Съветът ще даде констатациите от мониторинга на етичната комисия. Може би да започне и един разговор, който е свързан с границите между задоволяване на обществения интерес, отразяване обективно на тези казуси и защитата на личната свобода, която е гарантирана и от Конституцията на страната, от Закона за радио и телевизия, както и от редица документи на европейските институции.
Оправдано ли е показването на лицето на акушерката Емилия Ковачева, снимки на децата ѝ, както и опитът на медиите да направят интервю с майката на Ковачева, Хаджиева заяви: Тук заставам с личната си позиция – децата и семейството ѝ нямат общо с това, което е извършила акушерката. Когато отразяването е в полза на обществения интерес, подобно поведение е оправдано, но, когато медията е водена от любопитство или от търсене на сензация, вече има нарушение на етични норми.
Точно затова и изводите на нашия мониторинг ще изпратим и до етичната комисия, за да отворим една дискусия – тогава, когато медиите разглеждат казуси, свързани с обекти, подложени на прокурорски проверки, не ги ли осъждат предварително, без да има в сила присъда. Наричаме ли нещата с истинските им имена или предварително медиите „издават“ присъди като разрушават съдби или провалят бизнеси?
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg