Правителството ще обсъди на днешното си заседание проектозакон за предотвратяване на корупцията. Законът ще уреди детайлната проверка на имуществените декларации на висшите чиновници и нов единен антикорупционен орган – Националното бюро за предотвратяване на корупцията. То ще обедини Комисия за предотвратяване и установяване конфликт на интереси, центъра БОРКОР и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации. Бюрото ще се ръководи от директор и заместник-директор, които ще се назначават от президента по предложение на правителството.
Ще се разшири и обхватът на лицата, задължени да подават декларация. Това ще правят общински съветници, главни архитекти на общини, ректори на държавни ВУЗ-ове, управители, изпълнителни директори на лечебни заведения, финансирани с пари от Здравната каса, служителите в администрацията, на които са делегирани функции по вземане на решения във връзка с процедурите по възлагане на обществените поръчки. Ще се разшири и обхватът на декларираните обстоятелства. Ще се описват трудовите доходи, чуждото недвижимо имущество и чужди превозни средства на стойност над 5 хиляди лева, които лицето трайно ползва, както и обучение и пътувания извън страната, ако стойността им отново надхвърля 5 хиляди лева.
Ново за закона е задължението за деклариране на имуществото и доходите и на лицето, с което задълженият е във фактическо съпружеско съжителство.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg