Десетки кипърски турци и кипърски гърци се събраха днес заедно на мирен протест с искането за отваряне на нов пропускателен пункт през “зелената линия”, разделяща острова, в района на Фамагуста. Облекчаването на връзките е част от мерките за укрепване на доверието между двете кипърски общности.
Над 15 неправителствени организации, десетки кипърски гърци и кипърски турци се обединиха днес, заставайки от двете страни на бариерата, затваряща сега основния път за връзка между общинския център Дериня в свободните зони и Фамагуста в окупираните територии. Те искат в този участък на известния булевард “Амохостос” да бъде отворен пропускателен пункт. Той ще облекчи жителите на района, които сега трябва да пътуват 17 километра до най-близкия пропускателен пункт, като съкрати разстоянието само на 800 метра. Пунктът ще подобри отношенията между двете общности, ще отговори на хуманитарните нужди и ще засили икономиката на района, като позволи на жителите му да търгуват своите стоки и услуги, заявиха организаторите на днешната мирна акция.
Инициативата днес, която бе обявена в началото на месец май, съвпадна с влязлото в сила от полунощ решение на кипърския турски лидер Мустафа Акънджъ за премахване на издаваните на пропускателните пунктове "визи" за влизане в самообявилата се Севернокипърска турска република.
Искания за отварянето на нови пропускателни пунктове има и в други райони по протежението на дългата 180 километра “зелена линия”, контролирана от ООН. Те ще бъдат част и от започналите преговори между лидерите на двете кипърски общности Никос Анастасиадис и Мустафа Акънджъ, в пакета от мерки за изграждане на доверието с пряко въздействие върху всекидневния живот на хората. През миналата година Анастасиадис излезе с предложение за отварянето на 5 нови пункта.
Общият стремеж на участниците и подкрепящите мирните иницативи е в най-скоро време самите пропускателни пунктове и разделителната линия да бъдат премахнати и Кипър да бъде обединен отново.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg