За първи път задоволителен звукозапис на човешкия глас прави Томас Едисън на 18 юли 1877 като използва хартиена лента, покрита с парафин. Изговаря думата Hello пред мембрана, която с игла записва върху хартията. След това прокарва лентата през иглата и чува своя глас тихо да казва Hello. Няколко месеца по-късно конструира уред, наречен фонограф. В основата му има стоманен валяк, върху който е опънато цинково фолио, служещо за носител на аудиоинформация.
С този фонограф малко по-късно е направен запис на гласа на Толстой. За този запис и за този глас говори режисьорът Иван Добчев в последния епизод VOX HUMANA на сериала „Радиото”.
На 7 май 1895 г. руският физик и електротехник Александър Степанович Попов показва уред за предаване и приемане на електромагнитни вълни без проводник. Устройството на Попов приема радиосигнали, носещи информация чрез радиовълни. Тази демонстрация става в Санкт Петербург на заседание на Руското физико-химическо общество. От една зала на университетската сграда Попов изпраща в друга думите „Хайнрих Херц” („Генрих Герц”), които председателят на дружеството възпроизвежда на черната дъска. Така че първото радиопредаване е било на разстояние 250 метра.
Човешкият глас, преодоляващ времето и пространството е обект на изображение в епизод 17 чрез гласовете на Толстой, Ингрид Бергман, Ана Маняни, Ленард Коен, Дарина Такова, Татяна Лолова, Вяра Ангелова и много други.
събота, 7 май, от 15.30 часа
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg