“Жертва съм на интересите на икономически оператори, които са свързани с митнически служители, държащи контрабандните канали на тази митница” – това заяви в съда бившият шеф на свиленградската митница Тодор Караиванов. Апелативният съд в Пловдив го остави в ареста, като потвърди решението на хасковските магистрати, които му постановиха задържане под стража.
Обвинението срещу него е за подкуп на стойност 2700 лв. „Като митнически ръководител той е допуснал корупционно поведение, което е недопустимо” – се казва в мотивите на магистратите.
Защитничката на Караиванов адвокат Гергана Георгиева заяви, че такава тежка мярка не е необходима, тъй като клиентът й няма как да пречи на разследването. Тя изтъкна, че за 19 години работа в митницата Караиванова няма нито едно наказание, а няколко пъти е получавал награди. „Той е започнал от най-долното стъпало в този занаят и само благодарение на собственото си развитие е достигнал до поста, който заема” – заяви адвокат Георгиева. Тя обясни, че иззетите пари от дома на Караиванов са средства на семейството му.
Днешното дело в Апелативния съд в Пловдив се гледаше при затворени врати заради използването на СРС-та по случая. Решението на съда е окончателно.
Караиванов беше арестуван в края на януари при спецоперация на ДАНС след като в рамките на 30 – 40 минути взе два подкупа.
При претърсването на кабинета му бяха открити още над 12 000 евро, а в жилището му 6000 лева във връхните му дрехи и три чувала с митнически документи (оригинали и копия). При ареста Караиванов оказа съпротива.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg