Избрах да ви срещна с двама наши съвременници, които никога не са имали личен контакт с големия изпълнител, но неговият професионален и житейски пример е оказал влияние върху тях. Преди това да припомним някои моменти от биографията му. Роден е в Севлиево, Северна България, но репертоарът му включва образци от различни фолклорни области. Баща му Никола бил търговец, пътувал много и непрекъснато научавал нови песни. Майка му също била гласовита. Предали това наследство и на шестте си деца, сред които имало само едно момиче. Финансови несполуки принудили семейството да се премести в София. Мъжете се захванали с бояджийство. Още в Севлиево се занимавали и с „пехливанлък“ (борба), но това не носело кой знае какви доходи. В началото на 30-те години на ХХ век Борис бил приет в Клуба на борците-аматьори и спечелил немалко победи – и у нас, и в чужбина. По време на военната си служба младежът бил моряк. И там талантите му донесли популярност – състезавал се, пеел, всички го обичали. В края на същото десетилетие отива в чешката столица, за да запише популярни шлагери за една българска грамофонна фирма. Собствениците решили да направят реклама на плочите с импровизиран концерт на открито. Певецът изпълнил част от програмата, а накрая – любимата народна песен на баща си. Публиката била очарована. Един елегантен господин се приближил до Машалов и се представил – Сирак Скитник, директор на Радио София (днес БНР). По негова покана изпълнителят (тогава на 23 г.) започва участията си в програмите на радиото, но само с народни песни.
Родил съм се, след като моят велик съименник вече не е бил сред живите. За мен той беше гласът от радиото, както и героят във веселите истории, които баща ми и останалите му братя разказваха – думи на Борис Машалов, племенник на певеца. Той разказва и за другите мъже във фамилията, които носят същото име.
С групите, съставени от Министерството на културата, Борис Машалов е обиколил цяла България. Навсякъде публиката го очаквала с нетърпение, а той пеел по няколко биса. Печели почитатели и по света – Германия, Франция, Унгария, Италия, страните от бивша Югославия и бившия Съветски съюз, Албания, Китай. У нас има много негови последователи. Сред тях е младата народна певица Анна Борисова, която организира фолклорен конкурс „Северняшки славеи“ във Велико Търново. Част от регламента на първото издание бяха песните, изпълнявани от Машалов.
Снимки: личен архив
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg