Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен възпоменателен ден на Холокоста

Делегация на израелския Кнесет посети бившия германски нацистки концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау, за да отбележи 69-ата годишнина от освобождението на концлагеристите от фашистките власти и Международния възпоменателен ден на Холокоста
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ден от миналото с отправки към бъдещето. Какво точно означава този ден за хората през 2014 година? Таня Любенова разговаря с нашия посланик в Израел Димитър Михайлов:
„27 януари е една голяма дата, но тази година ще бъде отбелязана по-различно. В гр. Краков в Полша ще бъде проведена церемониална сесия на израелския кнесет с участието на над 60 депутати от Израел, Полша, както и представители на няколко европейски държави. След сесията се очаква да се проведе масова церемония в концлагера Аушвиц. В самия Израел моята програма предвижда участие в церемония в Центъра Холокоста Масула с военния министър на Израел Моше Яалон. Следобед ще посетя Градината на праведниците, за да поднеса цветя. Знаете, там имаме 20 праведника българи, сред които са Димитър Пешев и митрополитите Кирил и Стефан.Следващата година ще работим за придобиване на статута Праведник в свят свещен за четиримата наши дипломати - Никола Пенчев, Никола Ванчев, Хари Левинсон и Любен Зидаров. Много важна предстояща задача.”
За деня на Холокоста разговаряхме и със Стоян Райчевски български общественик, политик, историк и етнограф. “Този ден е ден и на възпоменание за жертвите на Холокоста и за всички насилия спрямо човечеството. Ние българите имаме особено основание да бъдем съпричастни и да посочим нашата заслуга в оценката на тези събития и то не само защото и ние сме били потърпевши на насилие и преследване в различни периоди, а защото сме давали като народ и примери за толерантност и добро съжителстване с българските евреи. Аз имах възможност да се запозная по-задълбочено с това сътрудничество. Установих, че през всички векове на гонения на еврейския народ, българи и евреи са живели в едно много добро разбирателство. Те са били пример за съвместно сътрудничество. Ние взаимно сме си помагали в тежки моменти. Би трябвало точно тези примери да бъдат изведени днес напред, защото често чувам неразбиране и грешни интерпретации. Едни се дължат на непознаване на историята, други на търсене на някакъв ефект. В края на 90-те години дори имаше обвинения в антисемитски настроения, които бяха съвсем единични провокативни случаи и аз ги опровергах в книгата си “Българи и евреи през вековете”. Това беше мой принос за преодоляването на всякакви съмнения относно отношенията между евреи и българи. На този ден трябва да си припомним, че човечеството не е гарантирано от възобновяване на събития от миналото. Не говоря само за еврейския народ, а въобще. Човечеството винаги трябва да бъде нащрек и трябва да помни миналото не само за търсене на възмездия, а за да не се допуска връщането на онези времена. Поуката трябва да остане. Паметта за миналото е най-силната гаранция, че няма да допуснем грешките на миналото.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо

Керамични фосили в Априлци

Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..

публикувано на 19.04.25 в 08:10

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25