Говори се, че качеството не е влошено, нямало е сътресения както и в Черноморския регион, така и България, така и в Румъния, така и в Турция. Очакват се големи реколти, така че няма фактор, който да вдигне цената.
Изпълнителният директор на Стоковата борса Васил Симов, допълни, че на пазара влияят и други фактори, освен цената на основната суровина, но радостната новина за всички потребители е, че цените на основните суровини падат.
За една година в България цената на пшеницата е паднала с 12%. Подобна е и тенденцията при царевицата – 290 лв. за тон, без ДДС, при 14 на сто намаление за една година. Единствено рапицата и слънчогледът регистрират по-високи цени, което се дължи на по-малко засетите площи в световен мащаб. Рапичното семе се търгува срещу 720 лв. за тон у нас – с 5% по-скъпо, отколкото през миналата година по същото време, а слънчогледовото – между 630-670 лв. за тон – около миналогодишните нива.
Суровото олио на международните борси следва цената на суровината и ще върви нагоре след слабото колебание с около 2% по-малко през последната година. В България тенденцията е вече отчетлива и бутилката от литър стигна лев и 70, без ДДС, на едро. Стабилна тенденция надолу обаче бележи цената на захарта. У нас в момента се търгува за около лев, но поевтиняването е с 15 на сто. Васил Симов коментира, че досега не е имало толкова изразена тенденция за намаляване на цената в разстояние на 1 година, тъй като при захарта обикновено се забелязват флуктуации. Белопитова коментира, че в случая това се дължи на цената на петрола:
Когато намалее цената на етанол и другите производни биогорива, цената на тръстиковата захар пада, тя не се търси като суровина за тези алтернативни горива.
Цената на суровия петрол е около 63 долара за барел. От февруари увеличението е с 30 на сто. Само припомняме, че тогава, цената се беше сринала буквално – до 48 долара за барел.
Интересна тенденция разкрива и цената на металите, която напоследък също пада. Факт, който експертите обвързват със застой в икономиката и в случая отчитат конкретно икономиката на Китай.
Репортажа на Наталия Ганчовска можете да чуете от звуковия файл.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg