Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апелът: Да се преодолеят страхът и срамът, да се търси помощ

Съвместни усилия на институциите в Плевен срещу домашното насилие

"Когато жертвата не знае, че е жертва, нищо не може да ѝ помогне. Утре ще възпита нова жертва"

| Репортаж
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен изнесоха тревожни данни по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. Институциите отбелязват ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие, постановените осъдителни присъди и предоставената помощ на жертви на такива престъпления.

Домашното насилие не е просто лична трагедия, а обществен проблем, отбелязва председателят на Районния съд - съдия Вера Найденова, на срещата с всички институции, които имат отношение към проблема.

Полицейски инспектор Георги Иванов – регионален координатор за домашното насилие при ОД на МВР - Плевен, посочва, че полицаите често са първи на мястото на инцидента и с анкета преценяват дали случаят представлява домашно насилие.

"По всеки сигнал се извършва проверка и се докладва в Районната прокуратура. Първото нещо, което се извършва, е да отделят жертвата от насилника. В първите десет месеца на тази година има извадени 214 заповеди за незабавна защита и за защита. В сравнение със същия период на 2024 г. - те са 183, имаме по-голям брой заповеди. Когато има екстрено висок риск, моментално се търси връзка с насилника."

Инспектор Иванов уточнява, че от 167 сигнала, завършили с посещение, 152 са били подадени на телефон 112, а 11 – с лично явяване на пострадалото лице.

Заместник-районният прокурор на Плевен Мария Георгиева огласи данни за образуваните досъдебни производства във връзка със случаи на домашно насилие от началото на годината. Новообразувани са 98 досъдебни производства, 16 са внесените в Районния съд обвинителни актове.

"В Районна прокуратура – Плевен незабавно се вземат всички мерки при постъпване на сигнали за осъществено домашно насилие. Сроковете са много кратки", уверява тя.

До момента в кризисен център в Плевен са настанени 22 пострадали лица - със 7 повече от миналата година. От кризисния център през тази година са заложили и на превенцията, с посещения в училища за създаване на обществена чувствителност по темата.

Оказва се социална, психологическа, юридическа подкрепа на жертвите на домашно насилие, коментира Светлана Лачева, директор на Комплекса за социални услуги за деца и пълнолетни лица, претърпели насилие. По думите ѝ, "напоследък доста от случаите ескалират", жертва подава сигнал, после оттегля молбата си, а след това отново се връща при тях. Лачева алармира и за друг аспект на проблема – деца стават жертва на насилие заради конфликт между родителите.

Пострадалите от домашно насилие могат да потърсят помощ и от Адвокатска колегия – Плевен, обяснява председателят Ивайло Арнаудов. Планира се разкриването на втори след Плевен център – в Никопол.

"Защото считаме, че там има скрита, непроявена и незаявена пред нито един от органите ситуация, която се дължи на характерните особености на населението в тези райони. Когато жертвата не знае, че е жертва, нищо не може да ѝ помогне. Утре тази жертва ще възпита нова жертва", посочва Арнаудов.

"Трябва да се преодолее страхът, срамът, неудобството и да се потърси помощ", апелира председателят на Районния съд Вера Найденова. Тя е категорична, че не трябва да се мълчи, защото в последните години има "трайна тенденция за увеличаване на този тип дела".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йотова - гост на тържественото отбелязване на 35-ата годишнина на катедра "Политология" в УНСС

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде днес гост на тържественото отбелязване на 35-тата годишнина на катедра "Политология" в Университета за национално и световно стопанство, както и на връчването на дипломите на завършващите студенти от юбилейния випуск. Очаква се тя да вземе участие и в официалната церемония в Българската академия на..

публикувано на 26.11.25 в 07:47

Няколко протеста са обявени днес в центъра на София

Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално подпомагане , с искане управляващите да осигурят 20 процента ръст на заплатите в трите агенции от догодина.  Протести в обедната им почивка ще има и пред териториалните поделения на трите институции в..

публикувано на 26.11.25 в 07:38

Украйна съобщава за "разбирателство" по американския мирен план

Украйна съобщи, че е постигнато "общо разбирателство" със САЩ относно мирно споразумение, целящо да сложи край на войната с Русия. Предложението се основава на 28-точковия американски план.  Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в социалните мрежи, че документът е прецизиран с допълнителен принос от двете страни. Той е възложил на специалния си..

публикувано на 26.11.25 в 06:36

Тристранката ще обсъжда промени в здравното осигуряване и Кодекса на труда

Очаква се Националният съвет за тристранно сътрудничество да обсъди предложения за промени в здравното осигуряване и Кодекса на труда.  Държавата да поеме здравните осигуровки по време на двете години майчинство - това предвижда промяната в Закона за здравното осигуряване, предложена от депутата от ПП-ДБ Венко Сабрутев и група народни..

обновено на 26.11.25 в 04:42

Бюджетната комисия ще разгледа законопроектите за бюджетите на ДОО и НЗОК

Бюджетната комисия в парламента ще разгледа на второ четене законопроектите за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджета на Здравната каса.  След първото гласуване в пленарната зала, от управляващото мнозинство внесоха предложения за промени единствено в проектобюджета на Касата. Заради предвиденото увеличение на вноската за пенсия с 2..

обновено на 26.11.25 в 04:38

Коледният пенсионерски бонус - тема на заседанието на МС

Средствата за изплащане на коледни добавки за пенсионерите трябва да осигури на днешното си заседание правителството.  По 120 лева допълнително към пенсиите си за декември  ще получат още преди празниците около 536 хиляди възрастни с пенсии до прага на бедност от 638 лева, включително, колкото е линията на бедност за тази година.  За целта се..

публикувано на 26.11.25 в 04:30
Бронирана машина

Британската армия отново спря използването на бронираните машини "Аякс"

Британската армия отново спря използването на новите си бронирани бойни машини "Аякс", след като около 30 войници са имали проблеми с вибрациите и слуха при тренировъчно учение през уикенда, съобщи Министерството на отбраната.  Говорител на министерството заяви, че двуседмичната пауза идва, след като "малък брой войници са съобщили за симптоми на шум и..

публикувано на 26.11.25 в 04:15