Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: От дворцовата зала до театралната сцена

БНР Новини
Снимка: Софийска опера и балет
Балният танц произлиза от народния, обикновения, онзи, който изразява веселието на хората на празник, панаир, семейно тържество. Светският танц също тръгва от движението и радостта от него, но добавя художествения израз чрез изправената осанка, изяществото на жестовете, творчеството в хореографията, изискванията към позите, фигурите, партньорите и обноските – донякъде скучни неща, но именно те дават основата за бъдещото балетно изкуство. В различните епохи се появяват различни по бързина и подвижност видове танци, много от тях навлизат в дворцовите зали и придобиват нов живот чрез аристократичното им облагородяване.
Много от сериозните композитори пишат музика за модерни за времето си танци като павана, менует, сарабанда, контраданс, рондо и така от балната зала те попадат на оперната и балетната сцена и се превръщат в музикални жанрове. В бароковата епоха все още балетната музика не може да се отличи от музиката на балните танци. Жан-Батист Люли създава по-различен и отделен стил, в който музиката разказва определена история или сюжет. Люли и Жан-Филип Рамо пишат опери-балети, в които сюжетната линия се предава чрез танц и пеене, но все още балетната музика е по-малко значима от вокалната линия.
Почти до появата на Пьотр Илич Чайковски балетните композитори са смятани за различни от авторите на симфонична музика. Балетната музика е акомпанимент на солови или ансамблови танци. “Лебедово езеро” на Чайковски е първата балетна музикална пиеса, създадена от симфоничен композитор. След него балетните композитори вече не пишат обикновена танцувална музика, защото фокусът вече не е отделния танцов номер, а цялостната драматургия.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15