На 8 декември тази година в България, която е последна в Европейския съюз в либерализацията на енергийния пазар, ще започне работа независимата енергийна борса, съобщи в Стара Загора заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков по време на разяснителна кампания по темата. Борсата ще започне работа с тест-период на услугата "ден напред", която дава възможност на абонатите да реализират излишък или недостиг на енергия.
Търговията на борсата ще е на едро, битовите абонати ще могат да ползват услугите на либерализирания пазар през регистрирани търговци на ток. 6332 мегавата ще е гарантираното количество електроенергия на борсата, произведени от ТЕЦ "Марица-изток" 2, АЕЦ "Козлодуй" и НЕК, всичките дружества на Българския енергиен холдинг. Такса за мрежата ще се плаща на ЕРП-тата или от самите абонати, или през търговците. Регулацията остава в пълномощията на КВЕР.
При смяна на доставчика или при фалит на търговец, ще има т.нар. "доставка последна инстанция", която ще гарантира на абоната, че няма да остане без ток, цената ѝ ще се определя от регулатора.
До януари 2014 година клиентите на либерализирания пазар са били 2384, към днешна дата те са 12 хиляди. Все още 60 процента дял държи регулираният пазар у нас. На въпрос на "Хоризонт" как може да се либерализира пазарът, при положение че има фиксирани цени за двете американски централи, Жечо Станков отговори, че очакват от Световната банка модел с компенсаторен механизъм. Без отговор остана въпросът "Няма ли да има картел на търговците на ток".
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg