателна церемония в нейна памет в присъствието на най-близките на голямата изпълнителка. Ще бъде..

публикувано на 11.11.25 в 19:34

“Риголето“ с Амартувшин Енхбат – едно от големите събития на оперния сезон

Софийската национална опера чества 20-годишнината от премиерата на сцената на театъра на постановката на операта “Риголето“ от Верди на режисьора акад. Пламен Карталов . Едно честване, замислено великолепно и осъществено силно впечатляващо. На диригентския пулт в двата спектакъла – на 7-и и на 9-и ноември, трябваше да застане израелският..

публикувано на 11.11.25 в 19:12