1029 пациенти у нас чакат за трансплантации, съобщи д-р Мариана Симеонова. Лекарите смятат, че у нас е рано да се въведе т. нар. кръстосано донорство.
За развитието на донорските бази и трансплантациите в България е важно да се подобри организацията на процеса на донорство, да се повиши информираността на населението, да се възстановят реанимациите в болници, в които има готови екипи за донорски ситуации, това каза още д-р Мариана Симеонова, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации. Според д-р Симеонова е много важно у нас да има и регистър на изрично съгласие. Той съществува в много страни и значително увеличава донорските ситуации. Би било добре у нас да се прилагат и двата метода - на съгласие по подразбиране и на изрично съгласие. Много важна тема е, дали в България да се разреши и кръстосаното донорство. У нас кръстосаното донорство е забранено - за това са нужни премени в Закона за трансплантациите на органите, съобщиха още лекарите по време на дискусията. До 4-та степен хора с родствена връзка могат да бъдат донори при кръстосаното донорство. То обаче може да се случи само при определени медицински показатели и ако е законодателно уредено. Според професор Любомир Спасов, директор на болница "Лозенец" в столицата, у нас е рано да се въведе кръстосаното донорство, защото методът е нов, както в световен мащаб, така и в европейски и почти в никоя държава няма разработени национални програми за кръстосано донорство.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg